Adaptacja do zmian klimatu w Europie Środkowej
Rozstrzygnięto wyniki drugiego naboru w Programie Interreg Europa Środkowa 2021-2027. Wśród 47 zatwierdzonych do dofinansowania projektów znalazł się projekt pt. CONE realizowany m.in. przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk z Elbląga.
Projekt CONE: „Miasta natury: rozwiązania oparte na naturze w miejskich żywych laboratoriach” realizowany w priorytecie 2: Współpraca na rzecz bardziej ekologicznej Europy Środkowej otrzymał dofinansowanie ok 1,5 mln EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W inicjatywę zaangażowanych jest dziesięciu partnerów z: Polski, Włoch, Węgier, Czech i Słowenii.
Projekt koncentruje się na problemach miast spowodowanych zmianami klimatu, takimi jak: stres cieplny, utrata różnorodności biologicznej, powodzie, niedobór wody i obniżenie jej jakości.
Ze wstępnej analizy terytorialnej przeprowadzonej przez partnerów projektu wynika, że poważne powodzie dotykają wszystkie kraje partnerskie, powodując szkody w obszarach zabudowanych miast i miasteczek. Ponieważ ulewne deszcze zdarzają się niespodziewanie po długich okresach suszy, ziemia nie jest w stanie wchłonąć i zatrzymać wody deszczowej. W połączeniu z brakiem odpowiednich warunków drenażowych może to powodować poważne szkody i zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa ludności.
Aby to zmienić, kluczowa jest współpraca transnarodowa, ponieważ zmiany klimatyczne stanowią wyzwanie ogólnoeuropejskie. Właśnie dlatego partnerzy projektu zdecydowali się na współpracę z lokalnymi roboczymi grupami działania, mobilizując podmioty w ramach tzw. Poczwórnej Helisy: sektor publiczny, prywatny, społeczeństwo obywatelskie i środowisko akademickie.
Wspólnie będą dążyć do zwiększenia świadomości społeczeństwa dotyczącej zachodzących zmian klimatycznych. Ponadto rezultatem projektu powinny być napędzane cyfrowo procesy wspierające wykorzystanie rozwiązań adaptujących do zmian klimatu w obszarach miejskich w oparciu o ich zasoby naturalne.