Kontakt

Polityka społeczna

Wspólne działania samorządu i gmin dla dobra seniorów

Teleopieka - podpisanie umów

Marszałek Gustaw Marek Brzezin podpisał z przedstawicielami 20 gmin umowy na realizację usług teleopiekuńczych w 2018 roku.

Wsparciem zostanie objętych 400 osób z województwa warmińsko-mazurskiego w wieku powyżej 60 roku życia. Otrzyma je po 20 osób w każdej z 20 uczestniczących gmin. Pomoc finansowa zostanie przekazana 20 gminom w formie dotacji celowej.

- Jako pierwszy samorząd w Polsce wyszliśmy z inicjatywą przeprowadzenia programu w tak kompleksowym zakresie - mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Cieszę się, że realizujemy go w partnerstwie z naszymi gminami. Jestem pewien, że taka forma usług sprawdzi się na Warmii i Mazurach i kolejni burmistrzowie czy wójtowie przystąpią do realizacji tego programu. 

Teleopieka w wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w telefon oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, pożar,) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

Usługi teleopiekuńcze są alternatywą dla pobytu osób starszych w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym czy domu pomocy społecznej oraz wsparciem dla rodzin osób samotnie zamieszkujących.

W 2018 roku na wdrożenie tych usług samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczy przeznaczy kwotę blisko 144 tys. zł, natomiast gminy łącznie ponad 145 tys. zł.

WYKAZ GMIN


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK