Lato w regionalnych Parkach Krajobrazowych
Ze względu na swoje walory środowiskowe, Warmię i Mazury uważa się za jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Obszary chronione stanowią prawie połowę terenu województwa.
Mazurski Park Krajobrazowy
Od kilku lat Mazurski Park Krajobrazowy włącza się w organizację Wielkiego Dnia Pszczół, chcąc zwrócić uwagę na rolę jaką odgrywają owady zapylające w środowisku i potrzebę ich ochrony.
Tegoroczne spotkanie obędzie się 8 sierpnia 2021 r. w godz. 10.00- 13.00 w Ogrodzie Dydaktycznym przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej w Krutyni.
Podczas wydarzenia przygotowano szereg zajęć, warsztatów, atrakcji i gier, które zachęcą i ułatwią poznanie bogactwa owadów zapylających, ich biologii, zachowań i zagrożeń. Podczas warsztatów budowania hoteli dla owadów, będzie okazja samodzielnie wykonać taki hotel, który ustawiony w ogrodzie, stworzy doskonałe miejsce dla rozwoju zapylaczy. Przygotowane zostaną również bomby nasienne, służące do rozsiewania nasion na nieużytkach, które stworzą kwiecistą łąkę z gatunkami przyjaznymi owadom zapylającym.
Więcej informacji na stronie https://www.pomagamypszczolom.pl/
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
3 sierpnia 2021 roku (od godz. 10) w elbląskim parku miejskim BAŻANTARNIA odbędą się bezpłatne warsztaty dla dorosłych „Rośliny lecznicze wokół nas”. Uczestnicy zapoznają się z zasadami zbioru roślin, sposobami ich przechowywania i wykorzystywania do własnych potrzeb. Zgłoszenia uczestnictwa w warsztatach przyjmowane są pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Organizatorzy proponują również rozwiązanie quizu o pożytecznych roślinach pól i przydroży – ROZWIĄŻ QUIZ
Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej można już korzystać z sieci nowych ścieżek edukacyjnych. W okolicach Jurkiszek powstała ścieżka „Nietoperze”, która w ciekawy sposób opowiada o życiu tych niezwykłych ssaków. Będąc w Stańczykach warto wybrać się na spacer leśnymi duktami by odkryć m.in. jeden ze słynnych głazów Wilhelma. Niedaleko Błąkał powstała ścieżka „Na tropie”, dzięki której można wcielić się w rolę Leśnego Tropiciela. Z kolei zlokalizowana w pobliżu Drogi Rominckiej ścieżka „Włóczykij” to doskonała propozycja dla najmłodszych. Ponadto powstał pieszy Szlak Wilhelma, który doprowadza do trzech głazów Wilhelma. Na terenie Parku zostały również ustawione tablice o walorach turystycznych Puszczy Rominckiej, a także o rezerwatach przyrody.
Nowe zagospodarowanie Parku powstało w ramach projektu „Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko – mazurskiego” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park proponuje nowości na kanale YOUTUBE, gdzie znajdują się różne ciekawostki ze świata przyrody. Najnowszy film to nagranie spotkania online z dr Katarzyną Simonienko o terapii lasem.
LINK DO NAGRANIA: https://youtu.be/k_Xl9jMvK1E
Welski Park Krajobrazowy
Welski Park Krajobrazowy przeprowadził „monitoring bociana białego”. W tym roku naliczono 13 gniazd zasiedlonych i 34 młode (średnio 2,61 młodego ptaka na gniazdo). Dla porównania w 2020 r. było 16 gniazd zasiedlonych i 35 młodych (średnia 2,18 młodego ptaka na gniazdo).
Monitoring bociana białego na terenie WPK prowadzony jest od 2001 roku. Zebrane dane obrazują zmienność populacji gatunku. Od pewnego czasu do obserwacji wykorzystywany jest dron co pozwala na dokładniejsze zliczenie ptaków i uzyskanie bardziej wiarygodnych danych.