Cuda natury i dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur
Warmia, Mazury i Powiśle to region, który łączy w sobie niezwykłe walory przyrodnicze z bogactwem pamiątek burzliwej historii. Z myślą o turystach powstaje też nowoczesna infrastruktura noclegowa, żeglarska, rekreacyjna, która staje się dodatkową atrakcją.
Unikatowe środowisko przyrodnicze czyni z Warmii, Mazur i Powiśla krainę jedyną w swoim rodzaju. Urozmaicony krajobraz pojezierzy, wysoczyzn, równin i dolin rzecznych zachwyca niepowtarzalnymi widokami.
Bogata sieć wodna, kompleksy leśne, a także enklawy natury w tradycyjnym krajobrazie rolniczym stanowią siedliska wielu gatunków fauny i flory, w tym rzadkich i chronionych. Dla zachowania najcenniejszych przyrodniczo terenów regionu utworzono parki krajobrazowe i rezerwaty.
Warmia i Mazury najbardziej słyną z jezior. Nic w tym dziwnego, ponieważ są najbardziej obfitującym w nie regionem Polski. Akwenów o powierzchni powyżej 1 ha jest tutaj ponad 3000. W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich rozciągają się kompleksy dwóch największych jezior w kraju: Śniardw i Mamr. Najdłuższym jeziorem w Polsce jest Jeziorak (27 km) na Pojezierzu Iławskim. Jedyny w swoim rodzaju zbiornik wodny to Zalew Wiślany, łączący się bezpośrednio z Morzem Bałtyckim.
Bogata i skomplikowana historia Warmii, Mazur i Powiśla pozostawiła po sobie wiele materialnych pamiątek. Są wśród nich wczesnośredniowieczne grodziska pruskie, gotyckie zamki i kościoły, pałace i dwory ziemiańskie, świątynie barokowe i neogotyckie, kompleksy schronów z czasów I i II wojny światowej, zabytki techniki i inżynierii z Kanałem Elbląskim i jego infrastrukturą na czele. Dawne budownictwo wiejskie można poznać, odwiedzając parki etnograficzne. Spuściznę materialną i duchową regionu przybliżają również liczne muzea.
Najbardziej monumentalnymi pamiątkami średniowiecza na Warmii, Mazurach i Powiślu są gotyckie zamki: krzyżackie, kapitulne i biskupie. Szczególnie imponujące spośród nich, wzniesione z czerwonej cegły, można zobaczyć w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Nidzicy, Kętrzynie i Ostródzie. We Fromborku czeka na odwiedzenie jedyny na świecie dobrze zachowany warowny zespół katedralny. Wrażenie robią także te budowle, które legły w gruzach, jak największy w regionie zamek kapituły pomezańskiej w Szymbarku. Obecnie w murach zachowanych warowni działają muzea, hotele i restauracje.
Przenikanie się na Warmii, Mazurach i Powiślu tradycji kulinarnych różnych grup etnicznych i różnych krajów zaowocowało niezwykłym bogactwem smaków i ich intrygującymi połączeniami. W efekcie powstały niepowtarzalne potrawy i produkty spożywcze, których receptury i walory smakowe są charakterystyczne dla różnych zakątków regionu. Dziedzictwo kulinarne stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego i dodatkowo uatrakcyjnia pobyty turystyczne, sprawiając, że stają się one niezapomniane nie tylko dla oczu i uszu, ale i dla kubków smakowych.
W regionie prężnie działa Sieć Dziedzictwa Kulinarnego „Warmia Mazury Powiśle”, której członkowie (producenci żywności i lokale gastronomiczne) oferują wyroby i dania z naturalnych składników, przygotowane według tradycyjnych receptur. Promowaniu i popularyzowaniu atrakcji dla podniebienia służy cykl festiwali kulinarnych, odbywających się głównie w sezonie letnim.
Region rozwija nowoczesną infrastrukturę, która służy zarówno jego mieszkańcom, jak i turystom. Pełen zakres atrakcji wodnych proponuje kilka obiektów w regionie. Powstają nowe obiekty hotelowe, w tym oferujące całoroczne usługi SPA i wellness. Zainteresowani mogą wybierać pomiędzy różnego rodzaju zabiegami leczniczymi, pielęgnacyjnymi i kosmetycznymi. We wczasach zdrowotnych i pobytach sanatoryjnych specjalizuje się Gołdap, która jako pierwsza w regionie uzyskała status uzdrowiska. Można korzystać tu m.in. z Mazurskich Tężni Solankowych oraz Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych. O status uzdrowiska starają się: Lidzbark Warmiński, Miłomłyn, Frombork i gmina Górowo Iławeckie. Tam również jest budowana infrastruktura uzdrowiskowa.
Z myślą o ochronie środowiska powstała sieć kilkunastu ekomarin nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi i w kompleksie Jezioraka. Wokół licznych jezior rozbudowuje się baza rekreacyjna, której dobrym przykładem są nowoczesne obiekty nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Dla miłośników jazdy rowerem wytyczane są kolejne trasy. Uprawianie narciarstwa zjazdowego umożliwia kilka stoków narciarskich, w tym największy w Kurzętniku.
Więcej informacji o atrakcjach turystycznych regionu można znaleźć na mazury.travel
- INFORMACJE TURYSTYCZNE NA WARMII I MAZURACH