Chwalmy się produktami z Warmii i Mazur

Ideą inicjatywy „Produkt Warmia Mazury” jest wzrost konkurencyjności i atrakcyjności gospodarczej regionu. Podczas ósmej gali, która odbyła się 29 czerwca 2017 roku w Olsztynie, wręczono kolejne wyróżnienia.
O prestiżowy znak mogą się ubiegać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Od 2014 roku wyróżniane są podmioty, które w swojej codziennej pracy inspirują się rozwojem przedsiębiorstwa, wymianą doświadczeń, promocją postaw inwestycyjnych, czy zwiększeniem konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw.
- Głośno chwalimy się naszymi produktami, usługami oraz organizowanymi wydarzeniami, bo rzeczywiście mamy się czym pochwalić - mówił podczas uroczystej gali Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Posiadanie prawa do korzystania ze znaku „Produkt Warmia Mazury” to nie tylko satysfakcja i prestiż, to także wspólny cel. A przede wszystkim ciągły rozwój i wsparcie lokalnej przedsiębiorczości. Przez te wyróżnienia chcemy podziękować tym wszystkim, którzy swoją ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Warmii i Mazur. O walorach i wysokiej jakości produktów czy usług przekonali się już nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale również Polski, Europy i całego świata.
Ze znaku „Produkt Warmia Mazury” mogą bezpłatnie korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, którzy działają lub świadczą usługi na lokalnym rynku minimum dwa lata. Z kolei organizatorzy wydarzeń muszą wykazać się przeprowadzoną przynajmniej jedną imprezą w okresie nie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Oznakowane mogą być wszystkie wyroby wytwarzane przez lokalne firmy, które zajmują się dziedzinami związanymi z produktami rzemieślniczymi, przemysłowymi, usługami rzemieślniczymi, usługami turystycznymi, gastronomicznymi, medycznymi, wydarzeniami ze sfery kultury, sportu oraz rekreacji. Przy ocenianiu brane jest także pod uwagę znaczenie produktu, usługi, wydarzenia z punktu widzenia promocji na bogactwo kulturowe, społeczne, historyczne i przyrodnicze regionu.
Do tej pory wyróżnienia przyznawane były na rok z możliwością przedłużenia, jednak od początku 2016 roku okres wydłużył się do 3 lat z możliwością przedłużenia.
Podmioty, które zdecydowały się na uzyskanie prawa do korzystania ze znaku, mogą liczyć na zwiększenie rozpoznawalności produktów, pośredni wzrost przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej czy wzrost zainteresowania produktami przez potencjalnych klientów.
Dotychczas przyznano 305 certyfikatów dla 265 podmiotów. Wśród laureatów znajdują się nie tylko największe firmy, ale także mali przedsiębiorcy czy artyści. Od października 2017 roku przyjmowane są kolejne wnioski związane z tą inicjatywą, natomiast następna uroczysta gala zaplanowana jest na grudzień 2017 roku.
Organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Więcej informacji na stronie internetowej www.warmia.mazury.pl/produkt/
Lista wyróżnionych podczas 8 Gali Produkt Warmii i Mazur:
USŁUGA:
Warmia i Mazury Sp. z o.o
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, jedyny w regionie port lotniczy obsługujący międzynarodowy ruch pasażerski. Obecnie obsługuje przewoźników linii lotniczych WIZZAIR oraz Rynair,a także prywatnych przewoźników segmentu General Aviation. Certyfikat przyznany za obsługę ruchu lotniczego na Warmii i Mazurach.
B&D Hotels S.A. Hotel HP Park – jest jedynym hotelem w Olsztynie, który zauważył potrzebę promowania region poprzez wspólną historię o Babach Pruskich. Hotel opracował skrypt historii Baby Pruskie w języku polskim, angielskim oraz oferuje figurki jako pamiątki Olsztyna i dzieło wykonane przez lokalnych artystów. Certyfikat: Działalność hotelowa, konferencyjna, gastronomiczna.
PLOT Electronics, Przemysław Szymański – producent i dystrybutor obrabiarek numerycznych. Produkowane obrabiarki CNC wytwarzają elementy niezbędne do budowy samochodów, pociągów, statków czy samolotów. Mają strategiczne znaczenie dla regonu jako prężnie rozwijający się sektor przemysłowy z nastawieniem na rozwój nowych technologii, wspomagających procesy produkcyjne, badawcze, technologiczne.
ENDI BAR – Grzegorz Żurowski – największa w północno-wschodniej Polsce agencja barmańska. Certyfikat: obsługa i pokazy barmańskie.
Wiata Garncarska w Sąpach – to miejsce umożliwiające kultywowanie tradycji i rzemiosł ginących zawodów – garncarstwo, rzeźbiarstwo w drewnie. Certyfikat: Zajęcia warsztatowe i edukacyjne z zakresu garncarstwa i rękodzieła w wiecie garncarskiej.
Martom Traveland Sp. z o.o. Hotel Anders – organizacja wyjątkowych atrakcji (rajdów rowerowych, spływów kajakowych, rejsów statkiem, wycieczek z przewodnikiem, loty balonem). Certyfikat za: Turystykę biznesową.
Dworek Sople – Hotel&Restauracja – kameralny dwór w pobliżu Małdyt otoczony zabytkowym parkiem. Lokalizacja pozwala na aktywne korzystanie z dóbr natury regionu. Certyfikat za: Dworek Sople
PRODUKT:
Barbara Cały-Jabłońska – projektantka mody od ponad 10 lat. Własnoręcznie projektuje oraz wykonuje kolekcje ślubne, wieczorowe, koktajlowe, kostiumy estradowe. Projekty inspirowane są przyrodą Warmii i Mazur, ich mieszkańcami oraz historią regionu. Suknie wykonywane są metodą szydełkową z wykorzystaniem fragmentów kory, drewna, huby drzewnej czy materiałów z recyklingi. Certyfikat za produkt: Warmińsko-mazurska koronka artystyczna.
Huba Projects Daniel Bednarski – producent ekskluzywnych katamaranów. Wiodącymi produktami są katamarany: Solemaran Siesta oraz Solemaran Coco. Katamarany są ciche, ekologiczne napędzane małym silnikiem elektrycznym. Certyfikat za: Solemaran Coco.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe EKO Snails Garden – lider hodowli ślimaków śródziemnomorskich mięsnych na rynku polskim. Hodowla oraz przetwarzanie ślimaków odbywa w gotowe wyroby odbywa się na Warmii i Mazurach. Certyfikat: Ampułki ze ślimaka.
Northman – Krzysztof Stępniak – producent jachtów wielokrotnie nagradzanych na krajowych i zagranicznych wystawach (np. w Rosji, Chile, Japonii). Własne modele jachtów z serii (Maxus) oraz motorowych z serii (Nexus) cieszą się popularnością wśród najbardziej wymagających żeglarzy. Certyfikat: linia jachtów Maxus i Nexus.
Palarnia Kawy Lani Coffee – Kamil Róźicki – zajmuje się paleniem tylko wysokojakościowych ziaren kaw z różnych części świata, zdobywanych dzięki bezpośredniej współpracy z dostawcami.
Chata Zielarska w Sąpach – działania tam podejmowane umożliwiają powrót do tradycji i rzemiosła zielarskiego. Pozwalają na obcowanie z naturą i ziołami. Prowadzone są zajęcia edukacyjne, warsztatowe, pokazy z zakresu zielarstwa mają wpływ na rozwój rodzaju usług. Podczas warsztatów uczestnicy wytwarzają m.in. konfiturę z jarzębiny, ziołowy papier czerpany, ziołowe mydła czy zielniki Certyfikat za zajęcia warsztatowe i edukacyjne.
Łukasz Smyk – skrzyneczka z Warmii i to autorski projekt. Produkt sztuki użytkowo-dekoracyjnej, ręcznie wykonany z metalu, przypominający wyglądem starą, skórzaną szkolną teczkę. Nawiązuje do wspomnień z dzieciństwa i przywraca urok dawnej listownej korespondecji. Certyfikat za: skrzyneczka z Warmii.
ZORTRAX S.A – Zortrax M300 to produkt o największej klasie roboczej w swojej kategorii. Charakteryzuje się wysoką precyzją wymiarową drukowanych elementów, powtarzalnością drukowanych produktów oraz zaawansowanymi funkcjami oprogramowania. Certyfikat za: drukarka 3D Zortrax M200 oraz M300.
WYDARZENIE:
Gmina i Miasto Mrągowo – organizacja Festiwalu Kultury Kresowej, który w Mrągowie organizowany jest od 1995 roku. Jest to prezentacja artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. Biorą w nich udział polskie zespoły, chóry, kapele oraz indywidualni twórcy z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy oraz Czech. Certyfikat za: Festiwal Kultury Kresowej.
Centrum Kultury i Turystyki Mrągowo – Piknik Country. Na muzyczne święto do Mrągowa przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów z całego świata. Certyfikat za: Piknik Country
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie: Certyfikat za: Olsztyńskie Lato Artystyczne. Jest to cykl imprez organizowanych w stolicy regionu w letnim sezonie.