Kontakt

Cittaslow

Cittaslow

logo cittaslowIdea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku.Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow.

Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się do realizowania celów ruch, czyli wszechstronnej pracy nad poprawą jakości życia ich mieszkańców.

Obecnie do polskiej sieci miast Cittaslow należy trzydzieści osiem miast - dwadzieścia osiem z woj. warmińsko-mazurskiego: Bartoszyce, Barczewo, Biała Piska, Biskupiec, Bisztynek, Braniewo, Dobre Miasto, Działdowo, Gołdap, Górowo Iławeckie, Jeziorany, Kisielice, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Morąg, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Olsztynek, Orneta, Pasym, Reszel, Ryn, Sępopol, Szczytno, Węgorzewo oraz Wydminy.

Członkami sieci Cittaslow są także miasteczka z innych regionów – z Wielkopolski Murowana Goślina, Rejowiec Fabryczny z Lubelszczyzny, śląskie Kalety, Prudnik i Głubczyce z Opolszczyzny, Nowy Dwór Gdański z Pomorza, Sianów z zachodniopomorskiego, Rzgów z łódzkiego, Sierpc z Mazowsza oraz Golub-Dobrzyń z kujawsko-pomorskiego.

Członkami wspierającymi sieć są: województwo warmińsko-mazurskie oraz powiat olsztyński. W 2019 r. status pierwszego w Polsce  „Przyjaciela Cittaslow” otrzymała Grupa Meblowa „Szynaka”.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow jest organizacją non profit i jej celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia. Siedzibą ruchu jest włoskie Orvieto.

Więcej informacji o polskich miasteczkach Cittaslow na stronie internetowej www.cittaslowpolska.pl oraz na stronie międzynarodowego ruchu www.cittaslow.org 

Na facebooku informacji o miasteczkach Cittaslow szukajcie na profilu Cittaslow Polska 



Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK