Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Lotnicze pokazy nad Mazurami zadziwiły kibiców

Mazury Air Show 2019

Po raz 21. samoloty i śmigłowce zaprezentowały się publiczności nad jeziorem Niegocin w Giżycku i na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Swoistą zapowiedzią Mazury AirShow 2019 było wyjątkowe wydarzenie w przeddzień pokazów.

Cztery wodnosamoloty uczestniczące w XXI Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur wylądowały na jeziorze Mamry by później Węgorapą wejść do portu Ekomariny w Węgorzewie. Dało to widzom przedsmak właściwych pokazów w sobotę i niedzielę.

3 i 4 sierpnia, jak zwykle licznie zgromadzona nad brzegiem jeziora Niegocin w Giżycku publiczność mogła podziwiać akrobacje lotnicze w wykonaniu samolotów i śmigłowców. Odbyły się trzy bloki pokazów w locie: w sobotę 3 sierpnia dwa dwugodzinne i w niedzielę 4 sierpnia jeden trzygodzinny.

Każdy dzień pokazów rozpoczął się przebazowaniem z lotniska w Kętrzynie wodnosamolotów, które wodowały na Niegocinie cumując później przy miejskie plaży w Giżycku.

Każdy blok pokazów w locie rozpoczynały skoki spadochronowe skoczków zespołu SGP SkyMagic z pokładu samolotu An-2 „Wiedeńczyk”, który przyleciał na pokazy z Krakowa. Później swój pokaz zaprezentowała 2. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z 3. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Później niebo nad Niegocinem zajmowały najlżejsze samoloty uczestniczące w pokazie, Van’s RV-12, zespół MiniFox oraz 3Xtrim i VL3. Po nich publiczności prezentował się zespół dwóch samolotów kategorii VLA Pioneer 300.

Z upływem czasu pojawiały się coraz cięższe statki powietrzne. Po Pioneerach nad Niegocinem prezentowały się dwa Harvardy – prywatna własność dwóch polskich entuzjastów samolotów historycznych. Samoloty w barwach polskiej jednostki szkolnej Polskich Sił Powietrznych z Wielkiej Brytanii z okresu II wojny światowej zaprezentowały się w pilotażu zespołowym. Kolejną atrakcją był występ grupy akrobacyjnej ANBO z Litwy. Trzy samoloty Jak-50 zaprezentowały jak zwykle bardzo precyzyjny pilotaż zespołowy. Ciekawy pokaz zaprezentowały także najlżejsze śmigłowce na tegorocznych pokazach – dwie ultralekkie konstrukcje AK1-3 i Yo-Yo oraz lekki śmigłowiec Schweizer 269 C1.

Każdy blok pokazów kończył występ wojskowych statków powietrznych. Nad Niegocinem prezentował się bojowy Mi-24 z 49. Bazy Lotniczej Wojsk Lądowych z Pruszcza Gdańskiego. Jego pokaz jak zwykle oczarował giżycką publiczność. Po nim pojawiał się się niewątpliwie najciekawszy statek powietrzny tegorocznych pokazów amerykański AH-64E Guardian – najnowsza wersja bojowego śmigłowca AH-64 Apache. Jest to najnowocześniejszy śmigłowiec bojowy latający w amerykańskich siłach zbrojnych. W służbie US Army znajduje się od niedawna, a już trafił na Mazury AirShow. Kolejnym akcentem pokazów była prezentacja dosłownie największej atrakcji Mazury AirShow 2019 samolotu transportowego Lockheed C-130E Hercules z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego Sił Powietrznych w Powidzu.

Zwieńczeniem i zarazem punktem kulminacyjnym Mazury AirShow był przelot z elementami pokazu pary samolotów uderzeniowych Su-22, który miał miejsce na koniec niedzielnego bloku pokazów w powietrzu.

W sobotę późnym wieczorem odbył się także jeszcze jeden pokaz – tym razem nocny. Szwedzki pilot Johan Gustafsson wykonał pokaz akrobacji samolotem Thorp T-18 wyposażonym w specjalne oświetlenie, z wykorzystaniem elementów pirotechnicznych. Pokaz był niespodzianką jaką organizatorzy Mazury AirShow przygotowali dla publiczności oczekującej w sobotni wieczór na pokaz sztucznych ogni, który nastąpił po nocnym pokazie lotniczym.

Jednak Mazury AirShow to nie tylko pokazy w locie. Na lotnisku w Kętrzynie, skąd startowały statki powietrzne prezentujące się nad Niegocinem, można było z bliska zobaczyć uczestnicząc w w pokazach samoloty i śmigłowce.

Oficjalnym zakończeniem imprezy była tradycyjna prezentacja pilotów biorących udział w tegorocznej edycji Mazury AirShow, która odbyła się na scenie przy Ekomarinie w Giżycku.

Wydarzenie wspierał samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK