Jakość powietrza na Warmii i Mazurach – wnioski z forum
W Rynie, już po raz osiemnasty, odbyło się Samorządowe Forum Ekologiczne zorganizowane przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Tegoroczne spotkanie „Powietrze na Warmii i Mazurach – zagrożenia – ochrona - jakość”, poświęcone było zagadnieniom związanym z jakością powietrza w Polsce oraz województwie warmińsko-mazurskim, monitoringowi jakości powietrza realizowanemu w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, a także przyczynom zanieczyszczenia powietrza, zagrożeniom takim jak smog oraz „niska emisja” oraz ich wpływu na zdrowie człowieka.
W trakcie wydarzenie przedstawione zostały zagadnienia dotyczące programów priorytetowych realizowanych przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Olsztynie, których celem jest dofinansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska.
Forum uroczyście otworzył Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który podkreślił wagę tematu, globalny charakter problemu, a także zwrócił uwagę na konieczność wzrostu świadomości społecznej mieszkańców Warmii i Mazur oraz zaangażowanie samorządu przy realizacji działań proekologicznych.
Wydarzenie adresowane było do samorządowców z Warmii i Mazur, przedstawicieli środowisk naukowych oraz wszystkich instytucji, którym bliska jest tematyka ochrony środowiska. Podczas wydarzenia prelekcje wygłosili przedstawiciele m.in.: Ministerstwa Środowiska, GIOŚ, NFOŚiGW, WFOŚiGW w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Olsztynie, WIOŚ i RDOŚ w Olsztynie, a także urzędów marszałkowskich województw: małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.
Drugiego dnia Forum odbył się wyjazd studyjny do Stacji Kompleksowego Monitoringu Środowiska „Puszcza Borecka” w Diablej Górze specjalizującej się w problematyce badania zanieczyszczenia atmosfery i przeznaczonej do prowadzenia badań długoterminowych zmian zachodzących w środowisku pod wpływem antropopresji oraz do zagrody pokazowej żubrów w Wolisku na terenie Nadleśnictwa Borki.
Wydarzenie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
ZOBACZ PREZENTACJE:
1. MINISTERSTWO ŚRODOWISKA - „UREGULOWANIA PRAWNE ZWIĄZANE Z OCHRONĄ POWIETRZA –DZIAŁANIA W CELU POPRAWY JAKOŚCI POWIETRZA NA POZIOMIE RZĄDOWYM”
2. GŁÓWNY INSPEKTORAT OCHRONY ŚRODOWISKA - „BADANIA JAKOŚCI POWIETRZA W POLSCE - STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ZMIAN”
3. WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT OCHRONY ŚRODOWISKA W OLSZTYNIE – „POMIARY JAKOŚCI POWIETRZA W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM”
4. WARMIŃSKO-MAZURSKI PAŃSTWOWY WOJEWÓDZKI INSPEKTOR SANITARNY – „SMOG A ZDROWIE CZŁOWIEKA”
5. URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO - „POLITYKA SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W ZAKRESIE OCHRONY POWIETRZA”
6. URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO – „PROJEKT ZINTEGROWANY LIFE MAŁOPOLSKA W ZDROWEJ ATMOSFERZE”
7. URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLASKIEGO - „AKTUALNE DZIAŁANIA ADMINISTRACJI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W ZAKRESIE POPRAWY JAKOŚCI POWIETRZA”
8. URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO - „ZAŁOŻENIA DO UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ SEJMIKU WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO”
9. URZĄD MIASTA OLSZTYNA - MPEC SP. Z O.O. - „OCENA ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO PLANOWANEJ ELEKTROCIEPŁOWNI I JEJ WPŁYW NA JAKOŚĆ POWIETRZA W OLSZTYNIE”
10. URZĄD MIASTA KRAKOWA - „INFORMACJA NA TEMAT ZINTEGROWANYCH DZIAŁAŃ GMINY MIEJSKIEJ KRAKÓW W ZAKRESIE POPRAWY JAKOŚCI POWIETRZA”
11. WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE - „MOŻLIWOŚCI FINANSOWANIA ZADAŃ Z ZAKRESU OCHRONY ŚRODOWISKA , W TYM OGRANICZENIA ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA, NA POZIOMIE REGIONALNYM, PRZY WYKORZYSTANIU ŚRODKÓW KRAJOWYCH ORAZ UNIJNYCH”
12. BANK OCHRONY ŚRODOWISKA - „WSPÓŁFINANSOWANIE ZADAŃ SŁUŻĄCYCH LIKWIDACJI NISKIEJ EMISJI”
13. INSTYTUT OCHRONY ŚRODOWISKA – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY - „ROLA STACJI KOMPLEKSOWEGO MONITORINGU ŚRODOWISKA „PUSZCZA BORECKA” W DIABLEJ GÓRZE W PAŃSTWOWYM MONITORINGU ŚRODOWISKA”