Fake newsy, manipulacje, dezinformacje
Marszałek Gustaw Marek Brzezin podczas posiedzenia specjalnej komisji CIVEX Europejskiego Komitetu Regionów był głównym sprawozdawcą debaty o roli władz lokalnych i regionalnych w walce z dezinformacją. – Konferencję dotyczącą przeciwdziałania fake newsom organizujemy w maju w Olsztynie – informuje Brzezin.
Manipulacje informacjami, a także ingerencje w informacje nie są nowymi zjawiskami. Jednak w dobie globalizacji, rozwiniętej technologii informatycznej, wzrostu znaczenia sztucznej inteligencji nieprawdziwe komunikaty realnie wpływają na ludzkie wybory i życie całych społeczeństw.
Badania socjologiczne już dawno wykazały, że interpretacja sytuacji, niezależnie od tego czy jest trafna, czy fałszywa, skutkuje rzeczywistymi działaniami człowieka.
– Zagrożenia masową skalą dezinformacji grożą globalnymi skutkami i niosą masowe zagrożenia – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Mogę podać powszechnie znane przykłady – ruch antyszczepionkowy w pandemii, kwestionowanie zmian klimatycznych, wreszcie wojna w Ukrainie i jej fałszywy obraz przyjmowany przez dużą część świata. Jak widać, dezinformacja może mieć charakter lokalny, regionalny, ale także globalny. I odwrotnie – globalna dezinformacja niesie skutki również lokalnie – a tu już możemy próbować przeciwdziałać.
Podczas posiedzenia członkowie komisji CIVEX Komitetu Regionów rozmawiali o różnych aspektach dezinformacji w kontekście agresji Rosji w Ukrainie, a także napięć na granicy polsko-białoruskiej, jako granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Problematyka związana z dezinformacją – manipulacją informacją w celu osiągnięcia korzyści politycznych, ekonomicznych lub społecznych – doskonale wpisuje się w program prac i priorytety polityczne komisji. W programie prac Komisji wskazano walkę z dezinformacją jako jeden z kluczowych celów i wyzwań, nierozerwalnie związany z procesem wzmacniania demokracji na poziomie lokalnym i regionalnym.
– Podkreślamy rolę, jaką w tym obszarze powinny pełnić samorządy lokalne i regionalne, a także media na tych poziomach. Kwestie te zyskały na szczególnym znaczeniu w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, największego kryzysu uchodźczego w Europie po drugiej wojnie światowej oraz gospodarczych kosztów z tym związanych – zwraca uwagę marszałek.
11 maja w Elblągu marszałek Brzezin będzie gospodarzem seminarium wyjazdowego Komisji CIVEX Europejskiego Komitetu Regionów pt. „Dezinformacja – regionalny i lokalny wymiar globalnego wyzwania”. W seminarium wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych z krajów Unii Europejskiej, polscy i zagraniczni eksperci.
Dzień później w Olsztynie samorząd województwa organizuje regionalną konferencję pt. „Dezinformacja kontra Demokracja”, która skierowana będzie do przedstawicieli samorządów lokalnych z Warmii i Mazur.
– Oba wydarzenia będą okazją do poszerzania kompetencji samorządów lokalnych i regionalnych w zakresie skutecznych narzędzi przeciwdziałania manipulowania informacjami oraz budowania odpornych społeczności lokalnych. Przedstawione zostaną przykłady dotychczas podejmowanych działań na rzecz walki z dezinformacją na poziomie lokalnym i regionalnym oraz możliwych dalszych inicjatyw w tym zakresie – mówi Brzezin.