Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Bioróżnorodność w Polsce Wschodniej

Ilustracja do tekstu

Rozpoczęły się nabory wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z czynnymi formami ochrony przyrody oraz budowaniem postaw proekologicznych społeczeństwa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Polska Wschodnia jest jednym z najbardziej cennych obszarów pod względem bioróżnorodności w kraju i wymaga szczególnej uwagi.

Wsparcie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej  jest jednym z priorytetów  w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 i obejmie następujące wsparcie:

Budowa bazy edukacyjnej parków narodowych (nabór: 25.09.2023 – 29.11.2024, alokacja naboru: 110 mln zł):
- Ze względu na ograniczoną liczbę potencjalnych beneficjentów (9 parków narodowych z Polski Wschodniej) nabór odbywa się w trybie niekonkurencyjnym.  
- Dzięki dotacjom, na terenie parków narodowych Polski Wschodniej powstaną nowoczesne bazy edukacyjne wraz z wyposażeniem. Wsparcie to pozwoli parkom na podniesienie jakości i skuteczności prowadzonych działań edukacyjnych, w tym dydaktycznych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii cyfrowych przekaz edukacyjny parków w atrakcyjny sposób dotrze do szerszych grup odbiorców.

Udrożnienie i przywracanie  korytarzy ekologicznych  (nabór: 6.11.2023 – 31.01.2024, alokacja naboru: 90 mln zł):
- Dofinansowane będą inwestycje, które pomogą udrożnić i przywrócić ciągłość korytarzom ekologicznym o znaczeniu ponadregionalnym.
- Wsparcie obejmie likwidowanie barier i sztucznych ograniczeń, budowę przepławek, przejść dla zwierząt, łączenie rozdrobnionych kompleksów leśnych w zwarte i ciągłe struktury krajobrazu. O środki mogą się ubiegać zarządcy obszarów NATURA 2000.

Kształtowanie postaw ekologicznych (nabór: 13.11.2023 – 29.02.2024, alokacja naboru: 12,5 mln zł):
- Wsparcie zostanie przeznaczone na bezpośrednie działania skierowane do lokalnych społeczności związane z dialogiem społecznym i rozwiązywaniem konfliktów na tle ochrony przyrody.
- Kampanie edukacyjne będą skierowane m.in. do przedsiębiorców, władz samorządowych, organizacji pozarządowych, lokalnych liderów opinii, dzieci i młodzieży. Ich celem będzie podniesienie świadomości celów i znaczenia ochrony przyrody, a także warunków prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach prawnie chronionych.
- O wsparcie mogą się ubiegać organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, zarządcy gospodarki leśnej i wodnej, instytucje edukacji i nauki.


Ukierunkowanie ruchu turystów na obszarach prawnie chronionych (nabór: 4.12.2023 –4.03.2024, alokacja naboru: 35 mln zł):
- Oczekiwane są projekty, które pomogą zmniejszyć niekorzystne oddziaływanie ze strony turystów na obszary chronione. Wsparte działania pozwolą zabezpieczyć cenne przyrodniczo siedliska i elementy krajobrazu.
- W trybie konkurencyjnym o dofinansowanie będą mogły się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego z Polski Wschodniej,  zarządzające gospodarką leśną, gospodarką wodną oraz parki narodowe.

Nabory dla wszystkich typów projektów prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Instytucja Wdrażająca w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Szczegóły naborów dostępne są stronie NFOŚiGW


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK