Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Rok Mikołaja Kopernika - konkurs na logotyp

Ogłoszenie konkursu - konferencja prasowa

Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa) oraz abp Józef Górzyński (metropolita warmiński) ogłosili hasło Roku Mikołaja Kopernika oraz konkurs na znak graficzny tych obchodów w województwie warmińsko-mazurskim.

W roku 2023 przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika.

Ideą konkursu jest wyłonienie najlepszego znaku graficznego, charakteryzującego się prostotą, ponadczasowością i łatwością zapamiętania - nawiązującego do wyłonionego hasła „Kopernika cztery dziewięciolecia” (łac. „Coppernici novennia quattuor”). Zwrot „cztery dziewięciolecia” silnie łączy astronoma i jego dzieło z Warmią. Poza tym jest to własne sformułowanie kanonika.

- Logo będzie wykorzystywane nie tylko do promocji Roku Mikołaja Kopernika, ale również do budowania marki Warmii i Mazur - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Od lat dostrzegamy niezwykłą szansę promocji i rozpoznawalności regionu poprzez postać wielkiego astronoma. Tym bardziej, że to właśnie u nas Mikołaj Kopernik zbierał naukowe dane, dzięki którym dokonał przewrotu w światowej astronomii. Dlatego chcemy upamiętnić i godnie uczcić jubileusz kanonika warmińskiego.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia - głównie we Fromborku. Tam prowadził swoje obserwacje astronomiczne. W Olsztynie, na zamku, jako administrator dóbr kapituły mieszkał i pracował w latach 1516-1521. Z kolei na zamku w Lidzbarku Warmińskim mieszkał w latach 1495-1496 oraz 1503-1510.

Na Warmii dokończył swoje słynne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” - O obrotach sfer niebieskich. Zmarł i został pochowany we fromborskiej katedrze, będącej częścią zabytkowego kompleksu budowli na Wzgórzu Katedralnym.

Mikołaj Kopernik odegrał znaczącą rolę nie tylko w historii Europy, ale całego świata. Jego teoria, obalająca teorię greckiego astronoma Ptolemeusza, nie tylko pozwoliła poznać teorię wszechświata w fizycznym wymiarze, ale także wprowadziła nowy, prawidłowy punkt odniesienia dla późniejszych badaczy astronomii i fizyki.

Nagroda w konkursie wynosi 10 tys. złotych.

Prace należy składać do 31 stycznia 2022 roku, natomiast ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano na 19 lutego 2022 roku (dzień urodzin Mikołaja Kopernika).

Organizatorami konkursu są samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz archidiecezja warmińska.

DO POBRANIA:
- Regulamin konkursu


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK