Perła hydrotechniki znajduje się w naszym regionie

- Kanał Elbląski jest nie tylko chlubą Warmii, Mazur i Powiśla, ale również ma renomę hydrotechnicznego unikatu na światową skalę – mówi Robert Turlej, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Szlak wodny, którego największą atrakcją są zabytkowe pochylnie, od 2011 roku ma status Pomnika Historii. Całkowita długość kanału wynosi 151 km.
- Jesteśmy w przededniu premiery filmu dokumentalnego. Jego bohaterem jest Georg Jacob Steenke, który opracował projekt połączenia jezior Pojezierza Iławskiego i budowy Kanału Elbląskiego - mówi Robert Turlej, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. - Jako samorząd województwa warmińsko-mazurskiego mieliśmy swój wkład w liczne inwestycje. Dzięki dotacjom unijnym na przestrzeni ostatnich lat dokonaliśmy również rewitalizacji tej wyjątkowej żeglownej drogi oraz terenów znajdujących się w jej sąsiedztwie. Ale to jeszcze nie koniec - przygotowujemy się obecnie do uruchomienia projektu strategicznego „CANAL VELO Budowa spójnego systemu sieci dróg i tras rowerowych Krainy Kanału Elbląskiego”. Szlak ma liczyć ponad 221 km i prowadzić będzie od Elbląga przez Ostródę, wokół jeziora Jeziorak, Iławę do granicy z gminą Nowe Miasto Lubawskie.
Utworzenie szlaku wraz z łącznikami do szlaków regionalnych, ponadregionalnych i międzynarodowych, miejscami postojowymi rowerzystów, pętlami wchodzącymi w skład Canal Velo oraz oznakowaniem atrakcji turystycznych infrastruktury to łączny koszt blisko 78 mln zł.