Szlaki kulturowe – inspiracje dla projektów
W ramach platformy learningowej Interreg Europa 2021-2027 zaplanowano cykl spotkań on-line na temat szlaków kulturowych, łączących edukację, wypoczynek i aktywność fizyczną, pomagając zwiedzającym odkrywać historię, gastronomię czy sztukę.
Wraz z cyfryzacją stanowią one kluczowe elementy odpowiedzialnej turystyki.
Spotkania kierowane są nie tylko do sektora stricte turystycznego, gdyż obejmują szersze spojrzenie włączając tematy pośrednie jak: cyfryzacja, gastronomia, muzealnictwo i pozostałe aspekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Webinaria dedykowane są szczególnie tym którzy przygotowują lub planują opracowanie wniosków projektowych w nowej perspektywie UE 2021-2027.
Webinaria zapewnią uczestnikom możliwość przedyskutowania procesu międzyregionalnej adaptacji dobrych praktyk i wyzwań, które mogą się z tym wiązać. Spotkania odbędą się w j. angielskim.
Harmonogram i rejestracja na spotkania:
- 18 października 2022 r., godz. 00 – 15:30 – część I: Digitalisation of heritage (Digitalizacja dziedzictwa).
W trakcie spotkania partnerzy z Wielkiej Brytanii, Grecji i Holandii podzielą się swoim doświadczeniem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w obszarze dziedzictwa kulturowego - Tworzenie internetowego gabinetu osobliwości: digitalizacja zbiorów historycznych; Muzeum kultury bizantyjskiej. Innowacje i digitalizacja: muzeum zabawy; Trasa rowerowa 1629.
- 25 października 2022 r., godz. 00 – 15:30 - część II: Reviving cultural routes (Odtwarzanie ścieżek kulturowych).
Podczas webinarium o szlakach kulturowych w swoich krajach opowiedzą partnerzy z Czech (Szlak reformacji), Portugalii (Szlak przemytu kawy) oraz Włoch (Mònde - Festiwal filmowy poświęcony szlakom kulturowym).
- 3 listopada 2022 r. godz. 00 – 15:30– część III: Inspiring policy change (Inspirująca zmiana polityki).
W trakcie webinarium dobrymi praktykami podzielą się partnerzy z Hiszpanii (Niebieskie szlaki: dziedzictwo hydrogeologiczne Alicante), Holandii (Rozwój w ramach dialogu) i Danii (Odkrywanie rzeki Aarhus). Zostaną także przedstawione akcje pilotażowe: „Zwiedzanie wodnego dziedzictwa Rawenny” oraz na temat waloryzacji dziedzictwa związanego z wodą w regionie Ister-Granum.
Planując przyszłe projekty zachęcamy również do konsultacji swoich pomysłów z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programów Interreg działającym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.