Webinarium z cyklu "Brussels Talks" - 21 marca 2023
Webinarium z cyklu Brussels Talks pt. „Jakie korzyści przynosi COST (Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technologicznych)?” („What is the benefit of COST (European Cooperation in Science and Technology)?”, zorganizowane z inicjatywy Biura Business & Science Poland odbyło się 21 marca 2023 roku.
- Program finansowania COST wspiera tworzenie interdyscyplinarnych sieci badawczych (tzw. Działania COST – COST Actions) w Europie i poza jej granicami.
- Finansowany przez Program Horyzont Europa w ramach części dotyczącej poszerzania uczestnictwa i rozpowszechniania doskonałości.
- Priorytety strategiczne COST:
- promowanie i rozpowszechnianie doskonałości,
- wspieranie interdyscyplinarnych badań na rzecz przełomowej nauki,
- wzmacnianie pozycji i powstrzymanie odpływu młodych naukowców.
- Głównym celem COST jest wzmacnianie europejskich badań naukowych oraz technologicznych poprzez wspieranie współpracy i interakcji między naukowcami i innowatorami.
- Wsparcie dotyczy wszystkich dziedzin nauki i technologii, w tym nowych i powstających.
- Sieci działają przez okres 4 lat ze średnim rocznym budżetem roboczym wynoszącym 155 000 € dla każdego z Działań COST (obecnie aktywne są 292 sieci).
- COST ma charakter oddolny, umożliwiający naukowcom tworzenie sieci w drodze wniosków, w odpowiedzi na zaproszenia do ich składania.
- Finansowanie w ramach COST przeznaczone jest na działania budujące i wspierające współpracę.
- W ramach COST nie finansuje się badań naukowych.
- Sieci tworzą naukowcy, badacze i inżynierowie pracujący w środowiskach akademickich, sektorze MŚP, sektorze przemysłowym, organizacjach pozarządowych, centrach i instytutach naukowo-badawczych. Uczestnictwo otwarte jest także dla dużych i małych organizacji, publicznych oraz prywatnych. COST zrzesza obecnie około 45 000 uczestników.
- Wskazuje się, że najważniejszym elementem dla uczestnictwa w Działaniach COST jest posiadanie afiliacji dowolnego typu do instytucji posiadającej osobowość prawną.
- Podkreśla się, że w odniesieniu do Działań COST nie ma znaczenia narodowość ich uczestników, a istotnym pozostaje kraj, w którym zarejestrowane są jednostki afiliacyjne. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej odnoszącymi się do obecnej sytuacji geopolitycznej, naukowcy - niezależnie od kraju pochodzenia - związani z instytucjami rosyjskimi, białoruskimi lub instytucjami na obszarach niekontrolowanych przez ukraiński rząd nie mogą uczestniczyć w Działaniach COST.
- Członkostwem w COST objętych jest obecnie 41 państw, w tym Polska, która należy do grupy państw o mniejszej intensywności badań (Inclusiveness Target Countries - ITC).
- Członkiem Współpracującym w ramach COST jest Izrael, Członkiem Partnerskim – Republika Południowej Afryki.
- Stworzenie sieci badawczej wymaga zaangażowania co najmniej 7 z 41 państw członkowskich COST przy zachowaniu zasady, że co najmniej 50% z nich będzie krajami sklasyfikowanymi jako kraje o mniejszej intensywności badań.
- Organem zarządczym dla Działań COST jest Komitet Zarządzający, który koordynuje działania i prowadzi nadzór nad wykorzystaniem przyznanego finansowania. Komitet ma zapewnić również koordynację naukową i koordynację prac grup roboczych tworzonych odrębnie dla każdego z Działań COST.
- Finansowanie w ramach Działań COST:
- spotkania, warsztaty i konferencje,
- granty dla młodych naukowców i doktorantów pochodzących z krajów o mniejszej intensywności badań na udział w konferencjach, które nie są organizowane w ramach Działań COST,
- szkolenia dla uczestników Działań COST (do 15 dni),
- krótkoterminowe wyjazdy naukowe (do 6 miesięcy) obejmujące międzynarodową wymianę naukowców w ramach Działań COST,
- publikacje i działania upowszechniające wyniki naukowe na rzecz wzmacniania nauki i badań,
- granty na wirtualną współpracę między członkami Działań COST (Virtual Networking Support Grant oraz Virtual Mobility Grant).
- COST Academy:
- oferuje szkolenia w celu wspierania Działań COST,
- dedykowana młodym naukowcom oraz naukowcom z krajów o mniejszej intensywności badań,
- otwarta tylko dla uczestników Działań COST,
- oferuje szkolenia na miejscu (siedziba stowarzyszenia COST w Brukseli) oraz online.
- COST Innovators Grant:
- przeznaczony dla kończących się Działań COST, które wykazują potencjał innowacyjny,
- wspiera tempo i szanse powodzenia przełomowych odkryć badawczych,
- kwalifikujące się do dofinansowania Działania COST objęte zostają przez Stowarzyszenie COST zaproszeniem do składania wniosków,
- dofinansowanie przyznawane jest na okres 1 roku.
- COST Connect:
- obejmuje organizację warsztatów tematycznych dla naukowców, interesariuszy
i decydentów w sektorze badań i innowacji,
- warsztaty organizowane są wokół istotnych tematów wpływających na kształtowanie polityki Unii Europejskiej,
- COST Connect umożliwia członkom Działań COST komunikację z politycznymi decydentami w celu wykorzystania dostępnej wiedzy i udzielania doradztwa oraz daje możliwość zapoznania z najnowszymi zmianami na szczeblu politycznym w sektorze badań i innowacji.
- W jaki sposób można zaangażować się w Działania COST?
- poprzez dołączenie do już trwającego Działania COST (możliwe w trakcie całego okresu jego funkcjonowania),
- poprzez zaproponowanie nowego Działania COST,
- poprzez dołączenie jako ekspert oceniający wnioski.
- Najbliższy termin naboru w ramach COST upływa 25 października 2023 roku, przy czym zachęca się do składania wniosków multidyscyplinarnych i interdyscyplinarnych.
- Wnioski należy składać drogą elektroniczną, za pośrednictwem narzędzia e-COST.
- W przypadku pytań związanych z zaproszeniem należy się kontaktować z Krajowym Koordynatorem COST.