Piecza zastępcza na Warmii i Mazurach
7 listopada 2024 r. w trakcie dwudniowego spotkania zorganizowanego w Mrągowie przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego zawiązano Konwent Dyrektorów Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Będzie on reprezentował ten niezwykle ważny obszar pieczy zastępczej, podejmując działania kluczowe dla poprawy sytuacji instytucjonalnej pieczy zastępczej.
Przedsięwzięcie to stanowiło odpowiedź na potrzeby kadry zarządzającej placówek opiekuńczo-wychowawczych. Sprzyjało pogłębieniu wiedzy i wymianie doświadczeń dyrektorów placówek z całego województwa, a przede wszystkim umożliwiło konsolidację środowiska instytucjonalnej pieczy zastępczej.
Spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyna Koplińska, Dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, która życzyła wszystkim uczestnikom owocnego spotkania. Podkreśliła również ogromny wkład, jaki w jego przygotowanie wniosła Pani Ewa Argalska- Dyrektorka Centrum Ekonomiczno-Administracyjnego Domów dla Dzieci w Pasymiu, która objęła zaszczytną funkcję przewodniczącej Konwentu.
Merytoryczną część spotkania rozpoczął wykład Pana Jacka Cudnego- radcy prawnego, specjalizującego się w tematyce pieczy zastępczej, laureata Kryształowego Serca Radcy Prawnego przyznanego przez Krajową Radę Radców Prawnych
za działalność na rzecz dzieci i młodzieży. Jego niezwykle interesujące wystąpienie pn. „Prawo w praktyce pieczy zastępczej” oparte na praktycznych przykładach
i analizie przypadku, spotkało się z wielkim zainteresowaniem zgromadzonych.
W kolejnej części spotkania wystąpiła Pani Katarzyna Brewka- Kierowniczka Oddziału Nadzoru i Kontroli w Pieczy Zastępczej w Wydziale Polityki Społecznej Warmińsko- Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, która zaprezentowała i objaśniła wyniki kontroli prowadzonych w placówkach opiekuńczo- wychowawczych na terenie województwa warmińsko- mazurskiego
Drugi dzień spotkania w całości wypełniły warsztaty pn. „Efektywne usamodzielnianie wychowanków pieczy zastępczej jako proces skutecznego wejścia w dorosłość”, poprowadzone przez Pana Marcina Lewandowskiego- Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dla Naszych Dzieci”.
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................
W Olsztynie odbyła się IX edycja Warmińsko-Mazurskiej Konferencji z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Podczas tej wyjątkowej uroczystości nagrodzone zostały rodziny zastępcze z całego regionu.
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest obchodzony na terenie całej Polski 30 maja. W województwie warmińsko-mazurskim od 2016 roku z tej okazji organizowana jest Warmińsko-Mazurska Konferencja z okazji Dnia Rodzicielstwa zastępczego, podczas której wręczane są statuetki „Diament Dobroci i Serca” dla rodzin zastępczych.
Celem organizacji spotkania jest nie tylko wsparcie rodzin zastępczych, ale także poprawa jakości funkcjonowania rodzicielstwa zastępczego oraz wzmocnienie roli pieczy zastępczej wśród instytucji pracujących na rzecz dziecka i rodziny.
Podczas konferencji w auli im. Anny Wasilewskiej swoje przemówienie wygłosił członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Robert Turlej.
- Tegoroczny dzień rodzicielstwa zastępczego obchodzimy w szczególnym czasie – zaznaczył podczas swojego wystąpienia Robert Turlej. - Można odnieść wrażenie, że system sprawowania pieczy rodziny zastępczej znalazł się w centrum zainteresowania zarówno opinii publicznej, jak i instytucji, które są odpowiedzialne za jego funkcjonowanie. Coraz więcej mówi się o trudnościach tego systemu i coraz bardziej dostrzega się jego potrzeby. Szczególnie potrzebę rozwijania rodzicielstwa zastępczego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy współudziale samorządów i organizacji pozarządowych prowadzi obecnie intensywne prace związane z wprowadzaniem uregulowań prawnych, które poprawiły wydolność systemu pieczy zastępczej. Moim zdaniem rodzicielstwo zastępcze jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej szlachetnych funkcji, jakie można pełnić w życiu. To wielki trud i wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. Potrzeba do tego ludzi pełnych empatii i wrażliwości, a jednocześnie odważnych i gotowych do poświęceń. Właśnie tacy ludzi są wśród nas.
W konferencji wzięła również udział znana aktorka i aktywistka Magdalena Różczka, która od kilku miesięcy prowadzi fundację „Ukochani”, której głównym celem jest znalezienie dzieciom rodzin zastępczych. Wydarzenie odbyło się w akompaniamencie młodych artystów z pracowni piosenki Pałacu Młodzieży w Olsztynie.
Głównym punktem całego wydarzenia było przyznanie rodzinom zastępczych statuetek „Diament Dobroci i Serca”, które są wyrazem wdzięczności za trud ich codziennej pracy.
Organizatorem wydarzania był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Lista wyróżnionych rodzin zastępczych:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie - Lidia i Wiesław Godziebowie
Elbląskie Centrum Usług Społecznych - Małgorzata i Krzysztof Rojek
PCPR Bartoszyce – Monika i Piotr Kamińscy
PCPR Braniewo – Stanisława i Jan Subocz
PCPR Działdowo – Krystyna i Kazimierz Kacperowscy
PCPR Elbląg – Ewa Nienadowska
PCPR Ełk – Mariola i Zdzisław Żyluk
PCPR Ełk –Ewa i Edward Moroz
PCPR Giżycko – Monika i Kamil Jakaccy
PCPR Gołdap – Jolanta Nowak
PCPR Iława – Ewelina i Janusz Kalbarczyk
PCPR Kętrzyn – Wiesława i Włodzimierz Dziekońscy
PCPR Lidzbark Warmiński – Katarzyna i Dawid Niedziałkowscy
PCPR Mrągowo – Adrianna i Dariusz Podolak
PCPR Nidzica – Beata i Marek Ziomek
PCPR Olecko – Anna i Bogusław Hrehorowicz
PCPR Olsztyn – Jadwiga i Dariusz Kostyra
PCPR Ostróda – Agnieszka Suchanek – Giszczak i Jacek Giszczak
PCPR Pisz – Elżbieta i Stanisław Galanty
PCPR Szczytno – Teresa Licka
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................
W Iławie odbyło się szkolenie skierowane do sędziów rodzinnych i kuratorów sądowych, którego organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Tematem inicjatywy była „Sytuacja dziecka przebywającego w pieczy zastępczej oraz dotkniętego FASD”.
Spotkanie w formie wykładowej i warsztatowej poprowadziły trenerki z Polskiego Instytutu Traumy – dr Teresa Jadczak-Szumiło i mgr Magdalena Szyszkowska-Władyczak.
Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i służby kuratorskiej mieli okazję poznać elementy psychologii rozwoju dziecka ze szczególnym uwzględnieniem skutków wczesnej traumy relacyjnej i traumy dziecięcej.
Podczas wykładów uczestnicy zgłębili wiedzę z zakresu teorii przywiązania Johna Bowlby’ego. Omówione zostały również zagadnienia dotyczące diagnozy i terapii spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD).
Ważnym elementem szkolenia były warsztaty oparte na studium przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej, podczas których uczestnicy identyfikowali style przywiązania i doświadczenia traumatyczne w życiorysach dzieci.
W programie znalazły się również dwie prezentacje. Pierwszą z nich przedstawiła Monika Kocimska-Warczak, zastępczyni dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Dotyczyła projektu strategicznego pn. „Wsparcie pieczy zastępczej w województwie warmińsko-mazurskim na lata 2023-2027”, którego pomysłodawcą jest samorząd województwa.
Druga prezentacja pt. „Rodzina potrzebna od zaraz” dotyczyła rozwiązań w obszarze pieczy zastępczej i adopcji wdrażanych w województwie wielkopolskim, którą dzięki połączeniu on-line przedstawiła Jolanta Kopińska, zastępczyni dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.
W dwudniowym spotkaniu szkoleniowym w Iławie udział wzięło 50 uczestników z województwa warmińsko-warmińskiego.
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Warmińsko-Mazurski Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2023-2027
Rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod konstytucyjną ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
Oznacza to, że rodzina przeżywająca trudności w wypełnianiu swoich funkcji opiekuńczo-wychowawczych objęta jest wsparciem ze strony państwa. Kwestie te szczegółowo regulowane są przez Ustawę z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która stanowi podstawę prawną dla opracowanego przez samorząd województwa „Warmińsko-Mazurskiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2023-2027”.
DO POBRANIA:
Warmińsko-Mazurski Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2023-2027
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................
W Olsztynie (31 maja 2023 roku) odbyła się VIII Warmińsko-Mazurska Konferencja z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, której organizatorem był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
W auli im. Anny Wasilewskiej gościli przedstawiciele jednostek organizacyjnych systemu pieczy zastępczej wraz z rodzinami zastępczymi i przebywającymi w nich dziećmi, których los odmienił się dzięki niezwykłym ludziom – rodzicom zastępczym.
Wydarzenie rozpoczęło przemówienie Jolanty Piotrowskiej (członka zarządu województwa warmińsko-mazurskiego), która wyraziła uznanie dla osób podejmujących się trudu rodzicielstwa zastępczego. Podkreśliła, że samorząd województwa bardzo ceni zaangażowanie wszystkich osób tworzących system pieczy zastępczej, a także dostrzega jego problemy, dlatego podejmuje działania na rzecz rozwijania i promowania rodzicielstwa zastępczego.
Przykładem działań samorządu województwa w tym zakresie jest projekt strategiczny, mający na celu wsparcie systemu pieczy zastępczej w województwie warmińsko-mazurskim w latach 2023-2027, którego szczegóły przedstawiła Katarzyna Koplińska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Głównym punktem programu było wyróżnienie 19 rodzin zastępczych z całego województwa statuetkami „Diament Dobroci i Serca” , stanowiącymi symbol uznania i podziękowania za pełnienie niełatwej, ale bardzo szlachetnej i potrzebnej funkcji rodzica zastępczego.
Otrzymali je wyjątkowi ludzie, którzy swoim oddaniem, troską i poświęceniem dla małego człowieka udowadniają, że więzy krwi nie są konieczne by dać dzieciom prawdziwie kochający, bezpieczny dom.
Konferencję uświetniły występy artystyczne młodych wokalistek z Pałacu Młodzieży w Olsztynie.
Wydarzenie poprowadził Bartłomiej Zdanowicz, który m.in. wykonał piosenkę Seweryna Krajewskiego, pochodzącą ze znanego telewizyjnego serialu pt. „Rodzina zastępcza”.
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................
W Olsztynie (17 listopada 2022 roku) odbyło się czwarte i zarazem ostatnie spotkanie Zespołu Roboczego ds. opracowania „Warmińsko-Mazurskiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2023-2027”.
Przez ostatnie dwa miesiące specjaliści, reprezentujący różne instytucje z obszaru m.in. pomocy społecznej, pieczy zastępczej, edukacji, ochrony zdrowia, dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu wspierania rodziny.
Były to niezwykle merytoryczne i wartościowe spotkania, które pozwoliły zgromadzić obszerny materiał na potrzeby sporządzenia tego Programu, obejmujący diagnozę systemu wspierania rodziny, pieczy zastępczej i adopcji w województwie.
Ponadto prace Zespołu zaowocowały sformułowaniem celów i kierunków działań, które będą realizowane w całym regionie w perspektywie najbliższych 5 lat. Ich zamierzonym efektem będzie wzmocnienie systemu wspierania rodziny, pieczy zastępczej i adopcji w województwie warmińsko-mazurskim.
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................
28 września 2022 roku odbyło się pierwsze spotkanie zespołu roboczego ds. opracowania „Warmińsko-Mazurskiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2023-2027”.
Powołany zespół ma charakter interdyscyplinarny, co wynika z zapisów ustawy z 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która obliguje jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej do współpracy ze środowiskiem lokalnym, sądami i ich organami pomocniczymi, policją, instytucjami oświatowymi, podmiotami leczniczymi, a także kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizacjami społecznymi.
Celem spotkań będzie przygotowanie rozwiązań mających na celu skuteczne wsparcie rodziny oraz rozwój systemu pieczy zastępczej w województwie warmińsko-mazurskim w ciągu najbliższych pięciu lat.
Zespół składa się z 32 - członków, przedstawicieli: Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Kuratorskiej Służby Sądowej, Kuratorium Oświaty, Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Konwentu Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich, Konwentu Ośrodków Pomocy Społecznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Organizacji pozarządowych (Stowarzyszenie Arka, Caritas), Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie, Centrum Zdrowia Psychicznego w Elblągu, Pieczy Instytucjonalnej (Centrum Pomocy Dziecku w Olsztynie, Towarzystwo Nasz Dom w Mrągowie), Rodzinnej Pieczy Zastępczej, Systemu Edukacji (Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Olsztynie) oraz Koordynatora Wojewódzkiego „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”.