Bałtyk napędza współpracę w Europie
Zainteresowani rozwijaniem współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego mogą korzystać z kolejnego źródła wsparcia tj. Instrumentu Wspierania Projektów (Project Support Facility, PSF), który został utworzony przez państwa członkowskie Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) w 2012 roku.
Jego celem jest współfinansowanie projektów rozwijających i wzmacniających współpracę w regionie Morza Bałtyckiego.
W edycji na 2024 r. projekty powinny koncentrować się na wzmacnianiu odporności, bezpieczeństwa, współpracy i zaufania w regionie Morza Bałtyckiego. W szczególności zachęca się do składania innowacyjnych projektów, które sprzyjają zrozumieniu, współpracy i budowaniu wzajemnego zaufania na rzecz bardziej odpornych społeczeństw. Aplikujące projekty powinny odnosić się do jednego z trzech długoterminowych priorytetów RPMB. Wskazano także konkretne obszary tematyczne w ramach priorytetu „Safe and Secure Region” (Bezpieczny i stabilny region).
Priorytety tematyczne PSF 2024:
1) „Safe and Secure Region” (Bezpieczny i stabilny region), gdzie szczególnie wskazano na następujące trzy obszary tematyczne:
• Civil Security (Bezpieczeństwo cywilne)
• Child protection, justice and assistance (Ochrona, sprawiedliwość i wsparcie dla dzieci)
• Anti-trafficking (Przeciwdziałanie handlowi ludźmi).
2) „Regional identity” (Tożsamość regionalna)
3) „Sustainable and Prosperous Region” (Zrównoważony i dobrze prosperujący region)
Zasady obowiązujące projektodawców:
- w projektach muszą uczestniczyć partnerzy z co najmniej trzech państw członkowskich RPMB (z Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwecji), w tym partner wiodący;
- maksymalna kwota przyznanego dofinansowania wynosi 65 000 euro;
- propozycje projektów mogą być inicjowane przez osoby prywatne, grupy, organizacje, instytucje, stowarzyszenia i firmy w państwach członkowskich CBSS, jak również członków Grup Eksperckich RPMB i podmioty współpracujące z tą organizacją.;
- wybrane projekty powinny mieć potencjał, aby stać się podstawą dla sieci, partnerstwa lub modelu współpracy, który stałby się realny po okresie trwania samego projektu.
Wnioski aplikacyjne można składać do 31 marca 2024 roku.
W przypadku pytań dot. PSF 2024 należy bezpośrednio kontaktować się z sekretariatem RPMB, gdzie za nabór odpowiada Pani Katerina Popova, CBSS Project Support Facility Coordinator, +46 73 801 55 20, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.