Kontakt

Szlaki turystyczne Warmii i Mazur

Szlaki piesze, rowerowe, kajakowe oraz żeglarskie na Warmii i Mazurach

Najciekawsze atrakcje Warmii, Mazur i Powiśla można poznawać na wiele sposobów. Jednym z najbardziej efektywnych jest korzystanie ze szlaków turystycznych, łączących miejsca związane z wybranym tematem, okresem historycznym czy walorami natury.

Dzięki licznym, dobrze oznakowanym trasom – pieszym, rowerowym, kajakowym, żeglarskim – każdy może zwiedzać region, jednocześnie uprawiając ulubioną formę rekreacji. Z myślą o zmotoryzowanych wyznaczono interesujące szlaki drogowe. Nie tylko najmłodsi chętnie skorzystają z leśnych ścieżek przyrodniczych i dydaktycznych. Miłośnicy jeździectwa i narciarstwa biegowego znajdą też trasy przystosowane do uprawiania tych form aktywności.

Najbardziej kompletny i aktualny wykaz szlaków turystycznych w regionie jest dostępny na Portalu Turystycznym Warmii i Mazur [www.mazury.travel]. Oprócz zapoznania się z opisem każdego ze szlaków, można prześledzić jego przebieg na interaktywnej mapie, na której oznaczono też najważniejsze atrakcje zlokalizowane na nim i w jego pobliżu. Możliwe jest wyświetlenie informacji o atrakcjach bezpośrednio na mapie lub w oddzielnej zakładce.

Przejdź do portalu www.mazury.travel 

Piesze wędrówki po Warmii, Mazurach i Powiślu pozwolą każdemu we własnym tempie dotrzeć w najbardziej urokliwe miejsca regionu, poznać ich dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe oraz mieszkańców.

Przejdź do opisów szlaków pieszych 

Miłośnicy jazdy rowerem znajdą w regionie wymarzone warunki do uprawiania tej formy rekreacji. Szczególne zainteresowanie turystów budzi Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, którego warmińsko-mazurski odcinek liczy blisko 400 km.

Przejdź do opisów szlaków rowerowych 

Bogactwo jezior i naturalnych rzek twarzy doskonałe warunki do organizowania spływów kajakowych. Najbardziej znany szlak wiedzie mazurską rzeką Krutynią, ale pływać kajakiem można po ok. 1200 km szlaków wodnych.

Przejdź do opisów szlaków kajakowych 

Warmia, Mazury i Powiśle oferują niepowtarzalne warunki do uprawiania żeglarstwa. Najpopularniejszy szlak wiedzie po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wielu miłośników żeglowania odwiedza również jezioro Jeziorak czy Zalew Wiślany.

Przejdź do opisów szlaków żeglarskich 

Szlaki drogowe wyznaczone na terenie województwa warmińsko-mazurskiego łączą miejsca związane tematycznie z pamiątkami przeszłości, wydarzeniami historycznymi albo słynnymi postaciami, takimi jak np. Mikołaj Kopernik.

Przejdź do opisów szlaków drogowych 

Podziwianie krajobrazów i piękna przyrody z perspektywy końskiego grzbietu znajduje coraz większe grono zwolenników. Sieć szlaków jeździeckich w regionie wciąż się rozwija, a wiele stadnin wyznacza własne lokalne trasy.

Przejdź do opisów szlaków jeździeckich

Do biegania na nartach zachęcają leśne dukty i malownicze drogi wiodące przez pola i łąki, które w zimowej szacie prezentują się szczególnie pięknie. W regionie trasy biegowe można znaleźć m.in. w pobliżu stoków narciarskich.

Przejdź do opisów szlaków narciarskich 

W poznawaniu szczególnie ciekawych i cennych przyrodniczo walorów środowiska naturalnego Warmii, Mazur i Powiśla pomagają młodszym i starszym turystom liczne ścieżki edukacyjne i ekologiczne.

Przejdź do opisów ścieżek edukacyjnych i ekologicznych 

Wędrując szlakami tematycznymi, można odwiedzać miejsca związane z życiem wybitnych postaci czy niepowtarzalne zabytki architektury, np. najlepiej zachowane zamki gotyckie w regionie.

Przejdź do opisów szlaków tematycznych 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK