Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Na rzecz zrównoważonej transformacji

Logotyp programu

Trwa nabór do programu ,,Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność” (PDM), który skierowany jest do miejskich samorządów.

Misją programu jest zmobilizowanie miast do odważnych działań na rzecz zrównoważonej transformacji i wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie lokalnym.

Program jest inicjatywą towarzyszącą XI Światowemu Forum Miejskiemu, które w dniach 26-30 czerwca 2022 roku odbędzie się w Katowicach. Plan Działań Dla Miast jest również instrumentem wdrożeniowym przewidzianym w powstającej obecnie nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030.

Założeniem programu jest zaangażowanie co najmniej 100 miast do opracowania i realizacji ,,Planu Działań dla Miast’’ oraz objęcie ich profesjonalnym wsparciem eksperckim na każdym etapie prac, również zrealizowanie szeregu działań i inicjatyw współtowarzyszących.
Zaproszenie kierowane jest to wszystkich miast w Polsce niezależnie od wielkości (gmin miejskich lub miejsko-wiejskich).

Udział (wsparcie doradcze, zatrudnienie lokalnego eksperta, działania promocyjne IRMiR) jest bezkosztowy.

Etapy programu:
,,Plan Działań dla Miast’’ obejmuje następujące etapy:
1.    Wyłonienie miast uczestniczących w Programie w otwartym naborze.  
2.    Indywidualne wsparcie doradcze przy przygotowaniu i realizacji projektów w każdym z miast uczestniczących w Programie.  
3.    Opracowanie wspólnego dokumentu pn. „Plan Działań dla Miast” obejmującego opis wyzwań i charakterystykę projektów każdego z miast uczestniczących w Programie.  
4.    Przygotowanie realizacji i wdrożenia projektów/działań z PDM w poszczególnych miastach.  
5.    Opracowanie narzędziownika, będącego instruktażem dla społeczności lokalnych
i mieszkańców dotyczącym tego jak mogą wpływać na przestrzeń miejską oraz na procesy zarządzania miastem.

Obok indywidualnego wsparcia doradczego dla każdego z miast biorących udział w Programie, zostaną wypracowane ogólne wskazówki dla społeczności lokalnych oraz mieszkańców dotyczące sposobów aktywnego udziału w rozwoju miasta, w tym wpływu na przestrzeń miejską oraz na procesy zarządzania miastem.  Dla każdego miasta przewidziane jest 50-godzinne wsparcie doradcze, w tym 20 godzin na etapie opracowania działań realizacyjnych i 30 godzin na etapie przygotowania realizacji projektu/działania. Nad wsparciem doradczym dla poszczególnych miast będzie czuwał opiekun merytoryczny reprezentujący konkretny cel zrównoważonego rozwoju, koordynujący proces doradczy we wszystkich miastach zakwalifikowanych do danego celu. W każdym mieście zgodnie ze wskazaniem władz lokalnych zostanie wyznaczony także lokalny ekspert czuwający nad dopasowaniem doradztwa do lokalnych warunków i charakteru zgłoszonego projektu.  

Wynikiem udziału każdego z miast w Programie będzie realizacja zgłoszonego projektu w terminie do końca 2022 r. Projekt będzie wpisywał się w zadeklarowany/e cel/e zrównoważonego rozwoju zgodnie z potrzebami miasta, wypełniając założenia Programu. Realizacja projektu nie podlega dofinansowaniu.  W latach 2023-2024 w ramach tzw. Dziedzictwa WUF11 planowane jest kontynuowanie działań przewidzianych w ,,Planie Działań dla Miast’’, z których część może być objęta wsparciem finansowym, jako projekt wdrożeniowy nowej Krajowej Polityki Miejskiej 2030.

Zgłoszenia:
- Termin składania zgłoszeń upływa 10 listopada 2021 r.
- Zgłoszenie do Programu odbywa się na podstawie wskazanego projektu/koncepcji/inicjatywy/ przedsięwzięcia skupiającego się wokół wybranego/ych celu/ów zrównoważonego rozwoju (maksymalnie 3). Koncepcje projektów, powinny być możliwe do wdrożenia i realizacji w krótkim terminie (do końca 2022 r.), ale jednocześnie wskazywać kierunek dalszego doskonalenia miasta we wdrażaniu wybranego celu zrównoważonego rozwoju.

Dodatkowo od 18 października rusza seria spotkań informacyjnych dotyczących Programu. Istnieje także możliwość  umówienia się na indywidualne warsztaty– konsultacje dotyczące wyboru zgłaszanego projektu/działania.

Więcej szczegółów i rejestracja: http://obserwatorium.miasta.pl/pdm


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK