Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Interreg Litwa-Polska po 2027 roku? Twój głos ma znaczenie

Zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz przedstawicieli samorządów, instytucji, jak również organizacji pozarządowych z naszego regionu do wzięcia udziału w ankiecie na temat przyszłości polsko-litewskiej współpracy transgranicznej Interreg po 2027 roku.

Udział w ankiecie to nie tylko okazja do podzielenia się swoimi pomysłami, opiniami oraz rekomendacjami dotyczącymi Programu, ale także możliwość aktywnego wpływu na przyszłość regionu. Dzięki współpracy transgranicznej możemy zbudować silniejsze więzi z naszymi litewskimi partnerami, zainicjować nowe projekty oraz zadbać o rozwój społeczno-gospodarczy województwa warmińsko-mazurskiego. To także szansa na podniesienie jakości życia mieszkańców oraz nawiązywanie wartościowych kontaktów międzynarodowych, które przynoszą szereg wymiernych korzyści lokalnym społecznościom.

Autorem kwestionariusza oraz wiodącym organizatorem procesu konsultacyjnego jest Instytucja Zarządzająca Programu (Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) przy wsparciu Regionalnych Punktów Kontaktowych w Olsztynie i w Białymstoku oraz Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu w Wilnie.

Warto przypomnieć, że w latach 2021-2027 współpraca w ramach Programu Litwa-Polska skupia się na poprawie jakości środowiska, zwiększeniu dobrostanu fizycznego, emocjonalnego i kulturowego, wzmocnieniu systemu opieki zdrowotnej, rozwoju turystyki, zwiększeniu integracji społecznej i współpracy między lokalnymi interesariuszami działającymi na obszarze polsko-litewskiego pogranicza. W programie uczestniczą polskie subregiony białostocki, ełcki, suwalski, olsztyński i łomżyński, a także litewskie regiony olicki, kowieński, mariampolski, tauroski oraz wileński.

W bieżącej perspektywie finansowej Interreg Litwa-Polska 2021-2027 partnerzy z województwa warmińsko-mazurskiego uczestniczą w 26 projektach transgranicznych przyczyniając się do rozwoju naszego regionu na wielu płaszczyznach. Trwa również ocena projektów złożonych III naborze na projekty regularne, natomiast kolejny nabór wniosków Programu planowany jest na II kwartał 2025 r.

Zachęcamy instytucje i potencjalnych partnerów projektów, zainteresowanych polsko-litewską współpracą transgraniczną Interreg do kontaktu z pracownikami Regionalnego Punktu Kontaktowego (RPK) Programu Litwa-Polska przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, gdzie można uzyskać wsparcie m.in. w poszukiwaniu litewskiego partnera do projektu, dopasowaniu koncepcji projektowej do zasad Programu oraz w innych sprawach związanych z przygotowaniem aplikacji projektowej. Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 89 521 93 23/4.

            

Linki do kwestionariuszy (aktywne do 25 października br.)

INTERREG Litwa-Polska. Kwestionariusz dla interesariuszy Programu

INTERREG Litwa-Polska. Kwestionariusz dla mieszkańców


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK