Plan dla lokalnych systemów ekoinnowacji
Konferencja pt. „iWATERMAP – a blueprint for place-based innovation ecosystems” („iWATERMAP – plan dla lokalnych systemów ekoinnowacji”) z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Prezydencji Czeskiej oraz wybranych regionów europejskich odbyła się 15 listopada 2022 roku.
- iWATERMAP – realizowany do maja 2023 roku projekt międzyregionalnej współpracy na rzecz poprawy polityki innowacji w sektorze wodnym oraz rozwoju mas krytycznych ekosystemów innowacji w sektorze technologii wodnych (m.in. problemy niedoboru wody, wydajności, wykorzystania wody w sektorze przemysłu, odzyskiwania wody ze ścieków, oczyszczania ścieków).
- Projekt oparto o 3 plany działania dla maksymalizacji skutków w następujących obszarach:
- Zwiększenie masy krytycznej ekosystemu innowacji wodnych.
- Rozwój talentów i szkolenia w zakresie umiejętności.
- Współpraca międzyregionalna.
- Wskazuje się, że wymienione obszary są w dużym stopniu zbieżne z przewodnimi inicjatywami numer 3 i 4 Nowego Europejskiego Planu na rzecz Innowacji (NEIA).
Komisja Europejska:
Inicjatywa przewodnia numer 3 „Przyspieszenie i wzmocnienie innowacji w europejskich ekosystemach innowacji w całej UE oraz zajęcie się przepaścią innowacyjną”. Inicjatywa ma na celu wspieranie tworzenia i łączenia regionalnych dolin innowacji oraz pomoc państwom członkowskim we wspieraniu innowacji
w regionach poprzez wykorzystanie polityki spójności i Programu Horyzont Europa.
Wskazywane problemy w ramach inicjatywy przewodniej numer 3:
- zwiększająca się międzyregionalna przepaść innowacyjna,
- brak optymalizacji absorpcji innowacji i technologii, w tym poprzez powiązania międzyregionalne,
- pomimo istniejących struktur i usług, złożony i rozdrobniony europejski ekosystem innowacji utrudnia innowatorom wykorzystanie wsparcia i możliwości,
- niewykorzystany potencjał regionalnych ekosystemów innowacji.
Inicjatywa przewodnia numer 4 „Wspieranie, przyciąganie i zatrzymywanie talentów związanych z głębokimi technologiami”.
Wskazywane problemy w ramach inicjatywy przewodniej numer 4:
- wykwalifikowani naukowcy przenoszą się z Europy do Stanów Zjednoczonych Ameryki, co stawia Europę w niekorzystnej sytuacji w kontekście wyścigu
o zdobywanie i zatrzymywanie talentów, - zmniejszająca się liczba ludności Unii Europejskiej w wieku produkcyjnym (zmiany demograficzne),
- wysoka koncentracja wykwalifikowanej kadry w głównych miastach państw członkowskich Unii Europejskiej, prowadząca do dysproporcji między potrzebami gospodarki, a dostępnością talentów,
- brak jednakowej dostępności sieci szkoleniowych i sieci przedsiębiorczości.
Działania w ramach „wideningu”, koncentrujące się na rozwiązaniu przepaści innowacyjnej:
- Inicjatywa Doskonałości (Excellence Initiative) na rzecz zwiększania doskonałości
w instytucjach szkolnictwa wyższego z krajów wideningowych. - Talenty ERA (ERA Talents) na rzecz zwiększenia przepływu wiedzy.
- Ośrodki doskonałości (Excellence hubs) na rzecz rozwoju lokalnych ekosystemów innowacji.
- Instrument „hop-on” („hop-on” Facility) na rzecz poszerzania sieci.
- Wzmocnienie sieci Krajowych Punktów Kontaktowych dla poprawy ilości i jakości wniosków.
Uwaga: Informacja oczekuje na potwierdzenie
Wskazuje się, że w Programie Prac na lata 2023-2024 („Poszerzanie uczestnictwa oraz wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej”) planuje się ogłoszenie konkursu (CSA), którego celem będzie podnoszenie doskonałości w nauce oraz tworzeniu wartości na uczelniach, a także zwiększenie globalnej widoczności i konkurencyjności (konkurencyjne wsparcie dla integracyjnych sojuszy uczelni na rzecz wspólnego programu badań naukowych i innowacji, wdrażanie Agendy Polityki Europejskiej Przestrzeni Badawczej, m.in. atrakcyjne kariery, transformacja cyfrowa, dzielenie się zasobami i infrastrukturą, 20% budżetu z przeznaczeniem na działania badawcze, nacisk na kraje wideningowe). W ramach konkursu przewidywany budżet wynosi
54 mln € (przewiduje się dofinansowanie 10-20 projektów). Zamknięcie konkursu – wiosna 2023 roku.
Synergie Programu Horyzont Europa z Polityką Spójności:
- 5 lipca 2022 roku Komisja Europejska wydała wytyczne dotyczące synergii.
- Podkreślono, że w najbliższym czasie ma zostać uruchomiona sieć i wspólnota ds. spójności, w ramach której każde państwo członkowskie będzie miało przedstawiciela ds. spójności oraz przedstawiciela ds. badań naukowych. Wspólnota będzie działać na rzecz dialogu z Komisją Europejską oraz wymiany praktyk między krajami UE. Inicjatywa zostanie powołana w ramach Forum ERA.
Omówione nowości dla synergii:
Seal of Excellence (Pieczęć Doskonałości) – nowości i wdrażanie:
- Obejmuje szereg doskonałych projektów badawczo-innowacyjnych wskazanych do finansowania.
- Pozwala na wykorzystanie mechanizmów Programu Horyzont Europa oraz wpływu gospodarczego na poziomie regionalnym.
- Projekty mogą otrzymać bezpośrednio, z pominięciem ponownej oceny jakościowej, finansowanie z EFRR lub EFS+ na zasadach Rozporządzenia w Sprawie Wspólnych Przepisów (CPR), tj. jedynie sprawdzenie określonych kryteriów kwalifikowalności, wkładu w realizację celów programu, priorytetów inteligentnej specjalizacji, wykonalności finansowej, czyli kwestie nieobjęte Pieczęcią Doskonałości.
- Zmiana ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (art. 25a GBER) pozwala, pod pewnymi warunkami, na zwolnienie takiego wsparcia z obowiązku zgłoszenia pomocy państwa + Instytucje Zarządzające mogą stosować do tych operacji kategorie, maksymalne kwoty i metody kalkulacja kosztów kwalifikowalnych ustalone w ramach Programu Horyzont Europa.
Partnerstwa – nowości i wdrażanie:
- EFRR można uznać za wkład państwa członkowskiego w partnerstwa europejskie, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich przepisów CPR oraz przepisów dotyczących poszczególnych funduszy.
- Organy wdrażające partnerstwo muszą być wyznaczone jako Instytucje Pośredniczące EFRR (CPR).
- Instytucje Zarządzające mogą zdecydować udzieleniu wsparcia bezpośrednio operacjom wybranym w ramach partnerstwa (CPR).
- Uwaga: Określone kroki administracyjne pozwalają na spełnienie wymogu unikania podwójnego deklarowania kosztów (więcej informacji w wytycznych dotyczących synergii – finansowanie skumulowane).
Możliwość przesunięcia:
- Zwalnia regionalne Instytucje Zarządzające z tworzenia pełnego systemu administracyjnego do oceny i śledzenia projektów.
- Dobrowolne przekazanie alokacji w ramach Polityki Spójności
- państwa członkowskie mogą wnioskować o przeniesienie do 5% środków z ich programu do Programu Horyzont Europa,
- przesunięte środki mogą dotyczyć wyłącznie przyszłych zobowiązań budżetowych,
a odpowiedni program EFRR musi zostać zmieniony, w tym także jego plan finansowy,
- inwestycje muszą przynosić korzyści przekazującemu państwu członkowskiemu/ regionowi,
- Komisja Europejska może sprzeciwić się wnioskowi o przesunięcie, jeżeli osiągnięcie celów programu EFRR byłoby zagrożone,
- do przekazywanych kwot zastosowanie mają zasady przyjmującego Funduszu/ Instrumentu UE.
- Przesunięcie wsteczne
W przypadku gdy Komisja Europejska nie podejmie zobowiązania prawnego w ramach Programu Horyzont Europa do dnia 31 sierpnia n+1, odpowiednie niewykorzystane zasoby mogą zostać przesunięte z powrotem do właściwych programów objętych Rozporządzeniem w sprawie Wspólnych Przepisów (CPR).
- Podkreślono ponadto, że w zakresie wspierania innowacji obecne działania Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa koncentrują się na łączeniu pomysłów badawczych z wpływem rynku oraz wspieraniu MŚP i start-upów w zakresie innowacyjnych projektów skupionych na niebieskiej gospodarce.
- Wskazuje się, że S3 ma kluczowe znaczenie dla tworzenia w regionach innowacyjnych partnerstw na rzecz osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, poprzez łączenie zrównoważonego środowiska, rozwoju gospodarczego i społecznego.
- Badane są synergie i możliwości skorzystania przez regiony z różnych ram finansowych, obejmujące m.in. programy krajowe i regionalne programy operacyjne, BlueInvest I, BlueInvest II (dedykowane sektorowi prywatnemu, w szczególności MŚP), InvestEU oraz finansowanie EBI/EFI, Instrument I3, INTERREG, LIFE.
- Międzyregionalna platforma współpracy w zakresie zrównoważonej niebieskiej gospodarki – interaktywne środowisko na rzecz wspierania realizacji S3 poprzez współpracę i międzyregionalne partnerstwa oraz promowania innowacji i inwestycji
w partnerstwa międzyregionalne i łańcuchy wartości.
INTERREG Europe 2021-2027:
- Budżet programu na lata 2021-2027 – 379 mln €.
- Nowości:
- ustanowiono jeden przekrojowy priorytet – budowanie potencjału (capacity building),
- zwiększona elastyczność w zakresie działań pilotażowych (możliwa realizacja od początku trwania projektu),
- czas trwania – 4 lata (3 lata w fazie podstawowej, 1 rok w fazie uzupełniającej),
- rezultaty muszą zostać osiągnięte przed końcem fazy podstawowej; brak planu działania (z wyjątkiem regionów, które nie osiągnęły poprawy polityki w ciągu 3 lat).
- W ramach priorytetu przekrojowego wydzielono 6 obszarów tematycznych (Smart, Green, Connected, Social, Citizens, Governance).
- 80% dostępnego budżetu ma zostać przeznaczone na inwestycje w obszary: Smart, Green, Social.
- Drugie zaproszenie do składania wniosków ma zostać uruchomione 15 marca 2023 roku (zamknięcie zaproszenia – 9 czerwca 2023 roku).
Partnerstwo Water4All:
- Możliwości współpracy:
- składanie wniosków w ramach konkursów (raz do roku),
- poszerzenie konsorcjum możliwe na etapie II Umowy Grantowej (2024 rok) dla takich podmiotów, jak władze lokalne, sieci unijne, sieci regionalne/krajowe, organizacje prowadzące badania naukowe, właściwe ministerstwa i agencje.
- status obserwatora (udział w niektórych działaniach na zasadach dobrowolności, bez finansowania UE oraz związanych z nim zobowiązań umownych, lista partnerów mających status obserwatora jest co roku aktualizowana).
- W październiku 2022 roku opublikowano Strategiczny Program Badań i Innowacji na lata 2022-2025.
Stałe Przedstawicielstwo Republiki Czeskiej w Brukseli – Priorytety Czeskiej Prezydencji w zakresie badań i innowacji, w tym infrastruktura technologiczna:
- Priorytety Czeskiej Prezydencji dotyczą synergii w finansowaniu badań i innowacji
w Europie oraz ekosystemu europejskiej infrastruktury. - Deklaracja Praska w sprawie synergii w finansowaniu badań i innowacji w Europie,
w której poruszono kwestie infrastruktur badawczych, Polityki Spójności UE, Partnerstw Europejskich oraz Misji UE, a także innowacji. - W obszarze infrastruktur badawczych wskazano dwa istotne elementy:
- Konkluzje Rady w sprawie infrastruktur badawczych (podkreślono m.in., ich istotną rolę w czasach kryzysu, kluczowe znaczenie ich długoterminowego zrównoważenia, rolę w zarządzaniu danymi naukowymi i transformacji cyfrowej, a także rolę infrastruktury technologicznej, jako integralnej części ekosystemu infrastruktur),
- Deklarację z Brna, w której podkreślono m.in. kluczową rolę infrastruktur badawczych w procesach tworzenia polityki oraz w strategiach krajowych
i regionalnych.
- Podkreślono, że w najbliższym czasie zostaną przyjęte następujące:
- Konkluzje Rady w sprawie infrastruktur badawczych.
- Konkluzje Rady w sprawie Nowego Europejskiego Planu na rzecz Innowacji.
- Zalecenie Rady w sprawie zasad przewodnich w odniesieniu do waloryzacji wiedzy.
- Będą kontynuowane prace nad Europejską Ustawą o Chipach (European Chips Act).
Kraj Południowomorawski, Czechy:
- Wskazano na następujące problemy dotyczące zarządzania sektorem wody:
- brak profesjonalistów w dziedzinie gospodarki wodnej,
- niski prestiż sektora wodnego i jego wysoki poziom trudności.
- niskie wsparcie polityczne w tym obszarze,
- nieufność, wysoka rywalizacja w biznesie (niski poziom systematycznej współpracy),
- niska lub żadna zdolność firm prywatnych do finansowania projektów badawczo-rozwojowych,
- niezdolność firm prywatnych do współfinansowania projektów wspieranych przez państwowe agencje,
- brak zdolności naukowców do przenoszenia wyników badań teoretycznych do praktyki.
- Podkreślono, że prowadzone są prace nad utworzeniem nowego centrum eksperckiego (Brno), które będzie prowadzić działania na rzecz opracowania rozwiązań dla wskazanych wyzwań. Centrum ma docelowo objąć rolę lidera w Europie Środkowej oraz stworzyć klaster ekspertów i instytucji edukacyjnych, które będą wspólnie rozwijać strategie edukacyjne w zakresie rozwiązań dla przyszłych problemów związanych
z zanieczyszczeniem wód. - W marcu 2023 roku planowane jest w Czechach wydarzenie pt. ”EXPO Water in the Landscape”, którego celem będzie zwiększenie zainteresowania studiami oraz zatrudnieniem w branży gospodarki wodnej.
Uniwersytet Techniczny w Rydze (Łotwa):
- Wskazano następujące kwestie i problemy w obszarze budowania ekosystemu innowacji:
- brak długoterminowego zaangażowania w innowacje,
- sporadyczna i niesystematyczna współpraca między sektorami,
- niewystarczająca kadra zaangażowana w prace w sektorze wody,
- niewystarczająca świadomość o potencjale innowacyjnym wiedzy na uniwersytetach,
- należy wzmacniać związki z przemysłem,
- należy wykorzystać potencjał umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego,
- należy poprawić potencjał nauczycieli w edukacji zawodowej.
- Prace skupiają się na 4 głównych działaniach:
- mapowanie ekosystemu,
- łączenie interesariuszy (np. poprzez ścisłą współpracę uniwersytetów z organizacją klastrów, zaangażowanie szkół średnich w zwiększanie zainteresowanie sektorem wodnym wśród uczniów, działania na rzecz ustanowienia klastrów działających
w obszarze czystych technologii głównym motorem współpracy z przemysłem),
- kształcenie kadry nauczycielskiej oraz profesjonalistów,
- podnoszenie świadomości.
Region Kreta (Grecja):
- Działania regionu podjęte zgodnie z Planem Działań iWATERMAP - rozwój synergii pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym, a instytucjami akademickimi, obejmujący zarządzanie sieciami nawadniającymi, monitorowanie zaopatrzenia
w wodę do nawadniania, rozwój masy krytycznej – warsztaty dla kadry kierowniczej miejskich przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych, działania na rzecz uczenia się przez całe życie, skierowane do absolwentów uniwersytetów dziedzin właściwych dla zarządzania zasobami wodnymi oraz do pracowników sektora wodno-ściekowego, działania edukacyjne w zakresie planowania w gospodarowaniu wodami.
Region Murcja (Hiszpania):
- Plan działań w zakresie iWATERMAP na lata 2021-2023:
- poprawa masy krytycznej (voucher na innowacje w zakresie zrównoważonego rozwoju biznesu, prowadzenie obliczeń dotyczących śladu wodnego), obszar transferu technologii – woda w przemyśle spożywczym, nadzór technologiczny.
- doskonalenie kapitału ludzkiego poprzez szkolenia i edukację – sesje dotyczące zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej.
Region Północno-Wschodni (Rumunia):
- Omówiono plan wdrożenia Regionalnego Planu Działań, który zakłada zwiększenie liczby przedsiębiorstw i organizacji regionalnych zaangażowanych w innowacje, zwiększenie liczby miejsc pracy i przyciąganie ekspertów w sektorze wody oraz innych obszarach z nią związanych (energetyka, rolnictwo, przemysł spożywczy, cyfryzacja, klimat), wzmocnienie współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej, a także rozwój regionu w kontekście inteligentnych rozwiązań w zakresie zarządzania wodą.
- Planowane działania:
- wzmocnienie współpracy pomiędzy regionalnymi podmiotami poprzez inicjowanie
i aktywizowanie grup działania oraz stymulowanie i wspieranie ich w celu zwiększenia zdolności do wprowadzania innowacji i skutecznego ubiegania się o finansowanie
w ramach przyszłych programów finansowania, poprzez wzmocnienie regionalnego ekosystemu innowacji za pośrednictwem dedykowanych grup działania (zielona infrastruktura, cyfryzacja, gospodarka cyrkularna),
- wsparcie regionalnych interesariuszy w składaniu wniosków projektowych,
- działania na rzecz sektora środowiska (innowacyjne rozwiązania dla efektywności wody, technologie oczyszczania wody i ścieków, technologie odzysku i ponownego wykorzystania/recyklingu ścieków, systemy monitorowania i kontroli jakości wody, obróbka osadów i odzysk).
Region Północny (Portugalia):
- Podkreślono następujące zidentyfikowane problemy:
- brak zmian strukturalnych w RIS,
- niewystarczające inwestycje włączające badania i rozwój,
- nisko wykwalifikowana kadra,
- zredukowane powiązania systemu nauki i biznesu,
- niska ekonomiczna wycena wiedzy.
- Żywność i Systemy Środowiskowe – jeden z priorytetów S3 (2021-2027), który definiuje silny potencjał rolniczy regionu w połączeniu z umiejętnościami naukowymi, technologią i biznesem, które są zdolne do promowania sektora rolno-spożywczego
i leśnego. - Wskazuje się, że w okresie 2021-2027 zostanie zwiększony nacisk na rozwój kapitału ludzkiego, jako elementu procesu inteligentnej specjalizacji w ramach celu szczegółowego EFRR "Umiejętności w zakresie inteligentnej specjalizacji, przemian przemysłowych i przedsiębiorczości".
Ponadto w trakcie spotkania przedstawiono następujące:
- Agro2Circular – projekt dedykowany zwiększeniu recyklingu odpadów rolno-spożywczych.
- PoVE Water – projekt pilotażowy oparty na istniejących i pojawiających się kompetencjach i potrzebach zawodowych w sektorze wody.
- Water Smart Territories – partnerstwo na rzecz wzmocnienia potencjału innowacyjnego regionów wspierające klastry w regionalnych ekosystemach poprzez inwestycje oparte na technologiach i infrastrukturze ukierunkowanych na zrównoważoną gospodarkę wodną.
- Inno-EUt+ - projekt na rzecz zwiększenia zdolności przedsiębiorczych nowego sojuszu europejskich uniwersytetów.
- ViviMag – projekt na rzecz zwiększania skali innowacyjnej technologii separacji magnetycznej w celu odzyskania żelazo-fosforanowego minerału wiwianitu
z przefermentowanych osadów ściekowych. - PREP4BLUE – projekt ukierunkowany na stworzenie podstaw do współtworzenia
i wspólnego wdrażania badań i innowacji wymaganych do osiągnięcia celów Misji na rzecz zdrowych oceanów, mórz, wód przybrzeżnych i śródlądowych. - AquaSPICE - projekt ukierunkowany na zmniejszenie zapotrzebowania na wodę przemysłową i jej strat, uzdatnianie i recykling wody, a także wykorzystanie alternatywnych źródeł tego zasobu.
- WaterCampus – innowacyjny ekosystem zbudowany wokół sektora wody.