Kontakt

Aktualności - Biuro w Brukseli

Wodór - rola regionów w nowej polityce UE

Webinarium pt. „Hydrogen: what role of regions in new EU policy developments & Clean Hydrogen Partnership 2023 call?” („Wodór: jaka jest rola regionów w nowej polityce UE oraz w Partnerstwie na rzecz Czystego Wodoru?”) zorganizowane w ramach Sieci ERRIN odbyło się 16 lutego 2023 roku.

  1. Komisja Europejska w 2020 roku przyjęła Strategię w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu, określającą m.in. znaczenie dolin wodorowych (Hydrogen Valleys), umożliwiających produkcję i wykorzystanie wodoru na poziomie regionalnym.
  2. W ramach przyjętego w 2022 roku Planu REPowerEU Komisja Europejska zobowiązała się do zabezpieczenia dodatkowych 200 mln € na dopłaty uzupełniające do inwestycji w ramach Programu Horyzont Europa w odniesieniu do Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Wodoru, w celu podwojenia liczby dolin wodorowych w Unii Europejskiej do roku 2025.
  3. Do działań na rzecz rozwoju dolin wodorowych odwołuje się także przyjęty w 2022 roku Nowy Europejski Plan na rzecz Innowacji, który ma wspierać m.in. europejskie innowacje w zakresie obszaru deep-tech.
  4. Podkreśla się, że planowane jest stworzenie otwartych stanowisk testowych oraz przestrzeni eksperymentalnych dla wodoru, a także przyspieszenia wdrażania rozwiązań opartych na wodorze.
  5. Planuje się opracowanie mapy drogowej dla dolin wodorowych. Dokument ma ułatwić analizę możliwości wsparcia rozwoju dolin wodorowych, zarówno na poziomie unijnym jak i krajów członkowskich (m.in. dostęp do finansowania, regulacje prawne, środowisko regulacyjne (piaskownice regulacyjne). Zakończenie prac nad dokumentem planowane jest w II kwartale 2023 roku.
  6. Podkreśla się, że w ww. przypadku piaskownica regulacyjna (regulatory sandbox) miałaby umożliwiać bardziej elastyczne podejście w odniesieniu do stosowania obowiązujących przepisów, np. dotyczących wydawania pozwoleń/certyfikacji na wprowadzenie produktów do obrotu, wydawanych na poziomie krajowym lub regionalnym. Elastyczność byłaby dopuszczana w procesie przyspieszenia rozwoju, w szczególności już istniejących rozwiązań innowacyjnych.
  7. Komisja Europejska planuje publikację wytycznych dotyczących piaskownic regulacyjnych, które będą częścią pakietu prawnego wynikającego z zapisów zawartych w przedstawionym w dniu 1 lutego 2023 roku Planie Przemysłowym Zielonego Ładu.
  8. W marcu 2023 roku Komisja Europejska planuje publikację aktu prawnego w zakresie surowców krytycznych, niezbędnych do wytwarzania technologii o znaczeniu strategicznym oraz aktu prawnego dotyczącego przemysłu o zerowej emisji netto.
  9. Podkreśla się również znaczenie rozwoju umiejętności związanych z sektorem wodorowym. W Planie Przemysłowym Zielonego Ładu umiejętności wpisują się w jeden z jego filarów. Obecnie otwarte jest również zaproszenie dotyczące Europejskiej Akademii Wodoru. Przewiduje się, że projekt będzie wspierał m.in. rozwój umiejętności związanych z technologiami wodorowymi, które mają być kluczowe w przyszłym globalnym systemie energetycznym.
  10. Podkreśla się, że planowane jest uruchomienie Europejskiego Banku Wodoru, stanowiącego globalny europejski zakład produkcji wodoru, który będzie działał na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa inwestycji oraz produkcji wodoru pochodzącego ze źródeł odnawialnych. W czerwcu 2023 roku Komisja Europejska planuje ogłosić warunki pilotażowej aukcji na rzecz wsparcia produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych, której orientacyjny budżet wynosi 800 mln €. Aukcja ma się odbyć jesienią 2023 roku.
  11. Europejskie Partnerstwo na rzecz Dolin Wodorowych:

Powołane w 2019 roku skupia obecnie ponad 60 regionów w 13 krajach, działając na rzecz wzmacniania regionalnego potencjału, wspierania rozwoju europejskich projektów, ułatwienia wymiany wiedzy i praktyk pomiędzy bardziej i mniej zaawansowanymi terytoriami Unii Europejskiej, a także wzmacniania widoczności i wpływu regionów Unii Europejskiej, jako kluczowych użytkowników technologii wodorowych.

  1. Projekt Hy2Market:

Projekt skupia europejskie regiony prowadzące prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami na rzecz zwiększenia produkcji, transportu i wykorzystania wodoru pochodzącego ze źródeł odnawialnych. Celem projektu jest rozwój łańcucha wartości wodoru w całej Unii Europejskiej. Projekt będzie realizowany będzie w okresie od lutego 2023 roku do stycznia 2026 roku.

  1. Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru:

Plan Prac Partnerstwa na rok 2023 obejmuje 26 konkursów tematycznych.

Podczas wydarzenia zostały omówione 2, poświęcone dolinom wodorowym:

Konkurs HORIZON-JTI-CLEANH2-2023-06-01 Large Scale Hydrogen Valley (Dolina wodorowa na dużą skalę)

Celem konkursu jest opracowanie i demonstracja doliny wodorowej na dużą skalę, uwzględniająca innowacyjne podejście na poziomie systemu (globalna i synergiczna integracja technologii produkcji, dystrybucji i końcowego wykorzystania wodoru).

Konkurs otwarty jest do 18.04.2023 roku.

Konkurs HORIZON-JTI-CLEANH2-2023-06-02 Small Scale Hydrogen Valley (Dolina wodorowa na małą skalę)

Celem konkursu jest opracowanie i demonstracja doliny wodorowej na małą skalę. Temat powinien demonstrować innowacyjne podejścia na poziomie systemu (globalna i synergiczna integracja technologii produkcji, dystrybucji i końcowego wykorzystania wodoru).

Konkurs otwarty jest do 18.04.2023 roku.

Wspólne elementy mające zastosowanie do tematów odnoszących się do dolin wodorowych:

- należy wykazać powtarzalność i skalowalność koncepcji (ułatwienie wdrożenia dolin wodorowych w innych lokalizacjach UE),

- należy opracować długoterminową wizję rozwoju doliny wodorowej,

- należy wykazać współpracę i synergie z innymi dolinami wodorowymi,

- należy przedstawić plan finansowania zapewniający realizację projektu w synergii z innymi źródłami finansowania i/lub zobowiązanie partnerów do zapewnienia własnego finansowania,

- należy przedłożyć dowód zaangażowania i roli władz publicznych (państw członkowskich/regionów/miast) oraz wszelkich innych zainteresowanych stron niezbędnych do wdrożenia doliny wodorowej,

- należy zawrzeć przejrzysty kalendarz z kluczowymi fazami realizacji działań.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK