Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Pod Wopławkami zetrą się Krzyżacy z Litwinami

Rekonstrukcji bitwy pod Wopławkami

Nadszedł czas kolejnej rekonstrukcji bitwy pod Wopławkami koło Kętrzyna, która rozegrała się w 1311 roku.

Siódma inscenizacja owej bitwy zostanie zorganizowana 20 maja, a zanim rekonstruktorzy wyruszą w pole, powalczą w dwóch turniejach rycerskich.

Kwietniowe starcie pod Wopławkami, w którym wojska krzyżackie rozbiły czterotysięczne oddziały litewskie, nazwano wówczas największą bitwą XIV wieku. Jedynie kilkudziesięciu wojom litewskim udało się zbiec z jej pola, aby móc zaświadczać o doznanej klęsce. Dowódcami walczących stron byli: wielki komtur Heinrich von Plötzkau i litewski książę Witenes. Według przekazów do starcia doszło u stóp „Krwawej Góry”.

Początek inscenizacji przewidziano na godz. 16. Rekonstruktorzy wyruszą na nią na Pola Wopławskie spod kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Karolewie. Zanim do tego dojdzie, wiele będzie się działo na placu turniejowym koło świątyni. W godz. 10-15 zostaną tutaj rozegrane: V Turniej Rycerski o Muszlę Świętego Jakuba oraz III Turniej Wczesny o Kielich Księcia Witenesa. Zaplanowano walki indywidualne jeden na jednego, walki wczesne jeden na jednego oraz walki drużynowe (trzech na trzech i dwóch na dwóch). Odbędzie się również turniej łuczniczy.

Pokazom walk będą towarzyszyły inne atrakcje związane z kulturą wczesnego średniowiecza. Organizatorami inscenizacji i turniejów są pasjonaci historii przy wsparciu Urzędu Gminy Kętrzyn, Starostwa Powiatowego w Kętrzynie, Muzeum w Mrągowie (oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie). Opiekę turniejową zapewni Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Więcej informacji na temat rekonstrukcji bitwy pod Wopławkami (link otwiera profil na Facebook)


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK