Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Będziemy szkolić strażaków z Ukrainy

Spotkanie marszałka z ukraińskimi strażakami

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczął realizację projektu „Training Ukrainian firefighters – saving Ukrainian lives” („Szkoląc ukraińskich strażaków – ratując ukraińskie życia”).

Strażacy przyjechali do Olsztyna w ramach realizacji projektu „Training Ukrainian firefighters – saving Ukrainian lives” („Szkoląc ukraińskich strażaków – ratując ukraińskie życia”) dofinansowanego w ramach konkursu grantowego Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

Głównym celem projektu jest organizacja szkolenia dla grupy ukraińskich strażaków ochotników, które przygotuje słuchaczy do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, obsługi i konserwacji sprzętu gaśniczego, ale także do dobrego rządzenia jednostką.

W ramach projektu jego uczestnicy otrzymają niektóre elementy umundurowania (hełm, rękawice, kominiarka strażacka, buty strażackie), które zwiększą bezpieczeństwo w czasie prowadzenia akcji ratunkowych na Ukrainie.

- Obwód rówieński jest pionierem na Ukrainie w tworzeniu ochotniczych straży pożarnych - tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Realizacja projektu to okazja do podzielenia się polskim doświadczeniem, które ugruntowane jest wieloletnim działaniem polskich jednostek ochotniczych straży pożarnych, a zarazem przyczyni się do wsparcia procesu tworzenia sieci OSP na Ukrainie.

Projekt został przygotowany i będzie realizowany przez Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie we współpracy z oddziałem wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, która udostępnia ośrodek szkoleniowy w Gutkowie, a także przygotowała program szkolenia.

Wartość całego projektu wynosi 17 380 tys. euro, z czego wysokość grantu to 9,5 tys. euro.

To niejedyna forma pomocy, kierowana do partnerów z rówieńszczyzny, z którymi województwo warmińsko-mazurskie współpracuje od 20 lat. Na czerwcowej sesji sejmiku województwa radni zdecydowali o zakupie ze środków budżetu województwa drona, który będzie wykorzystywany przez strażaków z obwodu rówieńskiego do patrolowania granicy ukraińsko-białoruskiej.

Inicjatywa Środkowoeuropejska to najstarsza i największa inicjatywa współpracy w Centralnej i Środkowej Europie. IŚE wywodzi się z Inicjatywy Czterostronnej (Quadragonale), powołanej w 1989 przez Austrię, Jugosławię, Węgry i Włochy.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK