Klastry z Warmii i Mazur wyróżnione w konkursie
Ministerstwo Energii ogłosiło wyniki konkursu na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Wśród 33 wyróżnionych platform znalazły się dwa klastry z Warmii i Mazur.
Klaster energii to platforma, która umożliwia równoważenie lokalnego wytwarzania i konsumowania energii, na terenie pięciu gmin albo jednego powiatu.
Chodzi o dopasowanie produkcji do zapotrzebowania i na odwrót, tak aby te niewielkie źródła, nie pracowały w sposób przypadkowy. Koncepcja klastra pojawiła się w nowelizacji ustawy o OZE z 2016 roku. Głównym założeniem ich tworzenia jest rozwój energetyki rozproszonej. Do tej pory nie było mechanizmów, które premiowałyby niewielkie źródła energii za to, że są w stanie reagować na lokalne potrzeby energetyczne.
W sierpniu 2017 roku Ministerstwo Energii ogłosiło konkurs dla klastrów energii. Do rywalizacji zgłoszono 115 podmiotów, z których 70 przeszło pozytywnie pierwszy etap oceny formalnej i zakwalifikowało się do oceny merytorycznej. Przedstawiciele tych klastrów mieli okazję prezentacji w siedzibie ministerstwa koncepcji funkcjonowania i rozwoju swojej platformy. Najwyżej ocenione projekty otrzymały Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Liderem wybrano Klaster Energii Zbiornika Czorsztyńskiego. Wyróżniono także 33 platformy, w tym dwie z Warmii i Mazur: Olecki Klaster energii elektrycznej i cieplnej „Zielone Olecko”, a także Klaster Mazurska Energia.
Swój udział w tworzeniu klastra oleckiego ma zespół doradców energetycznych, który działa przy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Stosowne porozumienia o współpracy w ramach platformy zostały podpisane i stworzono odpowiednią strategię. Koordynatorem klastra jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olecku.
Fot. Archiwum PEC Sp. z o.o. w Olecku