Kontakt

Aktualności - Biuro w Brukseli

Webinarium „Productive City”

Webinarium „Productive City” zorganizowane z inicjatywy Komisji Europejskiej. Webinarium otwiera serię spotkań, zgodnie z wymiarem zielonych, sprawiedliwych i produktywnych miast, ustanowionym w ramach Nowej Karty Lipskiej odbyło się 20 września 2021 roku

Nowa Karta Lipska (https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/nowa-karta-lipska-i-agenda-terytorialna-ue-2030-przyjete-przez-ministrow-krajow-wspolnoty-europejskiej) ustanawia kierunki rozwoju europejskich miast po 2020 roku.

Podkreśla potrzebę ich transformacji i zasady, dzięki którym pobudzane będą innowacje, stymulowane korzystniejsze warunki życia, a także skuteczniej identyfikowane wyzwania i sposoby reagowania na wyzwania społeczne w ośrodkach miejskich.

Zgodnie z Nową Kartą Lipską produktywne miasta jako atrakcyjne, konkurencyjne i promujące innowacje lokalizacje dla przedsiębiorstw muszą dysponować narzędziami, które pozwolą kształcić wykwalifikowaną siłę roboczą, odpowiadającą lokalnym potrzebom, wspierać społeczną, techniczną i logistyczną infrastrukturę, tworząc jednocześnie przestrzeń do dalszego zrównoważonego rozwoju.

Zorientowana na usługi, niskoemisyjna gospodarka zajmuje coraz ważniejsze miejsce, obok tradycyjnego przemysłu, a postępujący proces cyfryzacji przyspiesza rozwój miast, które mają stać się przestrzeniami przyjaznymi i dostępnymi dla mieszkańców, biznesu, środowiska nauki, kultury i innych kluczowych obszarów, dzięki którym jakość życia będzie widocznie lepsza.

W ciągu ostatnich siedmiu lat polityka spójności wsparła m.in. ponad tysiąc strategii zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, a także 85 innowacyjnych działań, w ramach których miasta skorzystały z inwestycji na poziomie lokalnym. Podkreśla się, że w kontekście polityki Unii Europejskiej ukierunkowanej na rzecz produktywnych miast, priorytet mają działania opracowane w czasie, który pozwoli wesprzeć ich rozwój społeczno-gospodarczy.

Centralna rola miast ukierunkowana na budowanie wspólnych dóbr wymaga podkreślenia roli władz publicznych w zakresie inwestycji lokalnych, mających kluczowe znaczenie dla kreowania miejsc pracy, produktywności, zrównoważonej mobilności, tworzenia sprzyjającego lokalnemu biznesowi ekosystemu, czy też wspierania społecznych przedsiębiorstw. Szczególne znaczenie, jakie odgrywa wsparcie miejskich przestrzeni uwydatniła pandemia COVID-19, zagrażająca wszystkim czynnikom wpływającym na produktywność miast.

Opublikowany 8 września 2021 roku raport Komisji Europejskiej w zakresie prognozowania strategicznego podkreśla mnogość zmian, przed którymi stoją dziś europejskie miasta. Konieczność przeprowadzenia transformacji cyfrowej i technologicznej, adaptacji do zmian klimatycznych, a wreszcie zasadnicze pytanie o to, jak dostosować się do wyzwań w zakresie tworzenia miejsc pracy i kreowania właściwych lokalnemu rynkowi umiejętności, przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych praw socjalnych i równoważeniu rosnących nierówności to jedne z najtrudniejszych obecnie wyzwań.

Unijna Strategia Przemysłowa skoncentrowana wokół 14 Ekosystemów Przemysłowych jest kolejnym dokumentem kładącym nacisk na znaczenie europejskich miast we wdrażaniu celów Europejskiego Zielonego Ładu. Zaktualizowana w tym roku, podkreśla szczególną rolę koncepcji bliźniaczej transformacji ekologicznej i cyfrowej (Local Digital Twins), jako wszechstronnego, dostosowanego do lokalnych potrzeb i wyzwań cyfrowego rozwiązania służącego zrównoważonym miastom i społecznościom. Komisja Europejska, podkreślając znaczenie bliźniaczej transformacji, łączy ją z ekosystemem danych, który ma kluczowe znaczenie w wymiarze lokalnym. Komisja wspiera europejskie miasta w procesie tworzenia lokalnych platform danych, wskazuje się również, że planowane jest utworzenie przestrzeni danych UE dla inteligentnych społeczności (zarządzanie i architektura udostępniania danych) a także tzw. UE Local Digital Twin Toolbox (moduły oparte na otwartych standardach).

Komisja Europejska podejmie działania w celu uruchomienia tzw. ścieżki współtworzenia, angażującej władze lokalne, miasta, interesariuszy z sektora przemysłowego, MŚP oraz obywateli, aby wspomóc wdrażanie koniecznych procesów transformacyjnych.

Jednym z ekosystemów określonych w Strategii Przemysłowej jest Bliskość, ekonomia społeczna i społeczeństwo obywatelskie, skoncentrowane na lokalnym wymiarze gospodarki, środowiska, konsumpcji oraz poprawie usług dla obywateli poprzez zorientowanie głównych funkcji miasta na ludzi. Wskazuje się, że podczas trwającej pandemii COVID-19 wykształciły się nowe modele miejskie, kładące nacisk na ekonomię bliskości, jak np. 15-minutowe miasta, których idea skupia się na niezbędnych usługach społecznych, zlokalizowanych w odległości 15 minut spaceru, bądź jazdy rowerem (szkoły, opieka zdrowotna, podstawowe usługi społeczne itp.). Wymiar bliskości może skutecznie poprawiać jakość życia, promując jednocześnie zrównoważenie środowiskowe i społeczne.

Kryzys zdrowotny wymusił konieczność przemyślenia na nowo modelu produkcji, konsumpcji, życia, podróżowania. Miasta, które w szczególnie dotkliwy sposób odczuły jego skutki, zarówno w czasie samej pandemii, jak i konieczności opracowania planu działania na poziomie politycznym pokazały, że władze publiczne nie powinny pozostawać osamotnione w procesie ustalania i wdrażania lokalnych strategii. Podkreśla się, że idea współzarządzania, angażująca m.in. środowisko biznesowe, ma największe szanse powodzenia. Miasta również coraz chętniej rozwijają tzw. Local Green Deals, jako lokalne strategie wspomagające wdrażanie celów Europejskiego Zielonego Ładu w oparciu o miejską specyfikę, uwzględniającą oczekiwania interesariuszy wobec zrównoważoności produktów i usług.

Lokalne strategie pomagają tworzyć lepiej zintegrowane mechanizmy zarządzania i realizacji, które zwiększą skalę wdrażanych działań. Wspierają proces wdrażania zgodnie z określonymi zasadami: strukturą zarządzania, zintegrowanymi celami, podejściem wielostronnym zorientowanym na działanie w oparciu o PPP. W ramach Single Market Programme 16.09.2021 roku Komisja uruchomiła zaproszenie do składania wniosków w obszarze Social economy and local green deals supporting SMEs to become more resilient (https://eismea.ec.europa.eu/funding-opportunities/calls-proposals/social-economy-and-local-green-deals-supporting-smes-become_en). Nabór otwarty jest do 24.11.2021 roku.

Niemniej ważna pozostaje kwestia podnoszenia kwalifikacji oraz przekwalifikowywania zawodowego, szczególnie w obliczu ekologicznej cyfryzacji, która będzie wymagać nowych umiejętności od lokalnej siły roboczej. Ogłoszony przez Komisję Pakt na rzecz Umiejętności postrzega ośrodki miejskie jako kluczowych uczestników tego procesu, ponieważ to miasta najlepiej znają własne potrzeby i mogą tworzyć dostosowaną sieć na rzecz przekwalifikowania, angażującą lokalne firmy, instytuty wiedzy, lokalne władze, obywateli i związki zawodowe.

Wskazuje się, że Komisja Europejska planuje opublikować dedykowany miastom przewodnik dotyczący inicjatyw w tym zakresie. Także nowy okres programowania polityki spójności 2021-2027 wzmacnia jej wymiar miejski – 8% alokacji krajowej państwa członkowskie będą przeznaczać bezpośrednio na zintegrowane strategie rozwoju terytorialnego, skoncentrowane na obszarach miejskich, ze szczególnym uwzględnieniem transformacji ekologiczne i cyfrowej oraz funkcjonalnych obszarów miejskich. Podkreśla się w tym miejscu szczególne znaczenie Celu 5 polityki spójności „Europa bliżej obywateli”¸ który będzie kładł nacisk na wspieranie zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich, obszarów wiejskich oraz przybrzeżnych w ramach lokalnych inicjatyw, a także Celu 1

„Inteligentniejsza Europa”, który obejmuje w szczególności cele rozwoju i wzmacniania zdolności badawczo-rozwojowych, wykorzystanie zaawansowanych technologii, korzyści z cyfryzacji dla obywateli, firm, organizacji badawczych i władz publicznych, wzmacnianie zrównoważonego wzrostu i konkurencyjności MŚP, tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne, a także rozwijanie umiejętności w zakresie inteligentnych specjalizacji, przedsiębiorczości i transformacji przemysłowej.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK