Kontakt

Środowisko

XXI Samorządowe Forum Ekologiczne

Forum Ekologiczne w trybie online

Jest to cykliczne wydarzenie z przedstawicielami samorządów lokalnych, instytucji związanych z ochroną środowiska, przedstawicieli środowisk naukowych oraz wszystkich, którym bliska jest tematyka ochrony środowiska.

Tegoroczne wydarzenie organizowane przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli odbyło się 19 listopada w trybie online, pod hasłem „Gospodarka o Obiegu Zamkniętym jako element Europejskiego Zielonego Ładu”.

Konferencję otworzył Gustaw Marek Brzezin, który mówił o wyzwaniach oraz szansach związanych z Europejskim Zielonym Ładem. - Na bieżąco musimy wykorzystywać to co niesie przyszła perspektywa unijna w swoich celach tematycznych – mówił marszałek. - Jest to ostatni moment, gdzie trzeba bardzo mocno zabiegać o dobrą przyszłość nie tylko naszą, ale również przyszłych pokoleń. Obecnie niektóre działania człowieka zaczęły wyraźnie przynosić szkody dla środowiska, dlatego musimy mieć to na uwadze.

Po wystąpieniu marszałka nastąpiło połączenie online z Brukselą. Pierwszym prelegentem był Michał Tratkowski, specjalista ds. komunikacji w Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej, który przedstawił wykład pt. Europejski Zielony Ład – założenia, korzyści.

Głos zabrał również Grzegorz Radziejewski, doradca dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Budżetu Komisji Europejskiej - omówił możliwości finansowania i stan negocjacji budżetowych związanych z Zielonym Ładem.

Z kolei Daniel Kamiński ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej przybliżył słuchaczom zapisy zmienianej Dyrektywy Odpadowej.

Hanna Marliere, dyrektor zarządzająca Green Management Group, podsumowała natomiast konferencję wystąpieniem pt. Gospodarka o obiegu zamkniętym w kontekście regionalnym.

Europejski Zielony Ład to największy i najdłuższy projekt w historii Unii Europejskiej. Jego trzy główne założenia to oddzielenie wzrostu gospodarczego członków UE od zużywania zasobów, osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku oraz solidarność w tych zmianach między wszystkimi mieszkańcami i regionami Unii.

Europejski Zielony Ład jest naszą nową strategią na rzecz wzrostu – wzrostu, którego korzyści są większe niż koszty. Europejski Zielony Ład pokazuje, jak zmienić nasz styl życia i pracy, sposób produkcji i konsumpcji, tak abyśmy żyli zdrowiej, a nasze przedsiębiorstwa były innowacyjne. Wszyscy możemy włączyć się w ten proces i skorzystać z szans, jakie stwarza. Pomożemy gospodarce UE stać się światowym liderem, jeśli będziemy działać szybko, nie oglądając się na innych. Bardzo nam zależy na powodzeniu tej strategii dla dobra naszej planety i życia, jakie ona podtrzymuje – aby ocalić dziedzictwo naturalne Europy, różnorodność biologiczną, nasze lasy i morza.

Jeżeli pokażemy reszcie świata, w jaki sposób osiągnąć zrównoważoną i konkurencyjną gospodarkę, możemy przekonać inne państwa do działania razem z nami.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK