Rozmowy o utworzeniu w regionie parku narodowego
W Gołdapi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego rozmawiał z tamtejszymi samorządowcami o ewentualności utworzenia parku narodowego na terenie Puszczy Rominckiej.
Park narodowy jest najwyższą formą ochrony przyrody, ale wiąże się też z bardzo wieloma ograniczeniami.
Stąd duża niechęć lokalnych samorządów i mieszkańców do takiej formuły. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się 6 parków krajobrazowych oraz 2, których tylko część obszaru leży w naszym regionie. Nie ma jednak ani jednego parku narodowego, choć koncepcja powołania Mazurskiego Parku Narodowego pojawiła się w latach 60. XX wieku.
– Pomysł utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego uważam za mocno dyskusyjny – mówi marszałek województwa Marcin Kuchciński. – W naszym odczuciu znacznie korzystniejszą opcją, byłoby utworzenie parku narodowego na terenie Puszczy Rominckiej w okolicach Gołdapi. To teren w pobliżu granicy z Rosją, na który trudniej pozyskać inwestorów, więc subwencja ekologiczna za utworzenie parku narodowego mogłaby pomóc tamtejszym samorządom oraz mieszkańcom. Razem z samorządowcami z powiatu gołdapskiego rozważaliśmy różne możliwości ochrony unikalnej przyrody Puszczy Rominckiej, w tym powołanie parku narodowego, ale zaznaczam, że to nasze wstępne rozmowy. Będziemy się teraz wsłuchiwać w głos mieszkańców.
Park narodowy na terenie Puszczy Rominckiej liczyłby kilkanaście tysięcy hektarów powierzchni. Utworzenie parku narodowego to długi proces. Jego ewnetulana realizajca w dużej mierze będzie zależała od woli tamtejszych samorządów oraz mieszkańców. W odróżnieniu od parków krajobrazowych parki narodowe powoływane są ustawą sejmową i otrzymują finansowanie z budżetu państwa.