Zimowe Ptakoliczenie w olsztyneckim skansenie
W tym roku olsztynecki skansen ponownie przystąpi do organizacji spaceru w ramach akcji, której inicjatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Bogatki, czyże, gile, sójki, sroki i trznadle. To tylko niektóre ptaki, jakie udało się zaobserwować w Parku Etnograficznym w Olsztynku podczas ubiegłorocznego Zimowego Ptakoliczenia.
Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas muzeum w Olsztynku zaprasza na spacer ornitologiczny w ramach akcji pod okiem przewodnika z Nadleśnictwa Olsztynek. Spacer po terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku odbędzie się 26 stycznia o godz. 11:00 i rozpocznie się przy wejściu głównym do Muzeum (od ulicy Leśnej).
Trasa obejmie teren rzeki Jemiołówki, zarośli, drzew, krzewów oraz stawu. Podczas wycieczki nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.
W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwuje się ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka. Co roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Na podstawie wyników obserwacji OTOP przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze roku.
Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem była krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – kawka.