Innowacyjne rozwiązania i wsparcie dla osób starszych
W Olsztynie odbyła się ogólnopolska konferencja „Teleopieka - innowacyjna forma wsparcia dla osób starszych”, która dotyczyła rozwoju usług dla starzejącego się społeczeństwa.
Spotkanie uroczyście rozpoczął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, który zapewnił słuchaczy, że samorząd województwa warmińsko-mazurskiego śledzi zachodzące w regionie przemiany demograficzne oraz dokłada wszelkich starań, aby sprostać związanym z tym wyzwaniom społeczno-ekonomicznym.
Prowadzenie aktywnej polityki senioralnej jest istotnym kierunkiem rozwoju społeczno-gospodarczego województwa służącym realizacji wizji, zgodnie z którą „…Warmia i Mazury regionem, w którym warto żyć (…) niezależnie od wieku”.
Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi innowacyjnych rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia i wsparcia socjalnego seniorów. Katarzyna Głowala, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, przedstawiła zasady tworzenia, działania i standaryzacji usług realizowanych przez Dzienne Domy Opieki Medycznej, a także rekomendacje dotyczące ich dalszego funkcjonowania.
Z kolei Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, podsumowała pierwszy etap wdrażania usług teleopiekuńczych w dwudziestu gminach regionu przy wsparciu finansowym samorządu województwa.
O założeniach projektu „Profesjonalizacja usług asystenckich i opiekuńczych dla osób niesamodzielnych” realizowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych mówiła natomiast dr Elżbieta Szwałkiewicz. Propozycje systemowych rozwiązań w zakresie opieki senioralnej zarówno na poziomie krajowym jak i gminno-powiatowym przedstawione zostały przez Stanisława Malinowskiego, prezesa Fundacji Solidarności Międzypokoleniowej i Samopomocy Sąsiedzkiej z Gdańska oraz dr inż. Anitę Richert-Kaźmierską, starszego wykładowcę w Katedrze Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
Usługi teleopiekuńcze oraz rozwiązania telemedyczne z punktu widzenia lekarza geriatry zostały omówione przez Panią dr n. med. Małgorzatę Stompór, specjalistę geriatrii i chorób wewnętrznych, kierownika Poradni Geriatrycznej w Dobrym Mieście.
Uczestnicy wysłuchali również prezentacji doświadczeń związanych z wdrożeniem usług teleopiekuńczych w wybranych gminach województwa warmińsko-mazurskiego. Bogate doświadczenia w realizowaniu polityki senioralnej w Elblągu przedstawił prezydent miast - Witold Wróblewski. Drugą gminą wykazującą się szczególną aktywnością w działaniach na rzecz seniorów była gmina miejska Nowe Miasto Lubawskie reprezentowana podczas konferencji przez burmistrza Józefa Blanka.
Wśród licznych gości przybyłych na konferencję byli przedstawiciele administracji rządowej, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starostowie powiatów, radni województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej oraz Urzędów Marszałkowskich z innych województw, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, instytucji rynku pracy, oświaty, kultury i edukacji, ochrony zdrowia, uczelni wyższych, Uniwersytetów i Akademii Trzeciego Wieku, Oddziałów, Okręgów i Kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Rad Seniorów oraz innych organizacji seniorskich i pozarządowych. Łącznie ok. 160 osób.
MATERIAŁY Z KONFERENCJI DO POBRANIA:
6. „Prezentacja doświadczeń związanych z wdrożeniem usług teleopiekuńczych w wybranych gminach województwa warmińsko-mazurskiego”:
Witold Wróblewski – prezydent miasta Elbląg
Józef Blank – burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego