Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Promocja regionu podczas Święta Twierdzy Boyen

Święto Twierdzy Boyen

W miniony weekend giżycka twierdza przeniosła się w przeszłość o cały wiek. Okazją ku temu stało się coroczne Święto Twierdzy Boyen w ramach Operacji Boyen 2017, będące spotkaniem z żywą historią, w szczególności z wydarzeniami I wojny światowej.

Tegoroczna impreza, trwająca od 10 do 13 sierpnia 2017 r., odbywała się na terenach giżyckiej twierdzy Boyen, a także w lesie miejskim i przy moście obrotowym na Kanale Łuczańskim. Najważniejszą atrakcją obchodów była sobotnia inscenizacja „Bój o twierdzę” z udziałem około 250 rekonstruktorów z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Niemiec w strojach z epoki, kawalerią konną, pokazem kaskaderskim, pirotechniką filmową, ciężkimi karabinami maszynowymi oraz artylerią.

Nowością podczas tegorocznego widowiska była prezentacja czołgów Renault FT17, samochodu opancerzonego Peugeot wz. 1918 oraz karabinów maszynowych.

Na dziedzińcu twierdzy liczne stoiska handlowe oferowały wyroby lokalnego rękodzieła, pamiątki i militaria, jak również regionalną żywność, a także przysmaki litewskie. Tradycyjnie działały też historyczna poczta i kuchnia polowa. Ponadto odwiedzający mogli zwiedzać twierdzę z przewodnikiem i oglądać pokaz sprzętu wojskowego. Była również możliwość zwiedzania dwóch udostępnionych obiektów zabytkowych. W pomieszczeniach laboratorium prochowego utworzono muzeum broni, natomiast zrekonstruowany budynek wozowni ze stajnią zaadaptowano na pawilon wystawowy z licznymi eksponatami.

Dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców Giżycka cieszyło się stoisko Urzędu Marszałkowskiego przygotowane i obsługiwane przez pracowników Departamentu Turystyki. Promowano na nim Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej i najważniejsze atrakcje turystyczne z nim związane, a także aplikację „my-guide” na urządzenia mobilne, pomocną w samodzielnym zwiedzaniu Warmii i Mazur.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK