Marszałek prezydentem Euroregionu Bałtyk
Warmia i Mazury przejęły prezydencję w Euroregionie Bałtyk od Regionu Blekinge ze Szwecji. Posiedzenie prezydium tego międzynarodowego gremium odbyło się w formie zdalnej w czwartek, 10 marca.
– To ogromny zaszczyt dla mnie osobiście, a także dla województwa warmińsko-mazurskiego – mówił do uczestników marszałek Gustaw Marek Brzezin, który został prezydentem Euroregionu Bałtyk. – Ale jednocześnie ogromne wyzwanie – moralne, organizacyjne, planistyczne. Podsumowujemy dziś naszą wspólną pracę w niełatwym, pandemicznym roku 2021 ze świadomością, że tuż za naszymi najbliższymi granicami toczy się wojna, a do nas dotarła już pierwsza, półtoramilionowa fala uchodźców, którym wszyscy winniśmy pomoc. Pragnę dodać, że w naszym regionie mamy diasporę ukraińską, liczącą ponad 60 tys. osób i mamy wieloletnie doświadczenia we współpracy z mniejszościami, którymi chętnie z członkami Euroregionu Bałtyk będziemy się dzielić.
Euroregion Bałtyk istnieje od 1998 roku. Jest międzynarodową organizacją współpracy regionalnej zrzeszającą partnerów z Polski, Litwy, Danii i Szwecji. Do 2 marca 2022 roku członkiem organizacji był również obwód kaliningradzki Federacji Rosyjskiej, ale współpraca ta została zakończona po inwazji Rosji na Ukrainę. Województwo warmińsko-mazurskie jest aktywnym członkiem organizacji od 1999 roku.
Euroregion zrzesza samorządowe władze regionalne oraz stowarzyszenia samorządów lokalnych. Prezydentura w Euroregionie Bałtyk trwa jeden rok i pełnią ją kolejno wszystkie strony – członkowie organizacji.
Od ponad 20 lat współpracy Euroregion Bałtyk działa na rzecz budowania więzi międzyludzkich ponad granicami aktywnie angażując władze lokalne i regionalne, sektory publiczny i prywatny oraz organizacje pozarządowe. Dąży do poprawy warunków życia jego mieszkańców, budowania związków i kontaktów między społecznościami lokalnymi oraz bardziej zrównoważonego rozwoju w regionie.
Województwo warmińsko-mazurskie zaproponowało na 2022 rok cztery priorytety współpracy: Program Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk, zrównoważony rozwój poprzez współpracę, budowanie kompetencji i działania międzyludzkie oraz młodzież.
Euroregion ma uczestniczyć w przygotowaniu i wdrażaniu nowej, rozpoczynającej się właśnie edycji Programu Interreg. Ma brać udział w projektach międzynarodowych oraz wspierać partnerów lokalnych i regionalnych w ich realizacji. Będzie także kontynuował działania dotyczące podnoszenia ich kompetencji w zakresie realizacji współpracy międzynarodowej. W ramach promocji zrównoważonego rozwoju Euroregion będzie kładł nacisk na działalność grup roboczych, zwłaszcza w obszarach mobilności i innowacyjnej turystyki, a także ochrony wód. Będzie też silnie akcentować współpracę młodzieżową. Ma to związek z Europejskim Rokiem Młodzieży 2022 – ogłoszonym przez Komisję Europejską.