Trzy tematy na „Citizens Engagement and Inclusion”
Webinarium pt. „Citizens Engagement and Inclusion” z udziałem przedstawicieli biur regionalnych w Brukseli zorganizowane z inicjatywy DG REGIO odbyło się 30 września 2021 roku.
Trzecie tegoroczne spotkanie dla przedstawicieli biur regionalnych w Brukseli zorganizowane z inicjatywy DG REGIO koncentrowało się wokół trzech tematów – Konferencji w sprawie przyszłości Europy, nowej inicjatywy pn. Capital(s) of Diversity and Inclusion Award oraz unijnego projektu At School of Open Cohesion (ASOC).
Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest inicjatywą pod wspólnym przewodnictwem Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady, umożliwiającą obywatelom UE, władzom krajowy, regionalnym i lokalnym, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego i innym zainteresowanym stronom czynny udział w kształtowaniu przyszłych kierunków rozwoju Wspólnoty i tworzenia polityki na szczeblu UE.
Konferencja oparta jest na 3 głównych filarach. Pierwszym jest uruchomiona w kwietniu tego roku wielojęzyczna platforma cyfrowa wykorzystująca instrument technologii obywatelskiej DECIDIM (https://decidim.org/), który został zintegrowany ze środowiskiem unijnych instytucji, umożliwiający uczestnictwo obywateli w wielojęzycznym środowisku. Dzięki temu narzędziu obywatele mogą prowadzić ze sobą dialog i dzielić się pomysłami, które będą gromadzone i analizowane podczas całej konferencji. Platforma gromadzi i rejestruje wydarzenia, które mają miejsce na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.
Drugi filar konferencji to cztery europejskie panele obywatelskie, reprezentatywne pod względem wieku, płci, poziomu wykształcenia oraz pochodzenia zarówno geograficznego, jak i społeczno-ekonomicznego. Panele koncentrują się na przygotowaniu i ostatecznym wydaniu rekomendacji m.in. w obszarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym, zdrowotnym, czy obszarze kształtowania praw i wartości. Trzecim filarem konferencji są sesje plenarne, które będą debatami dotyczącymi wydanych rekomendacji oraz zaleceń zebranych podczas paneli obywatelskich. W sesjach zakończonych publikacją wniosków uczestniczyć będą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Regionów, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, przedstawiciele parlamentów narodowych na równych prawach oraz obywatele Unii Europejskiej.
Capital(s) of Diversity and Inclusion Award
Nowa inicjatywa Komisji Europejskiej będzie nagradzać najlepsze praktyki, które posłużą za przykład dla innych europejskich miast i regionów w procesie tworzenia bardziej zróżnicowanych i integracyjnych środowisk dla swoich mieszkańców. Różnorodność będzie postrzegana jako źródło innowacji, przyczyniające się do polityki sprzyjającej włączeniu społecznemu i wzmacniające poczucie przynależności obywateli. Nagroda przyznawana będzie w dwóch odrębnych kategoriach – dla władz lokalnych zarządzających ośrodkami poniżej 100 000 mieszkańców oraz dla władz lokalnych zarządzających ośrodkami powyżej 100 000 mieszkańców. Trzem zwycięskim miastom przyznany zostanie tytuł Stolicy UE na rzecz włączenia społecznego i różnorodności 2022. W kryteriach kwalifikacji określono, że organ zgłaszający musi być właściwym przedstawicielem władzy publicznej (miasto, region) w jednym z państw członkowskich UE.
Sygnatariusz powinien być przedstawicielem prawnym upoważnionym do prawnego reprezentowania władz lokalnych. Wnioskodawców zachęca się do składania projektów wniosków w języku angielskim ale podkreślono jednocześnie, że wnioski złożone w dowolnym języku urzędowym UE będą akceptowane. Wstępna selekcja wniosków dokonywana będzie przez 2 niezależnych ekspertów w dziedzinie różnorodności i włączenia. Ostatecznego wyboru dokonywać będzie komisja złożona z co najmniej 5 przedstawicieli europejskich organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego. Oficjalny komunikat dotyczący możliwości składania zgłoszeń nastąpi najprawdopodobniej 16.11.2021 roku, z obecnie przewidywanym terminem zamknięcia aplikacji w dniu 1.02.2022 roku. Ogłoszenie zwycięzców planowane jest do końca marca przyszłego roku.
Komisja Europejska będzie również corocznie przyznawać trzy specjalne nagrody, w zależności od politycznych priorytetów ustanowionych w danym roku. Wskazuje się, że w tym roku nagroda przyznana zostanie władzom lokalnym, podejmującym działania na rzecz integracji Romów.
Projekt UE „At School of Open Cohesion (ASOC)”
https://ec.europa.eu/regional_policy/en/policy/communication/inform-network/asoc
Inicjatywa zapoczątkowana w 2013 roku skupia się wokół edukacji obywatelskiej, angażującej uczniów szkół średnich oraz nauczycieli w proces odkrywania projektów finansowanych przez Unię Europejską, monitorowania skuteczności działań w ramach polityki spójności z pomocą wykorzystania publicznych i otwartych danych. Program rozwija umiejętności cyfrowe poprzez działania obywatelskiego monitoringu finansowania publicznego we własnej społeczności. Projekt objął jak dotąd ponad 30 000 uczniów z 1200 szkół w 6 europejskich krajach (m.in. Włochy, Hiszpania, Portugalia), umożliwiając uczestnikom wspieranym przez blisko 800 sieci terytorialnych, monitorowanie aktywności w blisko 800 projektach finansowanych przez fundusze polityki spójności.
W roku szkolnym 2020-2021 ponad 240 klas z europejskich szkół było aktywnie zaangażowanych w projekt ASOC, którego cyfrowy model pozwala kontynuować program edukacyjny zgodnie z harmonogramem, niezależnie od obecnej sytuacji pandemicznej na świecie. Realizatorzy projektu sugerują, że w dalszym rozwoju projektu zobowiązania powinny skupiać się na wdrażaniu sieci terytorialnych w celu jego wsparcia, zarządzaniu komunikacją z kadrą pedagogiczną, uczniami oraz innymi zainteresowanymi stronami, wsparciu nawiązywania kontaktów z instytucjami krajowymi lub lokalnymi, partnerami z otoczenia biznesu oraz podejmowaniu działań na rzecz doskonalenia programu w skali ogólnokrajowej poprzez umowy o nagrody i systemy zachęt.
Zainteresowane projektem strony mogą wziąć udział w planowanym 13.10.2021 roku warsztacie, który odbędzie się w ramach 19. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.