Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Interreg Polska-Rosja 2021-2027 - konsultacje

Logotyp Programu POLSKA-ROSJA

Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych części strategicznej dokumentu Programu Interreg Polska-Rosja 2021-2027.

Konsultacje mają na celu zebranie opinii/uwag oraz sugestii na temat przyszłych kierunków wsparcia Programu Polska-Rosja 2021-2027 .

Przesłane opinie zostaną rozpatrzone przez Wspólny Komitet Programujący, który odpowiada za przygotowanie nowej edycji Programu.  

W konsultacjach mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane Programem, w tym m.in. beneficjenci, aplikujący, przedstawiciele władz państwowych i samorządów terytorialnych i ich jednostki, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe i szkoły, jednostki badawczo-rozwojowe, przedsiębiorstwa, euroregiony, jednostki opieki zdrowotnej, kościoły/ związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne.

Część strategiczna Dokumentu Programowego Interreg Polska-Rosja 2021-2027, będąca przedmiotem konsultacji społecznych  znajduje się na stronie internetowej https://bit.ly/3ibLh4F .

Uwagi do dokumentu można zgłaszać w terminie do 22 czerwca 2021 roku poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza, dostępnego na stronie internetowej https://cutt.ly/rnjBpTG.

Zaplanowane do realizacji priorytety oraz cele szczegółowe przyszłej współpracy w ramach Programu Polska-Rosja to:  

Priorytet: ŚRODOWISKO
Cele szczegółowe : Promowanie dostępu do wody i zrównoważonej gospodarki wodnej, promowanie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, wzmacnianie ochrony przyrody, różnorodności biologicznej (i zielonej infrastruktury w środowisku miejskim) oraz redukcja wszelkich form zanieczyszczeń.

Priorytet: ZDROWIE I OPIEKA DŁUGOTERMINOWA
Cel szczegółowy: Zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej i wspieranie odporności systemów opieki zdrowotnej, w tym podstawowej opieki zdrowotnej, oraz promowanie przejścia z opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej i opartej na społeczności lokalnej.

Priorytet: TURYSTYKA
Cel szczegółowy: Zwiększenie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, integracji społecznej i innowacji społecznych.

Priorytet: WSPÓŁPRACA
Cele szczegółowe: Wzmocnienie skutecznej administracji publicznej poprzez promowanie współpracy prawnej i administracyjnej oraz współpracy między obywatelami, podmiotami społeczeństwa obywatelskiego i instytucjami, w szczególności w celu usunięcia przeszkód prawnych i innych w regionach przygranicznych oraz budowanie wzajemnego zaufania w szczególności poprzez zachęcanie do działań międzyludzkich.

Przypomnijmy, że w obecnej edycji Programu Polska-Rosja 2014-2020 beneficjenci z obszaru kwalifikowalnego Programu otrzymali łącznie ponad 60 mln euro dofinansowania z budżetu Programu na realizację przedsięwzięć transgranicznych w obszarach ochrony i rozwoju dziedzictwa naturalnego i kulturalnego, ochrony środowiska oraz dostępności komunikacyjnej.

W województwie warmińsko-mazurskim zrealizowano m.in. strategiczny projekt budowy nowej przeprawy mostowej w Bartoszycach przez rzekę Łynę w ciągu drogi wojewódzkiej nr 512, wartość dofinansowania z Programu to ponad 21 milionów złotych.

Więcej informacji


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK