Projekty biznesowe z Koreą Południową nabierają kształtów
Przedstawiciele Koreańskiej Agencji Promocji Technologii Rolno-Spożywczych KOAT gościli z wizytą u marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. To kolejny i ważny krok do rozwoju współpracy regionalnych przedsiębiorców z branży spożywczej z koreańskimi partnerami.
Warmia i Mazury to doskonałe miejsce do rozwijania biznesu. Przekonują się o tym goście z Korei Południowej, którzy od piątku przebywają w naszym regionie, żeby umacniać relacje między KOAT a władzami samorządowymi oraz instytucjami naukowo-badawczymi. To druga wizyta Koreańczyków na Warmii i Mazurach, aby poznać region, jako miejsce do potencjalnych inwestycji. Podczas ubiegłorocznej wizyty przedstawicieli firm i instytucji z Republiki Korei podpisano listy intencyjne z samorządem oraz z przedsiębiorcami.
Tym razem Warmię i Mazury odwiedzili przedstawiciele rządowej agencji KOAT, której zadaniem jest wdrażanie polityki koreańskiego rządu w zakresie rozwoju technologii rolniczych. Jej działania są ściśle zintegrowane z krajową strategią rozwoju sektora rolno-spożywczego w Korei Południowej.
– To moja pierwsza wizyta w Polsce i jestem zachwycony – mówi wiceprezes KOAT Bonkeun GU. – Widzę duży potencjał do współpracy między naszymi przedsiębiorcami. Zależy nam, aby nie tylko przedsiębiorstwa koreańskie wchodziły na rynek Warmii i Mazur, ale żeby przedsiębiorcy i producenci z Warmii i Mazur mieli otwarte drzwi do wejścia na rynek nie tylko koreański, ale też azjatycki.
– Bardzo się cieszę, że ta współpraca będzie mieć charakter wzajemny – dodaje marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński. – Rolnictwo jest ważną gałęzią naszej gospodarki, a żywność wysokiej jakości jedną z naszych inteligentnych specjalizacji. Chciałbym, aby nasi producenci żywności mogli korzystać z innowacji, także spoza obszaru Unii Europejskiej. Nasi koreańscy partnerzy nastawieni są na długoletnie budowanie relacji biznesowych, wierzę, że przyniesie to naszym przedsiębiorcom wymierne korzyści.
Pierwsze efekty już się krystalizują. Koreańczycy są zainteresowani sprowadzaniem na swój rynek produktów oferowanych przez Mlekpol z Mrągowa. A także współpracą z Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie, Katedrą Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz oraz z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. W przyszłym roku planowane są także misje gospodarcze przedsiębiorców branży spożywczej z Warmii i Mazur do Korei. Efektem trwającej w regionie wizyty Koreańczyków, który ma się stać dla nich punktem startowym do wejścia na rynki europejskie, jest również podpisane porozumienie o współpracy z władzami Olsztyna.
Polska jest już na siódmym miejscu rankingu państw, z którymi współpracuje Korea Południowa. Obserwowany jest coraz większy import i eksport z obu krajów. Nasz kraj jest wymieniany wśród tych z największym potencjałem.