W połowie drogi do Horyzontu - konferencja
Konferencja pt. „W połowie drogi do Horyzontu – Akademie Nauk Stosowanych na dobrej drodze?” („Halfway to the Horizon – Universities of Applied Sciences on the right track?”), zorganizowane w ramach inicjatywy UAS4Europe odbyła się 23 maja 2023 roku.
Podczas pierwszej części konferencji omówiono następujące:
- Działalność Holon Institute of Technology (Izrael), w tym zidentyfikowane bariery
i wyzwania w obszarze działalności badawczej, takie jak:
- ograniczone infrastruktury badawcze, w porównaniu do uniwersytetów badawczych,
- brak finansowania badań ze strony rządu dla instytucji z obszaru nauk stosowanych,
- przeciążenie dydaktyczne,
- trudności w rekrutowaniu asystentów naukowych, w porównaniu do możliwości, jakimi dysponują uniwersytety badawcze,
- niewystarczająca liczba profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych.
- Instytut jako jedyny w kraju posiada Wydział Technologii Dydaktycznych działający na rzecz kształcenia specjalistów w zakresie cyfrowych środowisk uczenia się oraz nauczania.
- W 2020 roku w ramach instytutu utworzono nowy wydział poświęcony cyfrowym technologiom medycznym.
W kontekście regionalnych perspektyw dotyczących 5 misji w Programie Horyzont Europa podkreślono następujące:
- Trudności w tworzeniu synergii pomiędzy funduszami rozwoju regionalnego, a misjami w Horyzoncie Europa. Misje wywodzą się z Programu Ramowego, fundusze regionalne mają inne priorytety i logikę interwencji – pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób,
w kontekście funduszy rozwoju regionalnego, identyfikować projekty które mogłyby wpisywać się w cele misji? - Rosnące zapotrzebowanie regionów w kontekście dostępu do wykwalifikowanych kadr uniwersyteckich oraz potrzeby związane z podnoszeniem kwalifikacji.
- Trudności związane z osiąganiem ukierunkowanej współpracy w kontekście kooperacji ze zróżnicowanymi interesariuszami.
- Podkreśla się znaczenie problemu dysproporcji czasowych pomiędzy zapotrzebowaniem przemysłu, a możliwościami ośrodków uniwersyteckich dotyczącymi dostarczania odpowiednich rozwiązań (misje powinny osiągnąć swoje cele do roku 2030).
- Należy podejmować działania na rzecz interakcji pomiędzy badaniami i innowacjami w kontekście wdrażania celów misji. Wskazuje się w tym miejscu na trudności związane m.in. z różnicami wynikającymi z odmiennych sposobów współpracy, doboru partnerów, zaangażowania w sieci.
- Podkreśla się trudności z aplikowaniem środowisk naukowych o środki unijne
w ramach konkursów dotyczących misji, związane z niewystarczającą komunikacją ze strony Komisji Europejskiej.
Misje UE – perspektywa austriacka:
- Cele misji przekładane są na dostosowane do potrzeb cele krajowe (ustalanie priorytetów i dokonywanie wyborów w celu maksymalizacji korzyści krajowych).
- Działania oparte na istniejących strukturach z wykorzystaniem dobrze ugruntowanego procesu podejmowania decyzji na rzecz osadzenia misji w krajowym/regionalnym ekosystemie.
- Przekierowanie już istniejących zasobów finansowych i instrumentów z dodatkową mobilizacją określonej ilości nowych środków w celu ustanowienia ukierunkowanych zachęt.
- Austria przyjęła plan wdrożenia 5 misji w marcu 2023 roku. Obecnie trwają prace nad stworzeniem planu działań dla każdej z nich. W prace nad planami działań będą również zaangażowane władze regionalne (planowane zakończenie – połowa/koniec 2024 roku).
- Podkreśla się, że działalność badawczo-innowacyjna, dane i networking na rzecz mobilizacji interesariuszy z różnych obszarów stanowią najważniejsze obszary interwencji w krajowym kontekście wdrażania misji.
Podczas ostatniej części konferencji przedstawiono następujące:
- Obecnie prowadzone są prace nad planem strategicznym dla Programu Horyzont Europa na lata 2025-2027 oraz prace nad programem ramowym po roku 2027.
- Podkreśla się, że zostanie położony większy nacisk w kierunku działań na rzecz zmniejszania różnic pomiędzy obszarem edukacji i badań, wzmacniania roli sektora MŚP, biznesu, wzmacniania roli uniwersytetów nauk stosowanych, kontynuacji działań na rzecz celów misji, intensyfikacji współpracy.
- Plan strategiczny będzie definiował kluczowe strategiczne kierunki inwestycji
w badania naukowe i innowacje oraz oczekiwany wpływ tych inwestycji. - Publikacja oceny śródokresowej Programu Horyzont Europa planowana jest na koniec 2024/początek 2025 roku.
- Prowadzone są obecnie prace nad oceną misji oraz partnerstw w Programie Horyzont Europa (planowana publikacja – lipiec 2023).
- Analiza planu strategicznego dla Programu Horyzont Europa na lata 2025-2027.