Klimatycznie neutralne i inteligentne miasta - webinarium
Webinarium „Misja - Klimatycznie neutralne i inteligentne miasta” zorganizowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej odbyło się 8 grudnia 2021 roku.
Europejskie ośrodki miejskie, jako jeden z obszarów skoncentrowania Misji w Programie Horyzont Europa, mają w największym stopniu przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej naszego kontynentu.
Miasta, które zadeklarują gotowość przystąpienia do tej inicjatywy mają stać się centrami innowacji, za przykładem których pozostałe europejskie miasta przeprowadzą proces koniecznych transformacji.
Wskazuje się, że portfolio działań badawczo-innowacyjnych dedykowanych obszarom miejskim i ich społecznościom zostanie uruchomione w ramach programu roboczego na lata 2021/2022 dla Misji, który powinien ukazać się w grudniu bieżącego roku. Program ma obejmować działania ukierunkowane m.in. na wsparcie Platformy Misji (Mission Platform), rozwój i intensyfikację działań B+I (w oparciu o współtworzenie w ramach Smart Cities and Communities), planowanie i projektowanie urbanistyczne dla sprawiedliwych, zrównoważonych i neutralnych klimatycznie miast, czy też działania na rzecz innowacyjnego transportu publicznego, jako podstawy miejskiej mobilności.
Jednym z podejmowanych działań będzie łączenie celów Misji z możliwością replikacji oraz generowania nowych umiejętności i możliwości rozwojowych. Obecnie trwają prace nad komplementarnością oraz synergiami z istniejącymi i przyszłymi programami oraz inicjatywami, m.in. Europejskimi Partnerstwami. Podkreśla się, że w ramach Misji nie będą tworzone nowe ramy planowania i monitorowania, a wykorzystywane mają być już istniejące (m.in. plany zrównoważonej mobilności w miastach (SUMP) oraz plany działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP)). Wskazywane kryteria kwalifikacyjne dla miast zainteresowanych udziałem w Misji to m.in. próg ludności (50 000) oraz deklarowana ambicja osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku.
Komisja Europejska w ramach Misji dla miast planuje wprowadzenie nowego rozwiązania, tzw. Mission label. Etykieta Misji będzie poświadczeniem jakości i wykonalności zobowiązań w zakresie działań na rzecz klimatu. Dostęp do Mission label otrzymają miasta, które podpiszą kontrakty klimatyczne (Climate City Contract). Rozwiązanie umożliwi odblokowywanie synergii z innymi programami, w tym wsparcia z programów regionalnych i krajowych, a także stworzy możliwości finansowania np. we współpracy z Grupą EBI.
Kontrakty klimatyczne mają być dopasowywane do indywidualnych potrzeb każdego z miast przystępujących do Misji (nie będzie praktykowane podejście uniwersalne typu „one size fits all”). Uruchomiona w październiku 2021 roku Mission Platform (http://netzerocities.eu) będzie prowadzić pilotażowe i demonstracyjne projekty badawczo-innowacyjne, które zostaną ogłoszone w ramach zaproszenia do składania wniosków dla projektów pilotażowych na dużą skalę w wiodących miastach.
25 listopada 2021 roku Komisja Europejska opublikowała skierowane do miast zaproszenie do wyrażenia zainteresowania. Będzie otwarte do 31 stycznia 2022 roku (więcej informacji). Wybór miast ma zostać ogłoszony pod koniec marca 2022 roku, a pierwsze kontrakty klimatyczne podpisywane od połowy 2022 roku.
Wstępnej rejestracji można dokonać pod adresem https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/CNC-Pre-Registration. Rejestracja jest konieczna dla uzyskania dostępu do kwestionariusza, który miasta muszą wypełnić w odpowiedzi na zaproszenie. Kontakt w przypadku pytań do kwestionariusza: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zestaw informacyjny dla miast zainteresowanych udziałem w zaproszeniu do wyrażenia zainteresowania:
https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/research_and_innovation/funding/documents/ec_rtd_eu-mission-climate-neutral-cities-infokit.pdf