W Rynie o powietrzu na Warmii i Mazurach
Po raz 23. odbyło się Samorządowe Forum Ekologiczne, którego organizatorem był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Wydarzenie adresowane było do samorządowców z Warmii i Mazur, przedstawicieli środowisk naukowych oraz wszystkich instytucji, którym bliska jest tematyka ochrony środowiska.
Forum „Powietrze na Warmii i Mazurach - wyzwania - działania - cele” poświęcone było zagadnieniom związanym z jakością powietrza w Polsce oraz województwie warmińsko-mazurskim, przyczynom zanieczyszczenia powietrza, zagrożeniom i wpływie na zdrowie człowieka, a także finansowaniu przedsięwzięć poprawiających stan czystości powietrza i efektywność energetyczną.
Forum uroczyście otworzyła Jolanta Piotrowska (członek zarządu województwa), która przedstawiła główne przyczyny złej jakości powietrza w województwie oraz jej wpływ na ludzkie zdrowie.
Podkreśliła również aspekt podnoszenia świadomości społecznej mieszkańców Warmii i Mazur oraz zaangażowanie samorządu przy realizacji działań proekologicznych, szczególnie tych wpływających na poprawę jakości powietrza lokalnie, a tym samym globalnie.
Na konferencję zostali zaproszeni prelegenci z różnych stron Polski. Pierwszą prelekcję wygłosiła Izabela Zygmunt z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która przedstawiła trendy i dokumenty wyznaczające kierunki na przyszłość w zakresie ochrony powietrza. Następnie głos zabrała dr n. med. Magdalena M. Zakrzewska z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.
Zaprezentowała wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, tym samym uświadamiając dlaczego tak ważna jest dbałość o jakość powietrza, które nas otacza.
Na konferencji głos zabrał również Jacek Bogusławski – członek zarządu województwa wielkopolskiego, który omówił instrumenty zarządzania jakością powietrza w Wielkopolsce oraz Małgorzata Pachecka – wójt gminy Michałowice (województwo mazowieckie).
Przedstawiła skuteczne sposoby na zaangażowanie mieszkańców w działania związane z ochroną powietrza. Aby mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego szerzej realizowali działania wpływające na poprawę jakości powietrza potrzebne są środki finansowe, dlatego podczas konferencji prelekcję wygłosili również przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej –Magdalena Filip oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie – Piotr Bogacki.
Przedstawiciel Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot – Michał Kolbusz, przedstawił rolę biomasy drzewnej w transformacji energetycznej. Następnie przedstawiciele PROEKO BIOGAS Artur Ratajczak oraz Jarosław Spytek skupili się na nowej technologii wytwarzania wodoru w biometanowniach, które mają stanowić w przyszłości ekologiczny element systemu niezależności energetycznej.
Z kolei Bogdan Meina (dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie) opisał jakość powietrza w województwie na podstawie rocznej oceny jakości powietrza za rok 2021 oraz przedstawił obecne i planowane zadania samorządu województwa w zakresie ochrony powietrza.
Drugiego dnia Forum odbył się wyjazd studyjny do Biogazowni w Głąbowie, w gminie Ryn, gdzie o produkcji paliwa przyszłości - wodoru wytwarzanego w biometanowni - opowiedział Grzegorz Juszczyk - dyrektor ds. Obszaru Technologii i Rozwoju, Inwestycji, Zarządzania Projektami i Procesami ORLEN Południe S.A.