Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Inicjatywy promujące przemianę Europy

Ilustracja do tekstu

Do 23 maja 2022 roku przyjmowane są zgłoszenia do konkursu „Wsparcie inicjatyw lokalnych dla nowego europejskiego Bauhausu” organizowanego przez Komisję Europejską.

Nowy europejski Bauhaus to inicjatywa Komisji Europejskiej, która promuje przemianę miast Europy przez tworzenie w nich estetycznych, zrównoważonych i zintegrowanych przestrzeni.

Celem konkursu jest uhonorowanie i wspieranie inspirujących projektów transformacyjnych ukierunkowanych lokalnie realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Konkurs „Wsparcie inicjatyw lokalnych dla nowego europejskiego Bauhausu” (ang. „Support to New European Bauhaus Local Initiatives”) jest skierowany do małych i średnich miejscowości (poniżej 100 tys. mieszkańców) lub ich partnerstw.

Projekty, które zostaną wybrane w tym konkursie, wspierać będą trzy uzupełniające się wartości Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) w życiu codziennym, przestrzeniach mieszkalnych i doświadczeniach:
•    Zrównoważony rozwój – wsparcie celów klimatycznych, cyrkulacji, zero zanieczyszczeń i bioróżnorodności;
•    Estetyka – podniesienie jakości doświadczenia i stylu;
•    Integracja – promowanie różnorodności, dostępności i przystępności cenowej.

W szczególności autorzy konkursu chcą promować projekty prowadzone przez lokalne władze publiczne i przyczyniające się do Nowego Europejskiego Bauhausu w następujących czterech obszarach działania:
1.    Renowacja istniejących budynków i przestrzeni publicznych w duchu cyrkularności i neutralności węglowej;
2.    Zachowanie i transformacja dziedzictwa kulturowego;
3.    Adaptacja i przekształcenie budynków na niedrogie rozwiązania mieszkaniowe;
4.    Rewitalizacja przestrzeni miejskich lub wiejskich.

Konkurs ten finansowany jest przez UE za pośrednictwem Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej i realizowane we współpracy z Ramboll Management Consulting.

Program obejmuje:
•    Ocenę potrzeb: eksperci dokonają oceny konkretnych potrzeb przewidywanego nowego projektu NEB i opracują plany pomocy technicznej z dostosowanym wsparciem.
•    Usługi wsparcia: eksperci zapewnią wsparcie w realizacji projektów, zaangażowania interesariuszy (np. mapowanie interesariuszy, zaangażowanie obywateli) oraz doradztwo techniczne (np. oszacowanie kosztów, strategie finansowania, porady prawne), zgodnie ze zidentyfikowanymi potrzebami;
•    Mapę drogową wdrażania: eksperci będą wspierać beneficjentów w inkubacji projektu w kierunku opracowania szczegółowej mapy drogowej, która poprowadzi i umożliwi wdrożenie ich pomysłu.

WIĘCEJ INFORMACJI
 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK