Mikołaj Kopernik połączył Rumunię z Polską
Doskonałe wieści dotarły do nas z Rumunii, gdzie dzisiaj (16 listopada) planetarium w Krajowej nadano imię Mikołaja Kopernika.
Krajowa to stolica 600-tysięcznego okręgu Dolj, położonego w południowo-zachodniej części kraju i należącego do grona największych okręgów Rumunii.
Współpraca między województwem warmińsko-mazurskim a okręgiem Dolj rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy to za pośrednictwem Ambasady Rumunii w Polsce rumuńscy samorządowcy zwrócili się z propozycją wspólnych działań związanych m.in. z kwestiami rozwoju regionalnego i skutecznego wdrażania programów UE.
Z czasem relacje objęły inne kontakty jak np. między instytucjami kultury, regionalnymi portami lotniczymi czy uniwersytetami.
- Choć Rok Mikołaja Kopernika dobiega powoli końca, nie zatrzymujemy się w działaniach promujących związki tego wielkiego uczonego z naszym regionem – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński. – Po Brukseli, Paryżu i Rzymie wydarzenie w Rumunii jest kolejnym, które kierujemy do zagranicznych odbiorców.
Dzisiejszej uroczystości towarzyszy wernisaż wystawy poświęconej życiu Mikołaja Kopernika oraz wydarzenie promujące jego związki z naszym regionem. Ponadto na budynku będącym siedzibą planetarium pojawiła się tablica o następującej treści: „PLANETARIUM MIKOŁAJA KOPERNIKA. Na znak przyjaźni między Okręgiem Dolj a Województwem Warmińsko-Mazurskim. Zainaugurowano w 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika”.
Na grudzień planowane jest podpisanie w Olsztynie formalnego porozumienia o współpracy między dwoma regionami.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego podczas spotkania reprezentowali radni: Teresa Astramowicz-Leyk (przewodnicząca Komisji Współpracy Międzynarodowej) oraz Marek Chyl (przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów).