Kontakt

Aktualności - Biuro w Brukseli

Webinarium - "Forum na rzecz przyszłości rolnictwa"

Webinaria w ramach wydarzenia pt. „Forum na rzecz przyszłości rolnictwa” („Forum for the Future of Agriculture”), zorganizowanego z inicjatywy Europejskiej Organizacji Właścicieli Ziemskich (European Landowners Organization) odbyły się 27 i 28 marca 2023 roku

27.03.2023 roku, sesja: „Odblokowanie innowacji – głos start-upów” („Unlocking innovation – start-ups voice”)

Podczas tej sesji omówiono następujące zagadnienia:

  1. Działalność organizacji Kiebitz, wspierającej firmy w inwestowaniu w kapitał naturalny oraz tworzeniu rozwiązań opartych na przyrodzie, które promują budowanie bioróżnorodności, przyczyniają się do pochłaniania dwutlenku węgla i regeneracji ekosystemu. Podkreśla się, że pomimo obowiązku raportowania przez duże przedsiębiorstwa skali ich oddziaływania w zakresie różnorodności biologicznej, której utrata postrzegana jest przez firmy jako zagrożenie dla ich obecnych modeli biznesowych, jedynie 5% z nich posiada strategię w tym zakresie. Wskazuje to na wyraźną lukę w rozpoznawaniu problemu, przede wszystkim ze względu na jego złożoność i brak zrozumienia, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni zmienić istniejące łańcuchy wartości, aby poprawić swój ślad ekosystemowy. Organizacja pomaga przedsiębiorcom działającym w sektorach rolnym i leśnym w analizowaniu łańcuchów wartości, identyfikacji ich głównych składowych, redukowaniu wpływu oddziaływania na środowisko naturalne, a także w opracowaniu koncepcji w celu poprawy ich śladu ekosystemowego.
  2. Działalność start-upu technologicznego ly, zajmującego się projektowaniem i rozwojem technologii klimatycznych. Start-up oferuje cyfrową platformę weryfikacji raportowania z monitoringu cyfrowego i autorskie metodologie umożliwiające właścicielom lasów uzyskiwanie rekompensat za usługi ekosystemowe (m.in. składowanie dwutlenku węgla, ochronę bioróżnorodności, itp.), a także oferuje wsparcie partnerów handlowych i przedsiębiorców na rzecz zakupu wysokiej jakości kredytów węglowych pochodzących z europejskich lasów. Podkreśla się, że obecnie oferta start-upu adresowana jest przede wszystkim do właścicieli lasów o powierzchni co najmniej 500 hektarów, którzy prowadzą inwentaryzację lasu i profesjonalną gospodarkę leśną. Cyfrowa platforma ma wkrótce również wspierać właścicieli małych lasów.
  3. Działalność Wspólnoty Rolnictwa Regeneracyjnego Climate Farmers, start-upu skupionego wokół budowania infrastruktury do skalowania rolnictwa regeneracyjnego w Europie, która ma wspierać jego potencjał w zakresie magazynowania dwutlenku węgla w glebach. Start-up wykorzystuje w tym celu zróżnicowane podejście oparte na gromadzeniu informacji i najlepszych praktyk w zakresie rolnictwa regeneracyjnego, jego pomiaru oraz opracowaniu i rozwoju instrumentów finansowych które będą wspierać rolników zainteresowanych zmianą praktyk w sposobie użytkowania gruntów, którymi zarządzają. Podkreśla się, że obecnie 60% do 70% europejskich gleb dotkniętych jest postępującą degradacją.

27.03.2023 roku, sesja: „Jak ustalać kredyty na usługi ekosystemowe na rynku międzynarodowym?” („How to set credits for ecosystem services on the international market?”)

Podczas tej sesji omówiono następujące zagadnienia:

  1. Projekt Rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie Usuwania Dwutlenku Węgla (CRC), w sprawie którego wniosek został opublikowany w listopadzie 2022 roku.
  2. 7 marca 2023 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Grupy Ekspertów ds. pochłaniania dwutlenku węgla, wspierającej prace Komisji Europejskiej w zakresie dobrowolnej certyfikacji pochłaniania dwutlenku węgla.
  3. W styczniu 2023 roku weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dyrektywa wzmacnia przepisy dotyczące informacji społecznych i środowiskowych, które przedsiębiorstwa mają obowiązek raportować.
  4. W marcu 2023 roku Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący nowej dyrektywy w sprawie Oświadczeń Ekologicznych (Green Claims initiative).

Zakładane cele dyrektywy:

- osiągnięcie wiarygodnych, porównywalnych i weryfikowalnych oświadczeń dotyczących ekologiczności,

- ochrona konsumentów przez pseudoekologicznym marketingiem,

- wsparcie tworzenia ekologicznej unijnej gospodarki obiegu zamkniętego poprzez umożliwienie konsumentom podejmowania świadomych decyzji o dokonywanym zakupie,

- wsparcie procesu ustanowienia sprawiedliwych warunków działania w zakresie ekologiczności produktów.

  1. W marcu 2023 roku Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie wzmocnienia pozycji konsumentów na rzecz transformacji ekologicznej.
    W ramach wniosku proponuje się lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami handlowymi oraz skuteczniejsze informowanie konsumentów.
  2. Planowane działania Komisji Europejskiej:

- opracowanie do lipca 2024 roku propozycji prawa klimatycznego, określającej cele w tym zakresie do roku 2040,

- publikacja do roku 2026 raportu dotyczącego trwałego składowania dwutlenku węgla, w tym oceny jego włączenia do systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS),

- opracowanie do roku 2025 oceny wariantów regulacyjnych dotyczących gotowości gruntów do osiągnięcia neutralności klimatycznej,

- opracowanie do roku 2025 oceny włączenia produktów przeznaczonych do przechowywania węgla w zakres rozporządzenia LULUCF.

  1. Działalność IndigoAg koncentrującą się na opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań stymulowania rozwoju i rentowności rolnictwa. Jednym z obszarów działalności przedsiębiorstwa jest rolnictwo węglowe, a dedykowany program „Carbon” wspiera rolników w uzyskiwaniu dochodów z przyjmowania zrównoważonych praktyk prowadzących do produkcji wysokiej jakości rejestrowanych kredytów węglowych. Kredyty wspierają również korporacje w osiągnięciu celów klimatycznych
    i redukowaniu poziomu własnych emisji.
  2. Działalność Fundacji ADEPT, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną różnorodności biologicznej i rozwojem obszarów wiejskich. Główne obszary działania fundacji to ochrona bioróżnorodności, rozwój lokalnych społeczności rolniczych, innowacje oraz ochrona krajobrazów o wysokiej wartości przyrodniczej.

Podsumowanie sesji z dnia 28.03.2023 roku:

  1. Pod koniec 2024 roku wejdzie w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące produktów niepowodujących wylesiania.
  2. 26 czerwca 2023 roku wejdzie w życie Rozporządzenie w sprawie Ponownego Wykorzystania Wody, określające minimalne wymogi dotyczące jej jakości, zarządzania ryzykiem oraz monitorowania w celu zapewnienia bezpiecznego ponownego wykorzystania tego surowca. Obecnie 70% zasobów słodkowodnych przeznacza się na cele rolnicze.
  3. W 2023 roku Komisja Europejska przyjmie wniosek dotyczący ustawy o zdrowiu gleby.
  4. Omówiono działalność CGIAR, finansowanego ze środków publicznych globalnego partnerstwa badawczego na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego, którego celem jest przekształcanie systemów żywnościowych, wodnych i gruntowych w okresie kryzysu zmian klimatycznych. Partnerstwo prowadzi prace m.in. nad stworzeniem odpornych na zmiany klimatu i zwiększających plony odmian upraw, poprawą praktyk i polityk w zakresie zarządzania żywnością i glebą, wzmocnieniem praktyk w obszarze upraw biologicznych i opracowaniem technologii oraz narzędzi cyfrowych na rzecz dostępu do danych.
  5. Przedstawiono PepsiCo Positive Agriculture, jeden z filarów programu pep+, którego celem jest pozyskiwanie plonów i surowców w sposób, który przyspiesza rozwój rolnictwa regeneracyjnego.
  6. Omówiono działalność Australian Farm Institute, utworzonego w celu prowadzenia badań nad kwestiami krajowej polityki publicznej oraz rozwiązań, które mają wpływ na krajowy sektor rolny. Kluczowe kwestie programu badawczego instytutu skupiają się wokół przedsiębiorstw, zasobów i społeczności rolnych.
  7. Omówiono działalność LoginEKO, skupiającą się na rozwoju technologii wykorzystania upraw do ekologicznego nawożenia w celu poprawy jakości gleb. Główne obszary rozwoju obejmują uprawę roślin, rozwój cyfrowych rozwiązań i oprogramowania, rozwój gotowych produktów przeznaczonych do spożycia oraz poprawa obszaru legislacji w dziedzinie ekologii i rolnictwa.
  8. Omówiono działalność firmy Syngenta, skupionej wokół rozwoju technologii, wiedzy i usług w zakresie ochrony upraw i ulepszania nasion na rzecz globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
  9. Omówiono działalność Farm Foundation, organizacji non-profit działającej na rzecz przyspieszenia praktycznych rozwiązań dla rolnictwa.
  10. Omówiono działalność Chatham House, niezależnego instytutu politycznego, który m.in. realizuje program „Środowisko i społeczeństwo” badając wpływ zagrożeń środowiskowych na społeczeństwo oraz na strategie łagodzenia, dostosowania
    i budowania odporności w tym zakresie.

Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK