Rozmowy o zielonej i cyfrowej transformacji
Spotkanie pt. „Zielona i cyfrowa transformacja – perspektywa badawcza” („The green and digital transition – a research perspective”), zorganizowane z inicjatywy Sieci Lärosäten Syd, reprezentującej uniwersytety w południowej Szwecji odbyło się 25 maja 2023 roku.
Podczas spotkania omówiono następujące:
- Europejskie centrum innowacji cyfrowych, wspierające przedsiębiorstwa i sektor publiczny w rejonie południowej Szwecji w procesie cyfryzacji i zwiększania konkurencyjności.
- Centrum dostarcza usługi w 4 obszarach:
- umiejętności i szkolenia na rzecz wspierania transformacji i kompetencji cyfrowych,
- środowiska testowe umożliwiające przeprowadzenie praktycznych testów
i demonstracji przed dokonaniem faktycznej inwestycji w rozwiązania wspierające cyfryzację,
- finansowanie i dostęp do wsparcia ekspertów, inwestorów i programistów biznesowych na poziomie regionalnym, krajowym i europejskim,
- wsparcie na rzecz identyfikacji, wyboru oraz wdrożenia technologii i procesów cyfrowych, zgodnych z potrzebami organizacji.
- Podkreśla się potrzebę tworzenia zaufanych i inteligentnych systemów, które napędzają transformację cyfrową opartą na dowodach. Wskazuje się również, że główną częścią projektu jest poszukiwanie możliwości stworzenia zrównoważonych zdolności do regionalnej transformacji w tym obszarze.
- Wczesny etap transformacji cyfrowej obejmuje zestaw czynników, takich jak:
- postęp technologiczny,
- spostrzeżenia oparte na danych,
- możliwości ekonomiczne,
- zrównoważony rozwój środowiska,
- wyzwania demograficzne i społeczne,
- polityki i inicjatywy.
- Zidentyfikowane czynniki napędzające transformację cyfrową:
- automatyzacja i wydajność,
- spostrzeżenia oparte na danych,
- innowacyjność i konkurencyjność
- lepsze doświadczenie użytkownika,
- względy etyczne.
- Podkreśla się również, że czynniki takie jak wiarygodność i inteligencja, powinny być traktowane jako elementy stanowiące podstawową i wspólną część systemu.
Projekt „Inteligentne i godne zaufania systemy Internetu Rzeczy”:
- Projekt dedykowany tworzeniu oraz rozwijaniu inteligentnych i zaufanych systemów Internetu Rzeczy. Skupia się na 3 głównych pytaniach badawczych, którym dedykowane są 4 podprojekty w różnych obszarach. Wyniki podprojektów zostaną wykorzystane do opracowania ogólnych ram wspierania procesów projektowania inteligentnych i zaufanych systemów Internetu Rzeczy, które będą miały zastosowanie i będą istotne dla sektora przemysłu i środowiska akademickiego.
- Pytania badawcze:
- jak i kiedy należy wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia inteligentnych i zaufanych systemów Internetu Rzeczy?
- jak i kiedy należy wykorzystywać przetwarzanie brzegowe do tworzenia inteligentnych i zaufanych systemów Internetu Rzeczy?
- jakie mechanizmy zwiększające zaufanie i prywatność są potrzebne do realizacji inteligentnych i zaufanych systemów Internetu Rzeczy?
- Obszary, w których prowadzone są podprojekty na rzecz tworzenia inteligentnych i zaufanych systemów Internetu Rzeczy:
- zdrowie,
- energia,
- zarządzanie budynkami,
- nadzór.
Dodatkowo podkreślono następujące:
- tworzenie inteligentnych i zaufanych systemów nie stanowi celu końcowego projektu (kładzie się dalszy nacisk na wzmacnianie akceptacji i wartości dodanej dla użytkowników, które wspierają korzystanie z takich rozwiązań),
- kontrolowane przez użytkownika interaktywne rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji pozwalają na zwiększenie zaangażowania odbiorców poprzez ich personalizację,
- kładzie się nacisk na prywatność i ochronę danych w fazie projektowania,
- podmioty sektora MŚP, start-upy oraz sektor publiczny nie dysponują tak samo dojrzałymi metodami pracy opartymi na danych, jak przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii – wskazano potrzebę nakreślenia polityk i inicjatyw na poziomie krajowym, regionalnym i unijnym z zaangażowaniem sektora akademickiego, które stworzyłyby tym podmiotom możliwość faktycznej konkurencji rynkowej z dużymi korporacjami,
- zaufane i inteligentne systemy z założenia powinny napędzać program transformacji cyfrowej, a nie stanowić oddzielne badania, inicjatywy i polityki,
- w odniesieniu do rozwiązań dla cyfrowej opieki zdrowotnej obecne ustawodawstwo utrudnia środowisku akademickiemu skuteczne wspieranie podmiotów sektora MŚP oraz interesariuszy opieki klinicznej w korzystaniu z inteligentnych i zaufanych systemów, które wymagają stałego ulepszania (wskazuje się na trudności związane z gromadzeniem i wykorzystaniem publicznych danych, niezbędnych do prac nad zmianą i ulepszaniem systemów),
- wskazuje się na trudności prawne uniemożliwiające udostępnianie danych na potrzeby tworzenia i ulepszania systemów przez interesariuszy w ramach ekosystemu.
Ponadto zachęca się do zapoznania z:
- Koalicja na rzecz Zaawansowanej Oceny Badań - CoARA