Kolejni seniorzy z Warmii i Mazur mogą liczyć na wsparcie samorządu
Marszałek Gustaw Marek Brzezin podpisał umowy z przedstawicielami 14 gmin na wdrożenie usług teleopiekuńczych w 2018 roku.
Teleopieka w wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w telefon oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, pożar,) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.
W styczniu 2018 roku pomoc finansowa została przekazana 20 gminom w formie dotacji celowej o łącznej kwocie prawie 145 tys. zł. Wsparciem zostało objętych 400 osób w wieku powyżej 60 roku życia.
W najbliższym czasie dotacje w wysokości ponad 73 tys. zł. zostaną przekazane kolejnym 14 gminom, a wsparcie trafi do 280 osób.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od wielu lat realizuje działania mające na celu pobudzanie szeroko rozumianej aktywności seniorów, promowanie ich pozytywnego wizerunku oraz budowanie solidarności międzypokoleniowej. Prowadzenie aktywnej polityki senioralnej jest istotnym kierunkiem rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego.
W celu realizacji powyższych założeń wdrażany jest program „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020” - przyjęty przez zarząd województwa w styczniu 2014 r. Jest on kontynuacją wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych na lata 2009-2013 „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”.