Kontakt

Fundusze Europejskie

KPO - informacje o projekcie

logo KPO przekierownie1

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie realizuje projekt własny
w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO)  inwestycja A3.1.1: „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”.

Budżet projektu: 21 499 969,28 zł (bez VAT).

Okres realizacji projektu: od 01.10.2022 roku do 30.06.2026 roku (podpisanie umowy nastąpiło 04.10.2023 roku).

Jednostką odpowiedzialną za realizację projektu jest: Departament Europejskiego Funduszu Społecznego.

Realizatorami działań pilotażowych są:
- Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie,
- Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie.

Celem głównym projektu jest budowa systemu koordynacji działań w województwie warmińsko-mazurskim, zorientowanych na wsparcie uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych.

Projekt w szczególności polega  na:
1) zapewnieniu koordynacji działań pomiędzy sektorem gospodarki i edukacji, wspomaganie zarządzania strategicznego na rzecz rozwijania umiejętności i uczenia się przez całe życie,
2) wsparciu wdrażania, koordynacji i monitorowania Zintegrowanej Strategii Umiejętności (ZSU) 2030
w województwie warmińsko-mazurskim,
3) powołaniu i funkcjonowaniu Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK) koordynującego politykę
w zakresie uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia i szkolenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz edukacji dorosłych, a także opracowaniu programu wdrażania ZSU 2030 na poziomie województwa warmińsko-mazurskiego.

W projekcie realizowane są trzy zadania:

Zadanie 1. Funkcjonowanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK), który będzie odpowiedzialny za systematyczny przegląd inicjatyw i przedsięwzięć realizowanych w województwie warmińsko-mazurskim
w obszarze polityki uczenia się przez całe życie, analizowanie kwestii, wpływających na politykę uczenia się przez całe życie w województwie oraz wspieranie działań służących efektywnemu wydatkowaniu
w województwie środków przeznaczonych na uczenie się przez całe życie.

Zadanie 2. Realizacja działań na rzecz wspierania polityki edukacyjnej województwa, koordynacja działań
w zakresie doradztwa zawodowego, promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie realizowana przez dwa typy przedsięwzięć, tj.:
1) Rozwój kształcenia i szkolnictwa zawodowego oraz upowszechnienie idei uczenia się przez całe życie
w województwie warmińsko- mazurskim poprzez kształtowanie oferty i lepsze dostosowanie regionalnego rynku edukacyjno-szkoleniowego do potrzeb pracodawców i pracowników.
2) Rozwój efektywnego doradztwa edukacyjno-zawodowego w województwie warmińsko- mazurskim dostosowanego do zmian zachodzących na rynku pracy.

 W ramach przedsięwzięcia zaplanowano działania:
- pilotaż WUP – stworzenie nowoczesnego Centrum Rozwoju Kompetencji i wzmocnienie partnerstwa regionalnego ds. koordynacji usług doradczych na poziomie lokalnym i regionalnym dla wszystkich interesariuszy.
- pilotaż Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi- wypracowanie dwóch modeli kompetencyjnych dla Inteligentnej Specjalizacji Zdrowe Życie:
• MODEL A: wsparcie opiekuna nieformalnego w opiece długoterminowej .
• MODEL B: współpraca szkoły z otoczeniem społeczno-gospodarczym w celu określenia deficytowych umiejętności w regionalnej Inteligentnej Specjalizacji Zdrowe Życie.
-  stworzenie modelu współpracy z parkami technologicznymi oraz uczelniami wyższymi,
- wypracowanie modelu i pilotaż Szkoły Lokalnych Liderów,
- Warmińsko- Mazurski Think Tank na rzecz kadr dla gospodarki,
- utworzenie Forum Kształcenia Zawodowego,
- wypracowanie regionalnych rekomendacji/ poradników w zakresie pakietowania usług rozwojowych Inteligentnych Specjalizacji oraz przygotowanie procesów certyfikacji firm szkoleniowych umożliwiających zaistnienie w Biurze Usług Rozwojowych.

Zadanie 3. Funkcjonowanie biura koordynacji.

 

W ramach projektu powstał i jest na bieżąco aktualizowany Zoperacjonalizowany Program Wdrażania ZSU 2030 dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który  został wypracowany dzięki zaangażowaniu członków Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji z wykorzystaniem analiz, badań, raportów w obszarze umiejętności w województwie. Dokument wspiera tworzenie efektywnego systemu zarządzania i monitorowania w obszarze polityki uczenia się przez całe życie (edukacja formalna, edukacja pozaformalna i uczenie się nieformalne).

Załączniki:
1. ZSU Regionalne 2023
2. ZSU Regionalne 2024


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK