Kontakt

Projekt CBСycle

Wizyta studyjna w Lidzbarku Warmińskim

Od 3 do 4 czerwca 2022 trwała w Lidzbarku Warmińskim wizyta studyjna zorganizowana w ramach realizacji projektu „CBCykle: transgraniczne trasy rowerowe dla promocji i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Jej celem była prezentacja dostępności i wykorzystania obiektów dziedzictwa kulturowego w tworzeniu oferty turystycznej skierowanej do turysty rowerowego oraz wymiana doświadczeń związanych z planowaniem i rozwojem szlaków rowerowych.

W wizycie wzięło udział 50 uczestników reprezentujących środowiska zaangażowane w działania zmierzające do zwiększenia ilości i dostępności szlaków rowerowych wraz towarzyszącą im infrastrukturą okołoturystyczną. W Lidzbarku Warmińskim gościli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Zespołu ds. mobilności rowerowej przy Konwencie Marszałków RP i Pełnomocnicy Zarządów Województwa Polski Wschodniej ds. Green Velo z zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Partner projektu, Europejska Fundacja Ochrony Zabytków z Gdańska, zapewniła udział 12  przedstawicieli województwa pomorskiego, działających na rzecz rozwoju i promocji szlaków rowerowych oraz ich dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.    

Pierwszego dnia wizyty uczestnicy mieli okazję poznać zasoby kulturowe i przyrodnicze Królestwa rowerowego Warmia i Okolice, biorąc udział w rajdzie rowerowym na trasie Lidzbark Warmiński-Stoczek Klasztorny Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Rajd zakończył się na terenie Sanktuarium Maryjnego, gdzie goście zwiedzili pierwszą na Warmii barokową świątynię zbudowaną w kształcie rotundy, wysłuchali koncertu organowego  oraz zapoznali się z historią tego miejsca ściśle związaną z postacią ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Po powrocie do Lidzbarka Warmińskiego, z uwagi na jego ścisłe powiązania z postacią Mikołaja Kopernika, który spędził tu 8 lat będąc lekarzem i sekretarzem swojego wuja biskupa Łukasza Watzenrode tworząc  najprawdopodobniej w tym miejscu „Komentarzyk” czyli wstęp do swojego wielkiego dzieła De Revolutionibus, uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji z zakresu astronomii połączonej z nocną obserwacją nieba.

Kolejny dzień wizyty rozpoczął się spacerem po mieście z przewodnikiem. Następnie grupa uczestników została podzielona na dwa zespoły, które zamiennie zwiedzały Muzeum Warmińskie w formie gry zamkowej pt. „Poszukiwanie skarbu Kustosza» oraz uczestniczyły w pokazie czepców warmińskich wpisanych na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, objętego konwencją UNESCO. Dodatkową atrakcją był występ Zespołu Tańca Ludowego Perła Warmii. Pokaz przygotowany został w budynku byłego dworca kolejowego, w którym obecnie mieści się m.in. Informacja Turystyczna i wystawa poświęcona historii miasta. W tym dniu na zamku odbywała się inscenizacja historyczna pn. „Przyjazd Mikołaja Kopernika do lidzbarskiego zamku”, która dodatkowo uatrakcyjniła pobyt w muzeum. Na koniec goście odwiedzili Termy Warmińskie.

Wartością dodaną wizyty był udział jej uczestników w I Forum Rowerowym na Warmii i Mazurach, które odbyło się 3 czerwca 2022. Organizatorem obydwu wydarzeń był Departament Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

projekt cb cycle

CBСycle: Cross-border cycle routes for promotion and sustainable use of cultural heritage
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK