Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Rozmowy o współpracy ponadnarodowej NGO

Uczestnicy debaty podczas konferencji

Ponad 70 przedstawicieli organizacji pozarządowych z Warmii i Mazur uczestniczyło w konferencji „Jak to się robi. Współpraca ponadnarodowa organizacji pozarządowych", która odbyła się w Olsztynie.

Zarząd województwa reprezentowała Jolanta Piotrowska. Zwróciła uwagę, że pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie znacznie utrudniły międzynarodową współpracę, choć ukazały jak ważna jest polityka zagraniczna i współpraca międzynarodowa – prowadzona zarówno przez rząd, ale również samorządy i organizacje społeczne.

Zauważyła, że ważnym narzędziem służącym wsparciu współpracy międzynarodowej organizacji pozarządowych jest ogłaszany corocznie przez samorząd województwa otwarty konkurs ofert, który finansowo wspiera sektor pozarządowy. Kierunkuje on zainteresowanie trzeciego sektora ku priorytetowym działaniom samorządu województwa. Zebranym przedstawicielom samorządów lokalnych zaprezentowała również konkurs dotacyjny na projekty międzynarodowe.

Podczas spotkania przedstawiciele wybranych organizacji pozarządowych zaprezentowali dobre praktyki w zakresie współpracy międzynarodowej.  Uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami współpracy międzynarodowej w obszarze ekonomii społecznej i solidarnej, projektem dofinansowanym ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zaprezentowano ponadto doświadczenia wieloletniej współpracy z partnerem francuskim przy realizacji projektu dofinansowanego ze środków samorządu województwa, projekt zrealizowany przy wsparciu finansowanym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele-Fundusz Regionalny. Przedstawiono też kwestie dotacji na projekty wymiany młodzieży z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Dużym zainteresowaniem cieszył się panel dyskusyjny „Szanse i wyzwania we współpracy ponadnarodowej”. W rozmowach wzięli udział: Joanna Glezman (Pełnomocnik Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi), Bartłomiej Głuszak (Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa), Arkadiusz Jachimowicz (Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych), Izabela Narożniak-Jakubowska (Stowarzyszenie Gmin „Polskie zamki gotyckie”) oraz Karol Paszkowski (Fundacja Innowacja w Ełku).

Debatowano o korzyściach wynikających ze współpracy, sposobach pozyskiwania partnerów, źródłach finansowania współpracy, wykorzystywaniu pomysłów pozyskanych w ramach współpracy, wzmacnianiu i kreowaniu współpracę ponadnarodową organizacji pozarządowych w województwie warmińsko-mazurskim.
Omówiono ponadto efekty współpracy ponadnarodowej organizacji społecznych dla społeczności regionu i praktyczne doświadczenia organizacji społecznych Warmii i Mazur we współpracy ponadnarodowej.

Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK