Kontakt

Unia i współpraca zagraniczna

Horyzont Europa – o możliwościach finansowania

Spotkanie online z przedsiębiorcami

Webinarium on-line „Możliwości finansowania polskich firm w ramach EIC – Horyzont Europa” skierowane było do przedsiębiorców z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

O możliwościach uzyskania wsparcia w ramach Horyzont Europa przez polskie MŚP opowiedziały Ewa Kocińska-Lange i Marta Krutel z Business & Science Poland. W spotkaniu online uczestniczył również Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

- W lutym tego roku nasz samorząd zaktualizował strategię rozwoju regionu przyjmując w dokumencie „Warmińsko-Mazurskie 2030” cele i priorytety województwa na najbliższą dekadę - mówił marszałek Brzezin. - Podniesienie konkurencyjności regionalnej gospodarki oznacza konieczność odpowiadania na wyzwania wywołane zmianami technologicznymi, innowacyjności oraz intensyfikacji współpracy międzyregionalnej. To dlatego w Strategii podkreśla się wagę nawiązywania partnerstw i włączania się podmiotów z regionu w międzynarodowe sieci gospodarcze i naukowe. Współpraca międzyregionalna i międzynarodowa oraz zaangażowanie w nią jednostek naukowych i firm są szczególnie istotne w obszarach uznanych za inteligentne specjalizacje.

HORYZONT EUROPA - to ramowy program Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 w zakresie badań naukowych oraz innowacji. Zatwierdzony w kwietniu 2019 roku nowy Program Horyzont Europa kontynuuje działania zainicjowane przez poprzednie programy ramowe na rzecz integracyjnych i innowacyjnych społeczeństw.

Wyzwania społeczno-ekonomiczne, takie jak nasilające się gospodarcze współzależności, wykluczenie społeczne, nieproporcjonalne przepływy migracyjne wewnątrz Wspólnoty i wiele innych wymagają wypracowania wspólnego podejścia na rzecz znoszenia nierówności, zarówno pomiędzy krajami, jak i w ich obrębie. Nierówności hamują rozwój społeczny i gospodarczy, degradując potencjał badań naukowych i innowacji.

W latach 2021-2027 Horyzont Europa będzie skoncentrowany na umacnianiu bazy naukowej oraz technologicznej europejskiej przestrzeni badawczej, zwiększaniu europejskich zdolności konkurencyjności i liczby miejsc pracy oraz realizacji priorytetów obywateli Unii.

Organizatorami spotkania byli Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Business & Science Poland oraz Enterprise Europe Network przy WMARR S.A. w Olsztynie.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK