Wprowadzania rozwiązań w zakresie wodoru w UE
Wybrane informacje ze spotkania poświęconego postępowi krajów PW w stowarzyszeniu z Horyzontem Europa i rygorystycznych potrzeb zaangażowania w tematykę B+I w dziedzinie energetyki, ze szczególnym uwzględnieniem technologii wodorowych, w kontekście aktualnych wyzwań, które odbyło się 7 lutego 2023 roku.
Planowany harmonogram wprowadzania rozwiązań w zakresie wodoru na terenie Unii Europejskiej:
- Do roku 2025:
- instalacja elektrolizerów o mocy 6 GW na potrzeby produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych,
- zastąpienie istniejącej produkcji wodoru opartej na gazie ziemnym,
- ustanowienie ram regulacyjnych,
- planowanie infrastruktur wodorowych.
- Do roku 2030:
- instalacja elektrolizerów o mocy 40 GW na potrzeby produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych,
- nowe zastosowania dla wodoru w przemyśle stalowym i transporcie,
- stworzenie sieci dolin wodorowych (hydrogen valleys),
- budowa infrastruktur transgranicznych,
- wykorzystanie wodoru ze źródeł odnawialnych w wymiarze 20 Mt/rocznie.
- Do roku 2050:
- rozszerzenie wykorzystania wodoru ze źródeł odnawialnych na wszystkie sektory, w których obniżenie emisyjności jest trudne do osiągnięcia,
- ekspansja paliw syntetycznych opartych na wodorze,
- utworzenie sieci infrastruktur wodorowych w całej Unii Europejskiej,
- otwarty rynek międzynarodowy.
- W ramach Planu REPowerEU, Komisja Europejska przeznaczy dodatkowo 200 mln € na rzecz podwojenia liczby Dolin Wodorowych w Europie.
- Podkreśla się, że planowanych jest stworzenie 58 dolin wodorowych w Europie. Dwa projekty zostały w pełni wdrożone, 12 jest w trakcie realizacji, a 44 dalsze projekty są planowane.
Rola wodoru w systemie energetycznym:
- Sezonowe magazynowanie energii odnawialnej. Podkreśla się, że obecne rozwiązania nie stwarzają takich możliwości, w związku z czym energia ze źródeł odnawialnych nie jest efektywna.
- Paliwo alternatywne dla trudnych gałęzi przemysłu i sektora transportu.
- Zwiększenie opłacalności ekonomicznej zastosowań wodoru poprzez połączenie ich
z systemem dolin wodorowych.
Wsparcie badań i innowacji dla polityki wodorowej, m.in. poprzez:
- Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Czystego Wodoru (Clean Hydrogen Joint Undertaking). Partnerstwo ma na celu zwiększenie rozwoju i wdrażania europejskiego łańcucha wartości dla bezpiecznych i zrównoważonych, czystych technologii wodorowych, wzmacniając jego konkurencyjność w celu wspierania przedsiębiorstw, zwłaszcza MŚP.
- EIT InnoEnergy, w tym poprzez inicjatywę European Green Hydrogen Acceleration Center, skupioną na wykorzystaniu zielonego wodoru i jego pochodnych w procesie dekarbonizacji łańcuchów wartości stali, nawozów, chemikaliów oraz mobilności.
- Nowelizację Europejskiego Strategicznego Planu w Dziedzinie Technologii Energetycznych (SET-Plan). Podkreśla się, że celem procesu jest dostosowanie planu do celów Europejskiego Zielonego Ładu poprzez aktualizację celów polityki i zadań dotyczących rozwoju innowacji w zakresie czystej energii oraz ich wdrożenia, a także poprzez łączenie europejskich i krajowych zasobów w zakresie B+I. Komisja Europejska planuje w tym zakresie zintegrować z planem rozwiązania oparte na wodorze.
Przyjęcie znowelizowanego dokumentu planowane jest w I kwartale 2023 roku.
- Clean Hydrogen Mission – inicjatywa na rzecz zwiększenia konkurencyjności cenowej czystego wodoru, w stosunku do wodoru produkowanego bezpośrednio z paliw kopalnych.
Działania w kontekście wsparcia dla Ukrainy, m.in.:
- Planowane uruchomienie Biura Programu Horyzont Europa w Kijowie, ze szczególnym uwzględnieniem celów obejmujących promowanie uczestnictwa ukraińskich podmiotów w Programie Horyzont Europa, zapewnienie wsparcia technicznego dla ukraińskiego Krajowego Punktu Kontaktowego oraz zapewnienie doradztwa politycznego w zakresie włączenia Ukrainy do Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
- Stworzenie możliwości zaoferowania ukraińskim naukowcom szybkiej ścieżki dostępu do Europejskich Infrastruktur Badawczych w zakresie zdrowia, wiedzy cyfrowej, wiedzy pionierskiej oraz w zakresie ekologii.
- Włączenie wybranych miast ukraińskich do Misji 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast.
- Wsparcie finansowe dla ukraińskich naukowców poprzez Human Frontier Science Program.
- Konkurs w ramach inicjatywy Centra Doskonałości (Excellence Hubs), zachęcający do tworzenia ekosystemów innowacji ze słabiej rozwiniętych regionów obszarów wiejskich, Bałkanów Zachodnich lub krajów Partnerstwa Wschodniego, zwłaszcza Ukrainy.