Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Dzieje się w Programie Interreg Litwa-Polska

Nagrodzeni beneficjenci z województwa warmińsko-mazurskiego

Zakończyły się tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Współpracy Programu Interreg Litwa-Polska 2014-2020 w Druskiennikach.  

Są też dobre wiadomości z Brukseli - Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła Program Operacyjny Interreg VI A Litwa-Polska na lata 2021-2027.

Europejski Dzień Współpracy (eng. European Cooperation Day, ECD) to inicjatywa, dzięki której corocznie, w drugiej połowie września w krajach Unii Europejskiej organizowane są wydarzenia służące promocji regionów i państw uczestniczących we współpracy transgranicznej.

Wydarzenie było okazją do spotkania beneficjentów i zaprezentowania rezultatów dotychczas zrealizowanych projektów Programu a także wymiany doświadczeń pośród instytucji z regionów Polski i Litwy. W tegorocznych obchodach ECD wzięło udział blisko 150 uczestników, w tym przedstawiciele beneficjentów Programu z województwa warmińsko-mazurskiego.  

Podczas wydarzenia wybrani partnerzy projektów Programu Litwa-Polska 2014-2020 otrzymali wyróżnienia za dotychczasową aktywność w obszarze współpracy transgranicznej Interreg. Wśród nagrodzonych nie zabrakło akcentów z Warmii i Mazur.

Nagrodzeni beneficjenci z województwa warmińsko-mazurskiego :

Gmina Kowale Oleckie- beneficjent projektu „Połączona kultura - otwarte drzwi, serca i umysły” .Nagroda pt. "Narodziny gwiazdy"  za udany start nowicjuszy Programu.  Projekt realizowany w partnerstwie z litewskim Centrum Kultury Kybartai.

Ełckie Centrum Kultury  -  beneficjent projektu „Nowocześni seniorzy - współpraca na rzecz aktywnej dojrzałości”. Nagroda pt. "Wiecznie młodzi" za poprawę życia seniorów oraz zapewnienie  kreatywnych form spędzania wolnego czasu. Projekt realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Centrum Inicjatyw Seniorów z Kowna.

Gmina Giżycko – beneficjent projektu "Turystyka zdrowotna ujawniająca naturalne i kulturowe dziedzictwo regionów trockiego i giżyckiego".  Nagroda pt. "Jedz, módl się, kochaj" za organizację polsko-litewskich warsztatów kulinarnych. Projekt realizowany w partnerstwie z Administracją Samorządu Rejonu Trockiego.
Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych -  beneficjent  projektu „Współpraca dla skutecznej terapii”. Nagroda pt. "Jesteśmy jednością" za wdrożenie innowacyjnych rozwiązań mających na celu integrację i włączenie społeczne. Projekt realizowany w partnerstwie ze Szkołą Dzūkija w Alytusie oraz Administracją Miasta Alytus.

Gmina Orzysz – beneficjent projektu „Kaczka podróżująca po drogach transgranicznych”. Nagroda pt.  "Niebo jest miejscem na ziemi" dla projektu LT-PL-4R-281 " za opracowanie transgranicznej oferty turystycznej w oparciu o wspólne polsko-litewskie dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Projekt realizowany w partnerstwie z Administracją Rejonu Łoździeje.  

Natomiast kolejnym ważnych wydarzeniem w Programie jest zielone światło jakie dla przyszłej polsko-litewskiej współpracy transgranicznej Interreg dała Komisja Europejska, która w dniu 26 września br. zatwierdziła dokument programowy na lata 2021-2027.  

W ramach Programu realizowane będą trzy priorytety:
1.    Promowanie dobrostanu środowiskowego,
2.    Promowanie dobrostanu fizycznego, emocjonalnego i kulturowego;
3.    Wzmacnianie współpracy między lokalnymi zainteresowanymi stronami

Całkowita kwota przeznaczona na realizację Programu wynosi 57,1 mln EUR. Wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do Programu wynosi 45,7 mln EUR (80 % całkowitego budżetu).

Zatwierdzony przez Komisję Europejską dokument Programu Interreg Litwa-Polska 2021-2027 dostępny jest pod tym linkiem.

Instytucje Programu pracują aktualnie nad przygotowaniem dokumentów wdrożeniowych,
w tym podręcznika dla aplikujących o środki Programu. Pierwszy otwarty nabór wniosków Programu spodziewany jest pod koniec 2022 roku, lub w I kwartale 2023 roku.  

Już teraz zachęcamy zainteresowanych polsko-litewską współpracą do kontaktu z pracownikami Regionalnego Punktu Kontaktowego (RPK) Programu Litwa-Polska w Olsztynie, gdzie otrzymamy wsparcie m.in. w poszukiwaniu partnera projektowego do projektu transgranicznego, czy dopasowania koncepcji projektowej do ram tematycznych i organizacyjnych Programu.

Dane kontaktowe do RPK: mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 89 521 93 24/23


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK