Wojewódzkie Forum Odnowy Wsi - 2023
Wojewódzkie Forum Odnowy Wsi „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…”, potrwa od 23 do 24 listopada 2023 roku w Giżycku (w Hotelu St. Bruno przy ul. Św. Brunona 1).
Tegoroczne spotkanie nawiązywać będzie do Roku Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach, ustanowionego z okazji 550. rocznicy urodzin uczonego i 480. rocznicy jego śmierci.
Forum to okazja do kształtowania nowych kompetencji, podsumowanie kolejnego roku wdrażania Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz czas wymiany doświadczeń i refleksji nad perspektywami inicjatywy.
Szczególne zaproszenie skierowane jest do osób zaangażowanych w inicjatywę: burmistrzów i wójtów, koordynatorów gminych, liderów i członków grup odnowy wsi oraz zainteresowanych udziałem w odnowie wsi w naszym regionie.
Zajęcia będą odbywały się w formie bloków wykładowo-konferencyjnych (wszyscy uczestnicy w jednym miejscu) oraz bloków warsztatowych, które będą realizowane w podziale na grupy.
W ramach pierwszego bloku warsztatowego 23 listopada od godziny 14.00 do 17.00 każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z jednego warsztatu na jeden z tematów:
- warsztat 1: „Mikołaj Kopernik – Miki, Łajka, koła, koper, jołjoł, piernik“ – jak wykorzystać potencjał swojej miejscowości do kreowania oferty tematycznej (warsztaty kreatywnego myślenia dotyczące specjalizacji tematycznej wsi, potencjalne: tematy, motywy, usługi i wydarzenia);
- warsztat 2: „Mikołaj Kopernik budowałby Smart Villages cz. 2“ – kontynuacja i rozszerzenie treści z wykładu obejmujące przykłady dobrych praktyk z Polski i zagranicy, praktyczne rozwiązania, dzielenie się doświadczeniami przez podmioty, które wdrożyły ideę;
- warsztat 3: „Design Thinking – czy technikę stosował już Mikołaj Kopernik?“ - prezentacja techniki Design Thinking – w kontekście funkcjonowania odnowy wsi. Praca w grupach obejmująca kolejne kroki Design Thinking na konkretnych przykładach wybranych przez uczestników obszarów;
- warsztat 4: „Wstrzymaj wioskę, porusz siebie albo odwrotnie“ – o wypaleniu w roli lidera, animatora;
- warsztat 5: „Mikołaj EKOpernik – ekologiczne rozwiązania dla wsi“ - ekologiczne rozwiązania w zagospodarowaniu przestrzeni wiejskiej typu wiaty, place sołeckie, miejsca rekreacji, ekologiczne rozwiązania przy organizacji wydarzeń typu festyny, imprezy lokalne, kształtowanie eko-wizerunku wsi.
W drugim dniu Forum w bloku warsztatowym, odbywajacym się w godzinach od 9.30 do 11.30 do wyboru są następujące tematy warsztatów:
- warsztat 6: „Kopernik by powiedział to tak“ – warsztaty wystąpień publicznych;
- warsztat 7: „Kopernik na salonach, czyli savoir vivre“;
- warsztat 8: „Mikołaj DIY“ – warsztaty rękodzielnicze, które można wykorzystać do ożywiania świetlic i animacji na wydarzeniach sołeckich;
- warsztat 9: „Kopernik – niezła sztuka“ – spotkanie z twórcą sztuki współczesnej wizualnej, z którym potencjalnie można współpracować przy odnowie wsi,
- warsztat 10: „Nakręć to jak Kopernik Ziemię“ – warsztaty promowania wsi z wykorzystaniem krótkich filmików, zajęcia obejmują m.in. umiejętność nagrywania krótkich filmików przy wykorzystaniu telefonów.
Formularze zgłoszeniowe potwierdzajace zgodę na przetwarzanie danych osobowych należy przesyłać w formie elektronicznej w wersji edytowanej bez podpisu (plik excel) oraz w wersji skanu lub zdjęcia oryginalnego dokumentu podpisanego przez zgłaszającą się osobę na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Formularze mogą być nadsyłane zbiorczo przez gminę lub przez indywidualnych uczestników. Przed przesłaniem kompletu formularzy należy je zabezpieczyć hasłem poprzez przygotowanie archiwum ZIP (należy mieć zainstalowany program 7-ZIP) w następujący sposób:
a) Wybrać pliki do zarchiwizowania (można wszystkie razem)
b) Z menu podręcznego (prawy przycisk myszy) wybrać polecenie 7-ZIP,
c) Wybrać opcję Dodaj do archiwum,
d) W oknie dialogowym należy w polu Archiwum wprowadzić nazwę gminy / miejscowości, a w polu Hasło – skomplikowane hasło, wybrać miejsce zapisania pliku,
e) Kliknąć OK.
lub
a) Otworzyć program 7-ZIP,
b) Wybrać pliki do zarchiwizowania (można je połączyć w jeden pakiet),
c) Z menu Plik wybrać polecenie 7-ZIP,
d) Wybrać opcję Dodaj do archiwum,
e) W oknie dialogowym należy w polu Archiwum wprowadzić nazwę gminy / miejscowości, a w polu Hasło – skomplikowane hasło, wybrać miejsce zapisania pliku, można wybrać stopień kompresji – Bez kompresji,
f) Kliknąć OK.
Hasło zabezpieczające pliki archiwum należy przekazać Kamili Górskiej-Kłodzińskiej telefonicznie na numer 664124594 lub wysyłając SMS-em z podaniem nazwy gminy lub miejscowości.
Zgłoszenia przyjmowane są do 6 listopada 2023 roku Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, informacja o zakwalifikowaniu się do udziału zostanie przekazana na adres e-mail lub telefonicznie do dnia 13 listopada 2023 roku.
Osobą do kontaktu jest Kamila Górska-Kłodzińska, tel. 664124594, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
DO POBRANIA:
Program ramowy
Wzór formularza zgłoszeniowego