Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Na Warmii i Mazurach dominuje przemysł meblarski

Konferencja w Olsztynie

Podczas konferencji „Przemysł drzewno-meblarski na Warmii i Mazurach – perspektywy inteligentnej specjalizacji” poruszane były tematy związane z innowacjami w branży meblarskiej, automatyzacją produkcji, możliwościami wsparcia eksportu czy ekspansji zagranicznych firm.

Produkcja mebli w Polsce jest istotną częścią gospodarki i od ponad 25 lat obserwujemy dynamiczny rozwój tej branży w Polsce. Według danych statystycznych wartość produkcji mebli osiągnęła poziom ponad 42,45 mld zł (łącznie z firmami mikro).

Oficjalnego otwarcia dokonali Gustaw Marek Brzezin - marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Jan Szynaka - prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i właściciel Grupy Szynaka.

- Polskie meblarstwo to dziś ponad 25 tysięcy zarejestrowanych podmiotów – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Na Warmii i Mazurach funkcjonuje blisko 6 tysięcy podmiotów z branży drzewno-meblarskiej.

Gośćmi specjalnymi byli Tomasz Wiktorski, manager programu Polskie Meble w Polskim Funduszu Rozwoju oraz Michał Chwieduk z Agencji Rozwoju Przemysłu. Przedmiotem ich prelekcji była akceleracja branży meblarskiej oraz granty na transfer technologii.

Podczas wydarzenia poruszone zostały także tematy związanie automatyzacją produkcji meblarskiej, prawami własności intelektualnej oraz elementy marketingu targowego. Ponadto Dyrektor Regionu Warmińsko Mazurskiego BGK Banku Gospodarstwa Krajowego przedstawił możliwości finansowego wsparcia eksportu i ekspansji zagranicznej. Natomiast przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie przedstawił uczestnikom spotkania z zasady korzystania
z Pożyczki Inwestycyjnej z Premią,

Meble to czwarta największa grupa towarów eksportowanych z Polski, a zarazem meble to najważniejsza grupa pod względem salda w obrotach zagranicznych w 2016 r., które wyniosło 34,6 mld złotych.

W 50 szkołach zawodowych na terenie województwa kształci się na kierunku stolarz i odpowiednio: w 30 placówkach tapicerów i w placówkach 10 techników technologii drewna. Dodatkowo dochodzi kształcenie wyższe, tzn. pięć wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, których działalność związana jest z inteligentną specjalizacją drewno i meblarstwo.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK